Spotify Erişilebilirlik Konusunda Önemli Adımlar Atıyor

365 milyondan fazla kullanıcısı bulunan Spotify, yeni özellikler açıklamaya devam ediyor. Spotify şimdi de podcastler için otomatik transkript özelliği başta olmak üzere 3 yeni erişilebilirlik özelliği açıkladı.

Spotify tarafından açıklanan özellikler neredeyse platformun tüm kullanıcılarına hitap ediyor diyebiliriz. Şirket tarafından açıklanan yeni özellikler şunlar oldu:

Otomatik Podcast Transkript Özelliği

Otomatik podcast Transkript Özelliği

Dünyanın en çok kullanılan müzik platformlarının başında gelen Spotify, son zamanlarda podcast yayıncı ve dinleyicileri için birçok özellik geliştirdi. Şirket geçtiğimiz haftalarda zaman ayarlı podcast paylaşımı özelliğini tanıtmıştı.

Spotify, şimdi ise podcastlerle alakalı daha büyük bir özellik üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Özellikle pandemiyle birlikte podcastler çok daha popüler olmaya başladı. Birçok insan podcast yayını yapmaktan ve bu yayınları dinlemekten oldukça zevk alıyor. Spotify da bu insanların uygulama deneyimini geliştirebilmek için otomatik transkript özelliği üzerinde çalıştıklarını açıklıyor.

Özellik sayesinde kullanıcılar, Spotify’da bulunan podcastlerin metin hallerini de görebilecekler. Hatta podcast dinleyicileri, podcastlerin başlama yerlerini metin üzerinden seçebilecekler.

Erişilebilirlik açısından ne kadar önemli olduğunu vurgulamanın gerek bile olmadığı bu özellik çok daha fazla kişinin Spotify platformunda yer alan podcastlere ulaşmasını sağlayacak.

Spotify, otomatik transkript özelliğini şimdilik beta olarak kullanıma açtı. Ancak Spotify tarafından yapılan açıklamada özelliğin yakın bir zamanda tüm kullanıcıların kullanımına açılacağı belirtiliyor.

Mobil Uygulamaların Erişilebilirliği Artırıldı

Spotify tarafından açıklanan diğer iki özellik ise platformun mobil uygulamalarıyla alakalı. Spotify, geliştirdiği yeni özelliklerle birlikte uygulamaların erişilebilirliğini geliştirmek istiyor.

Değişikliklerden birisi çalma listelerini başlatmak için kullanılan düğmelerle alakalı. Spotify, bu düğmenin kullanılabilirliğini geliştirmek için düğmenin renk ve boyutuyla alakalı değişiklik yapıldığını açıkladı.

Spotify yeni özellik

Bu değişiklik sayesinde görme bozukluğu bulunan kullanıcılar başta olmak üzere birçok kullanıcının uygulama deneyiminin gelişmesi bekleniyor.

Bir diğer yenilik ise uygulamadaki metin boyutlarıyla alakalı oldu. Spotify, iOS uygulamasındaki metinlerin belirli bir dereceye kadar özelleştirilmesine izin veriyordu. Ancak şirket, yeni güncellemeyle birlikte özelleştirme sınırları biraz daha genişletti.

Artık telefonunuzdaki metin boyutunu büyük yaptığınızda Spotify metinleri de aynı boyutta olacaklar.

Spotify yeni özellik

Spotify, geliştirdiği yeni özelliklere gelecek kullanıcı tepkilerini merak ediyor. Şirket, kullanıcılar tarafından yapılacak geri dönüşümler ile özelliklerin daha da geliştirileceğini belirtiyor.

Özellikle podcastler için yeni gelen özellik kullanıcılar için oldukça kullanışlı olacaktır. Sizler Spotify tarafından açıklanan yeni özellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.