SpaceX’in Starship Roketi Patladı

SpaceX‘in Starship roketi bizim saatimize göre 2 Şubat 23:26’da fırlatılan SN9 prototipiyle dönüş sırasında infilak etti. Bunun sonucunda da fırlatmayı canlı izleyen seyirci kitlesinde büyük yankı uyandırdı. Ancak şirket yetkililerine göre bu durum bir felaket değil. SpaceX’e göre bu gibi durumlar neyi yanlış yaptıklarını açığa çıkarması açısından çok önemli. O yüzden şirket bunu bir başarısızlık olarak görmüyor. Aksine bir ilerleme olarak değerlendiriyor.

Starship roketinin düşüşünün bir diğer problemi de diğer prototipe çok yakın bir noktaya düşerek patlaması. Kendisinden sonra uzaya çıkacak olan prototipe çok yakın bir noktaya düşerek patlaması sorun oluşturabilir. Şirket tarafından bu konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmedi. Prototipe bir zarar gelmesi sonraki fırlatmanın tarihinin ertelenmesine sebep olabilir.

Patlama Nasıl Gerçekleşti? – Starship Roketi

Starship-Roketi-patlama-anı

SpaceX’in Starship roketi, dokuzuncu prototipiyle dün gece 23:26’da havalandı. 10 kilometre yükselerek atmosferden çıkan roket şirketin belirlediği yükselme görevini başarıyla yerine getirdi. Daha sonrasında gerekli manevrayı yaparak inişe geçmesi gerekiyordu. Ancak SN9 prototipi gerekli manevrayı tam yapamadı. Bu yüzden de gerekli eğimle iniş yapamayan Starship roketi düşerek patladı.

Kendisinden önce Aralık ayında fırlatılan SN8 prototipi de düşüş sırasında patlamıştı. Şirketin entegrasyon mühendisi John Insprucker iniş kısmında biraz daha çalışmaları gerektiğini kabul ediyor. Buna ragmen çok iyi bir iş başardıklarını ve ekip arkadaşlarıyla gurur duyduğunu da dile getirdi.

Şirketin bütün bu iyimser yaklaşımlarına ve açıklamalarına rağmen onlarla aynı görüşte olmayan bir taraf da var. Amerika Federal Havacılık İdaresi CNBC’ye yaptığı açıklamada iniş kazasını soruşturacaklarını söyledi. İdare, uçuşun mürettebatsız olduklarının farkında olduklarını söyledi. Ancak yine de ilerde oluşacak güvenlik zaafiyetleriyle ilgili bilgi toplamak istediklerini belirtti.

SpaceX Starship Roketinin Fırlatılmasında Kanunları İhlal mi Etti?

Starship-uzaydaki-görseli

Daha önce de The Verge yaptığı haberde SpaceX’in SN8 prototipinin fırlatılması sırasında izinleri ihlal ettiğini söylemişti. Daha sonra da FAA (Federal Havacılık İdaresi) bunu doğrulamıştı. FAA’ya göre şirket, prototiplerin patlamasına karşı alması gereken bir lisansı almamıştı. Ancak buna rağmen prototipini fırlatmıştı.   

Elon Musk Starship roketiyle beraber en az 100 insanı Ay ve Mars görevlerine taşımayı hedefliyor. SpaceX’in Falcon 9 ve Falcon Heavy roketleri kısmen tekrar kullanılabilir şekilde geliştirilmişti. Ancak Elon Musk Starship roketinin tamamen tekrar kullanılabilir olmasını istiyor. Böylece her fırlatmada tek maliyetin sadece yakıt masrafı olmasını istiyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Uçaklara ve uzaya meraklı, video oyunu oynamayı seven ve haberlerini takip eden sıkı bir teknoloji takipçisi ve Uzay ve havacılık mühendisi.