SpaceX Ayda 120 Starlink İnternet Uydusu Üretiyor

SpaceX, geçtiğimiz aylarda uzaya yaptığı fırlatışlarla gündemde uzun bir süre yer almıştı. 30 Mayıs’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderdiği iki NASA astronotu ile tarihe adını yazdıran SpaceX’in tek hedefi uzay taksiciliği ya da kargoculuğu değil. SpaceX, Starlink projesi kapsamında yollayacağı binlerce İnternet uydusu ile Dünya’nın dört bir yanına düşük ücretli ve erişebilir İnternet sunmayı hedefliyor.

Analistler ise yaptıkları çalışmalar doğrultusunda SpaceX’in uydu üretimlerini raporladı. Küresel bir İnternet hizmeti inşa etmeye başlayan SpaceX, Starlink uydularını uzay endüstrisi için benzeri görülmemiş bir hızda üretmekte.

Şirket CEO’su olan Elon Musk’ın geçen ay FCC’ye (Federal İletişim Komisyonu) yaptığı bir sunumda, Starlink biriminin şu anda ayda 120 kadar uydu inşa ettiğini ve yine bir ayda binlerce kullanıcı terminalini inşa etmek ve geliştirmek için 70 milyon doların üzerinde yatırım yaptığını açıkladı. Sunumun sonuna ise “Bugüne kadar Starlink’e yüz milyonlarca dolar yatırım yaptım.” cümlelerini ekledi.

Starlink Çok Önemli Bir Proje

Starlink, SpaceX’in Dünya’nın herhangi bir yerine yörüngeden yüksek hızlı İnternet iletmesi için yaklaşık 12.000 küçük uydudan oluşan birbirine bağlı bir ağ kurmayı hedefleyen oldukça iddialı ve önemli bir projesidir. SpaceX şimdiye kadar 600 Starlink İnternet uydusu piyasaya sürdü. Aynı zamanda kullanıcıları ağlarına bağlamak adına, yer istasyonları ve kullanıcı terminalleri inşa etmekte.

Starlink uydularının boyut ve karmaşıklığındaki farklılıklardan dolayı ve başka üreten bir firma olmadığından SpaceX’in üretim hızının hızlı ya da yavaş olduğunu kestirmek biraz güç. Ancak Quilty Analytics kurucusu Chris Quilty, CNBC’ye Starlink üretiminin uydu sektöründe daha önce görülmemiş bir hızda gerçekleştiğini söyledi.

starlink-uydulari
Fırlatmadan Önce Starlink Uyduları

Üretim Hızı Öncekilere Göre Oldukça Fazla

Quilty yaptığı açıklamada “Daha önce en büyük ticari uydu takımyıldızı rekorunu elinde tutan Iridium, üretiminin zirvesindeyken ayda yaklaşık altı uydu hızında uydular üretiyordu.” ifadelerini kullandı.

Iridum’un NEXT uyduları tahmini olarak 260 kilogram olan Starlink uydularına kıyasla 670 kilogramda. Yaklaşık olarak üç kat fazla kütleye sahip. SpaceX’in Starlink uydularının üretim hızı ise Iridum’a kıyasla neredeyse 20 kat daha hızlı.

Quilty, Iridium’un uydularının Avrupalı ​​havacılık şirketi Thales Alenia Space tarafından inşa edildiğine dikkat çekti. Buna ek olarak, rakip uydu İnternet girişimi OneWeb iflas etmeden önce ayda yaklaşık 30 adet uydu inşa ediyordu. Quilty, OneWeb’in üretim hattının bir başka Avrupalı ​​havacılık devi olan Airbus ile işbirliği içinde tasarlandığını ve inşa edildiğini vurguladı. Bu, Starlink’i bir ABD firması tarafından inşa edilen uydulara sahip üç üreticiden biri ve aynı zamanda en üretken yapıyor. Quilty açıklamasının sonunda ise “Amerikan yaratıcılığı tekrar kazandı.” ifadelerini kullandı.

Müşteri tarafında ise, SpaceX geçen hafta FCC’ye Starlink’in İnternet hizmetiyle ilgilenen kişilerden şimdiden “olağanüstü talep” gördüğünü söyledi. Şirket, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 700.000 kişinin hizmetle ilgilendiğini açıkladı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.