Sony ZV-1: Vloggerları Heyecanlandıran Kamera Tanıtıldı

Bazı kesimler fotoğraf makinelerinin yerini telefonların alabileceğini, hatta aldığını söyleye dursun, Japon elektronik devi Sony, 19 Mayıs tarihinde Sony Alpha hesabından attığı bir tweet ile takipçilerini heyecanlandırmayı başardı. Vloggerları hedefleyen yeni bir kompakt kameranın habercisi olan tweet, 26 Mayıs 2020 tarihini beklememizi işaret ediyordu. Sony ZV-1 adı ile piyasaya sürülmesi beklenen kompakt kameranın tanıtımı 26 Mayıs saat 17:00 ‘da Sony’nin YouTube kanalında gerçekleştirildi.

Sony ZV-1 Özellikleri Neler

Sony ZV-1 vlogger kamerasının özellikle önceden sızdırılan bilgiler ile birebir uyumlu durumda. Haziran ayında satışa sunulacak olan kamerayı öne çıkartan özellikleri aşağıda sizler için derledik. Unutmadan hatırlatalım, bu kamera özellikle video çekimi, hatta vlogger’lar için tasarlanmış durumda.

sony-zv-1-on-hand
Sony ZV-1
  • Tasarım olarak oldukça şık ancak magnezyum kasa kullanılmadığı için çok lüks bir hissiyat vermeyecektir.
  • Yan tarafında Canon EOS-RP gibi ek bir ekran bulunuyor.
  • Mevcut olan kameralardan daha iyi bir kavramaya sahip.
  • ND Filtresi
  • 20MP 1inch sensör
  • 24-70mm F1.8 – 2.8 lens
  • Otomatik odaklama özellikleri: Gerçek Zamanlı Eye Af* vb.
  • Tek dokunuşla Bokeh* özelliği
  • Otomatik nesne algılama gibi özellikler de Sony ZV-1 modelini oldukça çekici kılıyor.

Belirtmekte fayda var ki Sony 2015 yılından bu yana hemen hemen her kompakt kamera modelinde kullandığı açılır vizörü bu modeline dahil etmemiş. Ayrıca kamerada flaş olmaması da bir diğer eksik gibi görünüyor.

Bokeh Efekti Nedir?

bulanıklık efektiBokeh: Bulanıklık Efekti

Bokeh veya boke, fotoğraf çekilirken odak dışında kalan kısımların seçilen objektif ve kullanılan diyaframa göre oluşturulan bulanıklık efektidir. Bokeh’in belirleyicisi objektiftir. Bu kamerada parlak ışıkta daha iyi bokeh efektine olanak tanıyan yerleşik bir nötr yoğunluk filtresi, kırışıklıkları yumuşatmak için “Yumuşak Ten” efekti ve özel yüz öncelikli otomatik pozlama algoritması bulunur. 

Eye Af: Kusursuz Portrelerin Sırrı

sony-zv-1-even-eyes
Eye Af özelliği yalnız insanlar değil hayvanlara da uygulanabiliyor.

Gözler mükemmel bir portre çekimi için oldukça önemlidir. Sony, Eye Af özelliği ile anlık çekimlerden profesyonel portrelere her zaman çarpıcı fotoğraflar yakalamanıza olanak sağlıyor. Sadece nesnenizi değil, tek olarak gözü de sürekli izleyerek daha önce görülmemiş bir deneyim sunuyor. Ayrıca gözlük kullanırken bile gözünüze odaklanabiliyor.

Profesyonel Spor Fotoğrafçısı Bob Martin gibi bir çok profesyonel fotoğrafçı Eye Af özelliği için çok olumlu yorumlarda bulunuyor.

Sony ZV-1 Kompakt Kamera’nın Eksikleri

Şimdilik kameranın dikkat çeken eksikliklerinin başında Sony’nin 2015 yılından bu yana hemen hemen her kompakt kamera modelinde kullandığı açılır vizörü bu modeline dahil etmemesi geliyor. Ayrıca kamerada flaş olmaması da bir diğer eksik gibi görünüyor.

Sony ZV-1 Fiyatı Ne Kadar?

Bugün duyuru gerçekleştirilen Sony ZV-1’in fiyatı 799 Amerikan Doları olarak duyuruldu. Elbette bu fiyatların üzerine Türkiye’de çeşitli vergiler geleceğinden ülkemizde satış fiyatı çok daha yüksek olacaktır. Hatta Sony bu modelini Türkiye’de satışa sunacak mı onu bile henüz bilmiyoruz.

Türkiye şartlarına göre biraz pahalı bir kamera olarak görünse de, Sony’nin kalitesi su götürmez bir gerçek. Eğer vlog konusunda iyi işler yapmak istiyorsanız iyi bir kameraya ihtiyacınız olacaktır. Sony ZV-1 hiç de fena bir seçenek değil gibi duruyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.