Sony Airpeak S1 Tanıtım Videosu ve Özellikleri Paylaşıldı

Teknoloji devi Sony, drone sektöründe de adından söz ettirecek bir ürünle gündeme geliyor. Şirket, ocak ayında gerçekleşen CES 2021’de üretmeyi planladığı drone hakkında bazı bilgileri paylaşmıştı. Sony, şimdi ise Airpeak S1 hakkında daha detaylı bilgiler paylaştı.

Özellikleriyle tam bir profesyonel drone üreten Sony, belirlediği fiyatla kullanıcıları biraz üzecek.

Sony Airpeak S1 Özellikleri

Sony Airpeak S1

Sony Airpeak S1, Sony’nin profesyonel kameralarından A7S Mark III, FX3 gibi modellerle uyumlu olarak tasarlandı. Bunun dışında Gremsy tarafından üretilecek olan Airpeak S1’e özel bir “gimbal” mevcut. Fakat “gimbal” drone ile birlikte satılmayacak. Airpeak S1 kullanıcıları, eğer Gremsy tarafından üretilen özel aksesuarı kullanmak isterlerse ayrı olarak satın almaları gerekecek.

Drone, teknik özellikleriyle dikkat çekecek gibi duruyor. Sony, kameralı drone ile yaptığı testlerde 12 dakika uçuş süresi aldıklarını açıkladı. Bunun dışında kamerasız drone ile yaptığı testlerde ise bu sürenin 22 dakikaya ulaştığı belirtiliyor.

Profesyonel dronelar için kötü hava koşullarındaki performans, kullanıcılar için oldukça önemlidir. Sony bu konuda oldukça iddialı. Çünkü yapılan testlerde Airpeak S1, 44,7 mile kadar olan rüzgarlı havada sabit kalabiliyor.

Bunun dışında Sony, yaptıkları testlerde cihazın engellere çarpmadan durma konusunda başarılı sonuçlar aldıklarını belirtiyor. Hatta şirket, dayanıklılık testleri için Japon uzay ajansı JAXA ile birlikte çalıştığını ifade ediyor.

Drone, kamerasız bir şekilde saatte 55.9 mil hıza ulaşabiliyor. Fakat Sony yaptığı tanıtımda cihazın kameralı şekilde ulaştığı maksimum hızı paylaşmıyor. Ancak şirketin paylaştığı tanıtım videoları incelendiğinde Sony, bu konuda da gayet başarılı bir iş çıkartmış gibi duruyor.

Airpeak S1 Yakında Satışa Sunulacak

Airpeak S1, kutu içerisinden çıkan cihazıyla kontrol edilebilecek. Bunun dışında Sony, şimdilik sadece iOS için geliştirilen Airpeak Flight adlı bir uygulama üzerinde çalışıyor. Drone sahipleri uygulama aracılığıyla kamera ve gimbal kontrolünü sağlayabilecekler.

Drone, özellikleriyle ve tasarımıyla oldukça dikkat çekiyor. Sony, Airpeak S1’in satış fiyatını 9.000 dolar olarak belirliyor. Ancak bu fiyata kamera ve gimbal dahil değil.

Airpeak S1’i satın almak isteyenlerin bu cihazları ek olarak temin etmeleri gerekecek. Söylenenlere göre şirket, satışlara sonbaharda başlayacak.

Sony, kutu içerisinde drone dışında iki çift pervane, kontrol cihazı, iki batarya ve bir adet şarj cihazı gönderecek.

Airpeak S1’in fiyatı bazı kullanıcıları çok yüksek gelecektir. Ancak Sony, çok güçlü özelliklere sahip bir drone oluşturmuş gibi duruyor. Ayrıca drone, profesyoneller için geliştirilmiş. Bu yüzden de Sony’nin belirlediği fiyat kullanım amacı doğrultusunda makul.

Sizler Airpeak S1 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.