Sony AI ‘dan Gastronomi İçin Yapay Zeka Hamlesi

Yapay zeka deyince bir çoğumuzun aklına robotlar, sürücüsüz araçlar ya da siri gibi asistanlar gelebilir, ancak Sony AI bambaşka bir şekilde topluma yapay zekayı entegre etmeyi amaçlıyor. Kısa süre önce yaptıkları açıklamada dünya üzerindeki şeflerin yaratıcılıklarını artırmayı hedefleyerek Yapay Zeka destekli bir program üzerinde çalıştıklarını açıkladı.

Yemek yapmak ya da yemek gibi bir tutkuya bambaşka bir açıdan destek sunacak olan Sony AI’ın websitesinde proje ile ilgili olarak;

Dünyanın dört bir yanındaki şeflerin yaratıcılıklarını, reçetelerini ve tekniklerini geliştirmeleri için başlattığımız “Gastronomy Flagship Project” yemek pişirme süreçlerinde şeflere yardımcı olacak bir robotik çözüm. Bu çalışma aynı zamanda yapay zekanın toplum düzeyindeki çalışmalarına temel niteliğinde. Cümleleri yer aldı. Sony AI bu girişimini şeflerin mutfak çalışmalarında bambaşka sonuçlar almalarında ve hayranlarıyla olan iletişimlerinde araçlar ve kaynaklar sağlayacak bir yöntem olarak tanımlıyor.

Peki Sony AI bir yapay zeka çalışması için neden gastronomi alanını seçti? Cevap çok uzakta değil diyebiliriz. Hepimizin cebinde saklı olan sosyal medya dünyasına yakında baktığımız zaman 15 saniyelik videolarda bile yemek kültürünün ne kadar geniş bir alan olduğu gözler önüne serilebiliyor. Kısacası kendini yemek kültürüne, deneysel mutfaklar adamış bir çok insan var.

Projenin 3 Ana Hedefi

Bu yapay zeka çalışması 3 farklı alanda yoğunlaşacak. Bunlardan ilki tarif oluşturmak. Bu noktada oluşturulacak yapay zeka bir veri tabanındaki tarifleri analiz edecek. Bu tariflerden yola çıkarak yeni ve lezzetli reçeteler oluşturacak.

Sony AI Bir sonraki adımda ise mutfaktaki tüm sorunlarda şeflere yardımcı olacak makine öğrenimine sahip sürekli kendini geliştiren bir yapmayı hedefliyor.

Şirketin bu projedeki son amacı ise şefler arası işbirliği ve etkileşimi kolaylaştırmak, bunu yaparken de makine öğrenimini kullanmak.

Özetlemek gerekirse Sony AI şirketinin gastronomi alanına olan bakış açısı ve bağlılığı oldukça yüksek. Bu dünya üzerindeki her insana dokunabilecekleri bir alan olarak gastronomiyi seçmeleri bunu kanıtlıyor. Sonuçta hepimiz yemek yiyoruz ve yediğimiz yemeklerin lezzetli olmasını istiyoruz. Sony AI ‘ın buradaki yapay zeka çalışması hem bu konuda hem de yeni beslenme çeşitleri bulma yolunda bizleri aydınlatabilir. Bu sayede dünya üzerindeki açlık sorunu ve yiyecek üretim sorunları gibi küresel problemlere yeni çözümler oluşturabilir.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiyi yakından takip eden 22 yaşında bir makine mühendisi adayı.