Snapdragon İşlemcili Galaxy S22 Ultra Testlerden Geçti

Koreli teknoloji devi Samsung’un çok yakın bir zamanda yeni Galaxy S22 modellerini tanıtması bekleniyor. Exynos ve Snapdragon işlemcili olmak üzere iki farklı varyant tanıtacak olan Samsung’un modellerde kullanacağı donanım parçaları ortaya çıkıyor. Son olarak Geekbench testinde gözüken Snapdragon işlemcili Galaxy S22 modelleri, kullanıcıları memnun edecek gibi gözüküyor.

Geçtiğimiz dönemde Exynos işlemcili Samsung Galaxy S22 modellerinin test sonuçları ortaya çıkmıştı. Bu modeller ortalama bir amiral gemisi performansı sunması yönünden dikkat çekti. Ancak test sonuçları gündeme gelen Snapdragon işlemcili Galaxy S22 modelleri için aynı yorumu yapmak pek mümkün değil.

Cihazın sahip olduğu bazı donanım özellikleri de bu testler ile resmiyete kavuştu. Samsung SM-S908N ve SM-S908U model numaralarına sahip iki ürün, benzer özelliklere sahip. Ancak SM-S908N modelinde 10 GB RAM mevcut. SM-S908U modelinde ise bu RAM’in 8 GB’a düştüğünü görüyoruz.

Geekbench üzerinden yapılan bu testlerden birisinin Geekbench 4, diğerinin ise Geekbench 5 ile yapıdığını görek mümkün. Her iki cihazda da benzer bir işlemci bilgisi yer alıyor. ARM tabanlı ve 8 çekirdekli bu işlemcilerin taban frekansı 1.78 GHz. Bunun haricinde her iki modelde de Android 12 işletim sistemi mevcut.

Samsung Galaxy S22 Serisi, Qualcomm İşlemcilerle Gelecek!

Test Sonuçları Exynos’a Fark Atıyor

Her ne kadar testlerde 10 GB ve 8 GB hafızaya sahip iki model gündeme gelse de seçenekler daha fazla olacak gibi gözüküyor. 12 GB ve 16 GB RAM’e sahip S22 Ultra modelleri de gündemde. Ayrıca, bu modelin Ultra yerine Note ismini alacağı da iddialar arasında mevcut.

Geekbench testlerinde gözüken isimler de Note ve Ultra isimlerini doğruluyor gibi gözüküyor. Ancak konuyla ilgili kesin bir kanıya varmak henüz mümkün değil. Çünkü bu isimler farklı ülkelerde yer alan kod isimleri olma ihtimali taşıyor. Farklı renklerdeki cihazlar olması muhtemel.

Exynos 2200 işlemcili S22 Ultra modeline kıyasla yeni cihaz yaklaşık iki katı bir performans gösteriyor. Tabii ki bu performansın tek çekirdek test sonucunda olduğunu söyleyelim. Çoklu çekirdekte ise arada neredeyse hiçbir fark bulunmuyor. Ancak bu test sonuçlarının gelecek dönemde değişmesi de bir ihtimal taşıyor.

Tek çekirdek sonucunda Snapdragon işlemcili S22 Ultra, 1.219 puan alıyor. Exynos 2200 modeli ise 691 puan ile geride kalıyor. Çoklu çekirdekte ise testi, 3.167’ye kıyasla 3.154 puan ile Snapdragon varyantı kaybediyor.

Galaxy S22 serisine dair henüz resmi bir açıklama mevcut değil. Ancak serinin önümüzdeki aylarda resmi tanıtımının gerçekleşeceği tahminleri gündemde. Samsung’un önceki etkinliklerine bakacak olursak bu tahminin fazlasıyla muhtemel olduğunu söyleyebiliriz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.