Snapchat Yeni Bir Hikaye Özelliği Tanıttı!

Popüler sosyal medya uygulamaları arasında yer alan Snapchat yeni hikaye özelliğini tanıttı. Şirket, Shared Stories isimli yeni özellik ile kullanıcılarına yeni bir içerik türü sunuyor. Bu özellik sayesinde çok daha fazla kişi ile bir hikaye grubu oluşturmak mümkün hale geliyor.

Snap tarafından paylaşılan blog yazısı özelliğin detaylarını açıklıyor. Özel hikaye özelliği ile benzer bir işleyişe sahip olan Shared Stories, hikayelerin çok daha fazla kişiye ulaşmasını sağlıyor. Böylece toplu bir etkinlikte bulunan kişiler kullanıcıyla doğrudan arkadaş olmadan hikayeleri görüntüleyebiliyor.

Özel hikayeler özelliğinde yalnızca paylaşım yapan kullanıcının arkadaşları gruba katılım sağlama imkanına sahipti. Ancak Shared Stories özelliği bu kapsamı biraz daha genişletiyor. Eski özellikten farklı olarak grup içerisinde yer alan herkes arkadaşlarını gruba ekleyebiliyor.

Ayrıca grup içerisinde yer alan tüm kullanıcılar diğer üyeler ile bir hikaye paylaşabiliyor. Paylaşılan hikayeler diğer Snapchat hikayelerinde olduğu gibi 24 saat sonra ortadan kayboluyor. Geliştiricilerin getirdiği yeni özellik ise grupta paylaşım yapacak kişi sayısının artışı oluyor.

Snapchat Yeni Özelliğinde Güvenliği İhmal Etmiyor

Paylaştığı blog yazısında Snap, bir futbol takımının, kamp ekibinin ya da yeni iş arkadaşlarının bu özelliği kullanabileceğinden bahsediyor. Buna ek olarak geliştiriciler özelliğin güvenlik kısmı ile ilgili de birtakım önlemler aldığını belirtiyor.

Daha önce de belirttiğimiz gibi paylaşılan hikayeler 24 saat sonra gruptan siliniyor. Ayrıca bu özellikte diğerlerinden fraklı olarak bir sohbet seçeneği yer almıyor. Bir başka deyişle iletişim tamamen fotoğraf ve videolar ile sağlanıyor. Bunun yanı sıra geliştiriciler otomatik dil tespit etme ve topluluk inceleme araçları gibi özellikler sayesinde içeriğin güvenliğinin sağlandığını da belirtiyor.

Bunların haricinde Snap, grup içerisinde engellenmiş kişiler için de bir önlem aldıklarını ifade ediyor. Eğer bir kullanıcının engellediği bir üye grupta yer alıyorsa Snapchat kullanıcıyı haberdar ediyor. Bu sayede kullanıcının Shared Story grubundan ayrılmak için bir fırsatı olduğu belirtiliyor.

Snapchat yeni hikaye özelliğinin iOS ve Android’deki tüm kullanıcılara sunulduğunu belirtiyor. Bu özelliği kullanmak için uygulamanın son sürümüne sahip olmanız gerektiğini de belirtelim.

Snapchat’in son zamanlarda getirdiği tek yenilik bu değil. Geçtiğimiz dönemde geliştiriciler platforma birtakım ebeveyn kontrol araçları da sağlamıştı. Ayrıca yeni kamera ve düzenleme araçları da Snapchat’in yakın dönemdeki güncellemeleri ile platforma geldi.

Kaynak: https://newsroom.snap.com/en-GB/shared-stories

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.