Snapchat Masaüstü Sürümünü Resmi Olarak Tanıttı

Popüler sosyal medya platformları arasında yer alan Snapchat yeni bir gelişme ile gündeme geldi. Bu platform, bir zamanlar yüz filtreleriyle gündeme oturmayı başarmıştı. Şimdi ise şirket, platform için yeni özellikler getirmeyi sürdürüyor. Yakın zamanda platform, NFT filtreleri özelliği üzerinde bazı çalışmalar yapmıştı. Şimdi ise Snapchat masaüstü sürümü ile kullanıcılarının karşısına çıkıyor.

Pek çok sosyal medya platformu, masaüstü sürümü için bazı özellikler geliştiriyor. Örneğin geçtiğimiz yıl Twitter Spaces adında bir özellik duyurmuştu. Uygulama için geliştirdiği bu özelliğin masaüstü sürümü ise 2021 yılında kullanıma geçmişti. Şimdi ise Snapchat, masaüstü sürümü için Snapchat for Web’i başlatmış oldu.

Bir Snapchat sözcüsü, Snapchat’teki ortalama arayanların aramalara günde 30 dakikadan fazla zaman harcadığını söyledi. Şirket kendisini hala mobil öncelikli bir platform olarak görüyor. Ancak kullanıcılardan gelen geri bildirimlerden sonra Snapchat, temel özelliklerini masaüstü sürümüne taşımaya karar verdi.

snapchat masaüstü

Snapchat for Web Neleri İçerecek?

Snapchat for Web, kullanıcıların masaüstü bilgisayarlar üzerinden görüntülü aramalarla anlık görüntüler göndermelerine olanak tanıyacak. Aynı zamanda bu özellik, kullanıcıların arkadaşlarıyla sohbet etmelerine de imkan verecek.

Snapchat for Web ile kullanıcılar mesaj ve anlık görüntü gönderme imkanına sahip olacaklar. Ayrıca kullanıcıların, görüntülü ve normal aramalar yoluyla da sohbet etme şansı olacak. Bu özellik, kullanıcıların mobil cihazlarda yer alan mesajlaşma özelliğinden de yararlanmalarına olanak tanıyacak. Buna sohbet tepkileri de dahil olacak.

Kullanıcıların, Snapchat’in bu yeni özelliğine erişmeleri için “web.snapchat.com” adresine gitmeleri gerekiyor. Ardından Snapchat kullanıcı adlarını ve şifrelerini girerek hesaplarına giriş yapmaları lazım. Sonrasında kullanıcıların, iki adımlı doğrulama adımını tamamlamaları istenecek. Kişiler bu özelliği açtıklarında ise konuşmalarına mobil sürümde kaldığı yerden devam edebiliyor.

Snapchat’in mobil sürümüne benzer olarak, Snapchat for Web ile gönderdiğiniz mesajlar 24 saat sonra otomatik olarak kaybolacak. Ayrıca şirket, bu özellikte kullanıcıların ekran görüntüsü almasını engelleyeceğini de belirtiyor.

Kullanıcılar Snapchat for Web’te Bitmoji’lerini tıpkı WhatsApp’ta olduğu gibi profil resmi şeklinde görecekler. Buna ek olarak masaüstü özelliğinde başka bir işlem için tıkladığınızda Snapchat penceresi gizlilik ekranı içerecek. Böylelikle kullanıcılar Snapchat penceresini gizleme seçeneğine sahip olacaklar.

Şirket, ilk lansman sonrasında bu özelliği tüm ülkelerdeki kullanıcılara sunmadan önce bazı ülkelerdeki Premium abonelerine sunmayı planlıyor. Başlangıçta bu özellik; ABD, İngiltere, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki Snapchat+ abonelerine sunulacak.

Daha sonrasında ise; Fransa, Almanya, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde aktif hale geleceği belirtiliyor. Sonraki aşamada ise küresel dağıtımının gerçekleşeceği bildiriliyor. Ayrıca Snapchat, Lensler özelliğini ileriki zamanda video görüşmelerine getirmeyi planlandığını da duyuruyor.

Peki sizler Snapchat’in masaüstü sürümü ile ilgili neler düşünüyorsunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://techcrunch.com/2022/07/18/snap-launches-snapchat-for-web/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.