Snapchat Hikayelere Reklam Ekleyecek!

Snapchat, geçtiğimiz haftalarda açıkladığı raporda rekor sayıda kullanıcı çektiklerini paylaşmıştı. Paylaşılan veriler doğrultusunda Snapchat’in, kendine has bir kitlesi olduğunu ve bu kitlenin her geçen gün arttığını söylemek mümkün. Şimdiyse Snapchat hikayelere reklam özelliğini getirerek kullanıcılarına para kazanmak için bir yol sunuyor.

Şirket bu özelliği şu anda Amerika Birleşik Devletleri’nde küçük bir ekip ile deniyor. Özelliğin, hikayeler arası reklamlar şeklinde kullanıcıların karşısına çıkacağı belirtiliyor. Buradan gelen kârın da içerik üreticileri ile paylaşılmasının hedeflendiği ifade ediliyor.

Bu özellik maalesef herkes tarafından kullanılamayacak. Snapchat, bu özelliğin sadece ünlülere ve yıldızlara açık olacağını belirtti. Bu grubuna ünlü içerik üreticileri de dahil oluyor. Ayrıca bu kullanıcıların Snapchat’de altın yıldıza da sahip olduklarını ekleyelim.

Para kazanma formülünde, paylaşılan hikayenin istatistikleri önemli rol oynuyor. Ulaşılan kişi sayısı ve bu sayının hikaye ile etkileşime girmesi şirket için en önemli iki unsur.

Geçtiğimiz yıllarda Snapchat, kullanıcılarına para kazandırmak için başka yollar da sunmuştu. Aslında arkadaşlar arası hikaye reklamları halihazırda uygulamada bulunuyor. Ancak Snapchat daha önce bu yolla kullanıcılarına para kazanma imkanı tanımamıştı. Ayrıca şirket bu özelliğin hikayenin “ortasında” yer alacağını belirten açıklamalar yapıyor. Henüz reklamların tam olarak nasıl çalıştığı ise belli değil.

Snapchat Hikayelere Reklam Özelliğini Neden Getirdi?

Snapchat-hikayelere reklam

Snapchat’in böyle bir karar almasının elbette bir sebebi var. Şirket, bu özelliği, kullanıcılarının çoğu TikTok’u tercih etmeye başladığı için geliştiriyor. Yani kullanıcıların çoğu, TikTok tarzı seri video izleme özelliğini, Snap hikayeleri özelliğine tercih ediyor.

Snapchat CEO’su, yatırımcılarına kullanıcılarının hikaye paylaşıp izlemek yerine Snapchat’in TikTok benzeri “Spotlight” bölümünde daha çok vakit geçirdiğini ifade ediyor. Snapchat, hikayelere verdiği önemin yanında Spotlight özelliğinin de gelişmesi için çaba harcıyor.

Kullanıcıları kendi tarafına çekmek uğruna 2020 yılında Snapchat, Spotlight için içerik üreten kullanıcılara günde 1 milyon dolar ayıracağını söylemişti. Şimdi ise Snapchat, Spotlight için üst segment içerik üreticilerine, ayda milyonlar harcadığını açıkladı.

Ek olarak geçtiğimiz sene Spotlight Mücadeleleri’ni açıklayarak, spesifik lens kullanan ve mücadeleleri tamamlayan kullanıcılarına para ödülü verdi. Şirket 2021 yılında içerik üreticilerine toplam 250 milyon dolardan fazla para harcadığını açıkladı.

Snapchat, rakiplerinin arkasında kalmak istemiyor. En büyük rakiplerinden birisi olan TikTok ise oldukça yüksek bir konuma sahip. Snapchat’in piyasada etken kalması için attığı bu adımı nasıl buldunuz? Sizler Snapchat’i mi TikTok’u mu tercih ediyorsunuz? Bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/2/14/22927656/snapchat-snap-stars-stories-ads

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.