Snap, Video Düzenleme Uygulamasını Tanıttı: Story Studio

Snapchat’in arkasındaki şirket Snap, Story Studio isimli yeni uygulamasını tanıttı. Snap tarafından geliştirilen bu uygulama, Snapchat’ten bağımsız olarak çalışıyor. Uygulamanın asıl amacı ise video düzenleme oluyor.

Snap, içerik üreticilerinin daha profesyonel içerikler ortaya çıkarmasına destek olmak için yeni bir uygulama duyurdu. Story Studio isimli bu uygulama, Snapchat’ten bağımsız çalışan bir video düzenleme uygulaması olarak dikkat çekiyor. Daha profesyonel içerikler üretme yönünden TikTok ve Instagram uygulaması ile oldukça benzerlik gösteriyor.

Son dönemlerde TikTok, Instagram Reels, YouTube Shorts gibi dikey içeriklerin çok daha popüler hale geldiğini görmek mümkün. Dikey içerik üretimi konusunda söz sahibi olan bir diğer platform da şüphesiz Snapchat oluyor.

Snap, yeni Story Studio isimli uygulaması ile kullanıcılarına dikey içerikler üretmesi için çok daha fazla araç sunuyor. Videoya dahil ettiği araçlar arasında metin, ses ve AR filtrelerini sayılıyor.

Story Studio, İçerik Üreticileriyle Birlikte Geliştirildi

Geçtiğimiz sene Snapchat yeni Spotlight platformunu tanıttı. TikTok’a doğrudan bir rakip olan bu yeni platform, içerik üretimi açısından Snapchat’e yeni bir kapı açtı. Story Studio uygulaması ise Spotlight platformunun çok daha işlevsel hale gelmesini sağlayacak gibi gözüküyor.

Snap tarafından paylaşılan bilgiler arasında yeni uygulamanın nasıl üretildiği de ifade ediliyor. İlk olarak mayıs ayında tanıtılan bu uygulamanın içerik üreticileri ile birlikte geliştirildiği belirtiliyor. Kullanıcılar, düzenledikleri videoları doğrudan Spotlight’a gönderme şansına da sahip. Aynı zamanda Snapchat hikayelerine de bu videoları göndermek mümkün.

snap-story-studio

Üstelik, Story Studio’nun en önemli özelliklerinden birisi ise video kaydetme noktasında kendisini gösteriyor. TikTok’ta düzenlenen bir videoyu kaydeden kullanıcılar TikTok filigranı ile karşılaşıyor. Ancak, Story Studio’da hazırlanan ve kaydedilen videoları filigran olmadan diğer sosyal medya platformlarında paylaşma seçeneği mevcut.

Video düzenleme noktasında kırpma, bölme ve zamanlama gibi unsurlar kendisini gösteriyor. Ayrıca, katmanlar, başlıklar ve sesler de bu araçlar arasında yer alıyor. Hatta video geçişleri ve filtreler de yeni uygulamada mevcut. Bu uygulamanın şimdilik yalnızca ABD, Birleşik Krallık ve Kanada’da yaşayan iOS kullanıcılarına sunulduğunu da belirtelim.

Snap’in paylaştığı diğer bilgiler arasında Spotlight’a ait bazı veriler de yer alıyor. 2020 Kasım tarihinden beri içerik üreticilere 250 milyonu aşkın ödeme yapıldığı ifade ediliyor. Hatta, en iyi içerik üreticilerine ayda “milyonlar” ödediğini de belirtiyor.

Snap’in gelecek aylarda fırsatlar sunmaya devam edeceği de ekleniyor. Ancak, içerik üreticilerine verilecek ücretler konusunda yorum yapmak mümkün değil.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.