Signal’den WhatsApp’ı Geride Bırakacak Yeni 4K Özelliği

Günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız mesajlaşma uygulamaları gelişmeye devam ediyor. Bu yüzden rakip şirketler ile fark yaratmak önemli bir hal alıyor. Signal’den gelen yeni 4K özelliği de en büyük rakibi WhatsApp’ı geride bırakacak gibi gözüküyor.

Birçok kullanıcı mesajlaşma uygulamaları üzerinden sıklıkla görsel ve video gönderiyor. Ancak bu dosyalar uygulamalar tarafından sıkıştırılarak karşı tarafa iletiliyor. Bu sayede depolama açısından daha az alan kaplıyor. Fakat aynı zamanda kaliteyi de düşürüyor.

Bu durum temelde uygulamaları da etkiliyor. Daha yüksek boyutlu dosya transferleri, uygulamanın kullandığı sunucularda yavaşlamaya sebep olabiliyor. Bu nedenle WhatsApp gibi uygulamalar dosyaların boyutlarını düşürmeyi tercih ediyor.

Ancak hal böyle olunca kaliteye önem veren kullanıcılar farklı yöntemlere başvuruyor. Bu yöntemler Google Drive, WeTransfer gibi farklı uygulamalar olabiliyor.

Şimdi ise kullanıcılar Signal’in yeni özelliği sayesinde çözünürlük seçimi yaparak istediği görseli gönderebiliyor. Signal ile 4K görüntü göndermek bile mümkün hale geliyor.

Ancak bu özelliğin getirdiği bir boyut farkı mevcut. Yüksek çözünürlüklü görseller boyut anlamında ciddi bir alan işgal edebiliyor.

Signalden WhatsApp'ı Geride Bırakacak Yeni 4K Özelliği

Birkaç resim için pek önemli sayılmayacak bu boyutlar zamanla depolamada önemli bir alan kaplamaya sebep olabilir.

Signal Geliştirmelere Devam Ediyor!

Signal çoğu kullanıcının hayatına birkaç ay öncesinde giriş yaptı. Bir süre önce WhatsApp ile ilgili güvenlik eksikliği düşünceleri ortaya çıkmıştı. Bunun kaynağı şirketin açıkladığı yeni gizlilik sözleşmesiydi.

Üstelik WhatsApp kullanmak için aynı sözleşmeye hala kabul etmek zorundasınız. Bu sözleşmenin kabul edilmemesi durumunda yaşanacakları detayları anlattığımız haberimizden okuyabilirsiniz.

Bu durum kullanıcıları alternatif mesajlaşma uygulamaların yönlendiriyor. Bunlardan biri olan Signal oldukça dikkat çekiyor. Öyle ki uygulama Elon Musk tarafından bir Tweet ile önerilmişti.

Şirket bu olaylardan sonra güvenlik özelliklerine oldukça dikkat çekmişti. Mesaj ve görüntülerin şifrelenmesi hakkında daha fazla bilgi paylaşmıştı.

Signal görüntülü ve sesli görüşmeler yapabileceğiniz bir platform. Mesajlaşma uygulamalarının birçoğu gibi telefon numaranız kayıt için yeterli.

Şirketin herhangi bir büyük firma ile bağlantısı bulunmuyor. Biliyoruz ki WhatsApp, Facebook tarafından 2014 yılında satın alındı. Signal ise çeşitli bağışlar ve destekler ile finansal alanda büyümesini sürdürüyor.

Sosyal platformlardaki güvenlik tartışmaları hala devam ediyor. Bu durum önümüzdeki dönemde neler getirecek göreceğiz. Ancak bu rekabetin kullanıcılara daha fazla özellik sunması açısında faydalı olacağı muhtemel.

Geçtiğimiz günlerde Signal, Instagram üzerinden güvenlik sorunlarıyla ilgili bir reklam vermek istemişti. Ancak Facebook, bu reklamın yayınlanmasını engelledi ve Signal’in reklam hesabını kapatmıştı.

Siz Signal’den gelen bu yeni 4K özelliği hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce rakiplerine göre fark yaratabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşabilirsiniz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2017 yılından beri çeşitli girişimlerde yer alıp içerik üreten Metin, girişimcilik konusuna oldukça meraklıdır. Teknoloji haberleri hakkında içerik üretmekten ve araştırma yapmaktan hoşlanır.