Sanal Klavye Uygulamaları Çin Engeline Takıldı

Sanal klavye uygulamaları, kimi zaman telefonun yerleşik klavyesinin yerine tercih edilebiliyor. Ancak bu tercih, Çin’deki kullanıcılar için artık pek de kolay olmayacak.

Veri koruma konusundaki incelemelere takılan bazı sanal klavye uygulamaları, Çin’deki uygulama mağazalarından kaldırıldı. Bu uygulamaların arasında Sogou ve Iflytek sayabiliriz.

11 Haziran Cuma günü, iOS ekosisteminde App Store’u ya da Huawei ekosisteminde AppGallery’yi kullanan Çinli tüketiciler, sanal klavye görevi gören bazı uygulamaları indirmek istediklerinde engele takıldıklarını fark etti.

Konuyla ilgili ilk açıklama Iflytek cephesinden geldi. Şirket, uygulamanın, kişisel veri depolama kurallarının ihlali nedeniyle uygulama mağazalarından çıkarıldığını doğruladı. Ayrıca, bununla ilgili düzenlemelerin de yapıldığının altını çizen şirket, şu sıralar gerekli onayları almak için hazır beklediklerini de belirtti.

Tıpkı Iflytek gibi engel okunun hedefi olan bir diğer şirket de Sogou oldu. Konuyla ilgili şirkete yorumu sorulsa da Sogou, herhangi bir açıklama yapmadı.

Sanal-Klavye-Uygulamalari

Sanal Klavye Uygulamaları Neden Yok?

Geçen nisan ayında Çin, mobil uygulamaların kişisel veri toplama kapsamanı sınırlamak isteyen bir yönerge taslağı yayınladı. Çin Siber Uzay İdaresi, Sanayi ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı ve Devlet Piyasa Düzenleme İdaresi’nin rehberliğinde hazırlanan kurallar, aslında doğrudan kullanıcıları koruyor.

Yayınlanan kurallara göre uygulamalar, hangi kişisel bilgileri, ne amaçla toplayacağını kullanıcılara açıklamak zorunda. Ayrıca gerekli kullanıcı izin önceden alınmazsa kullanıcıların kişisel bilgilerinin toplanamayacağı da yine kurallar arasında yer alıyor.

Ek olarak; ırk, etnik köken, dini inanç, kişisel biyometri, sağlık ve finansal hesaplar ile ilgili bilgilerin alınacağı durumlarda kullanıcıların ayrı bir bildirimle bilgilendirilmesi de gerekiyor. Buradaki esas hedef, tabii ki uygulamaların minimum miktarda bilgi toplamasını sağlamak.

Düzenleme, uygulama mağazalarını da kapsayan kurallar içeriyor. Örneğin, bu mağazalar, uygulama geliştiricilerini gerçek kimlikleriyle kaydetmeli ve bunu doğrulamalı.

Aynı zamanda kurallar, uygulama mağazalarını uygulama geliştiricileri için kredi puanları oluşturmaya ve kullanıcılardan gelen şikayetleri toplayabilecekleri platformlar kurmaya da teşvik ediyor.

Çin, sanal klavye uygulamaları için de bu kararı, tam olarak bu kuralların ışığında aldı. Çin’deki uygulamalar, mevcut kullanıcıları etkilemeden, düzenleyiciler tarafından geçici olarak kaldırılmış oldu.

Yani uygulamaları zaten indirmiş kullanıcılar kullanmakta bir sorun yaşamayacak. Fakat, uygulamalar yeniden aktif edilene kadar güncelleme alınamayacak.

Bu karar, uygulamaların yeniden mağazalarda yerini alamayacağı anlamına gelmiyor. Tıpkı Iflytek gibi diğer uygulamalar da gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra bunun için geri bildirimde bulunacaktır. Uygulamalar, sonrasında yeniden indirilmeye açık hale gelecek diyebiliriz.

Aslında artık birçok ülkeden tıpkı Çin’deki gibi yeni düzenlemeler duyulmaya başladı. Hükümetler, internet şirketlerinin topladıkları kullanıcı verilerini nasıl yönettiklerini belirleyen daha kapsamlı düzenlemeler yapmak üzerine çalışıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2012 yılından beri editörlük yapan Hazal, teknoloji dünyasında olan bitenleri yakından takip etmeye devam ediyor.