Samsung, Tesla ve BMW için Pil Üretecek!

Dünyanın en büyük teknoloji üreticilerinden Samsung, otomobil sektörü için çalışmalarını sürdürmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde şirket, BMW ile OLED paneller üzerine yaptığı anlaşma ile gündeme gelmişti. O anlaşmanın üzerinden çok süre geçmeden Samsung, şimdi de Tesla ve BMW ile pil üretimi konusunda anlaşma yaptı.

Elektrikli araçlar için en önemli donanımlardan biri pillerdir. Ancak günümüzde neredeyse tüm elektrikli otomobil üreticileri, pillerle ilgili tedarik sorunlarıyla karşılaşıyor. Özellikle pandemi süreci, elektrikli arabaların pillerinin üretim sürecini ciddi anlamda olumsuz bir şekilde etkiledi.

Teknoloji şirketleri, yaşanan pil krizinin farkına vararak araba üreticilerine destek olmak için çalışmalara başladılar. Bu kapsamda en büyük adımlardan birisi Samsung tarafından atıldı. Ortaya çıkan bilgilere göre Samsung, önümüzdeki süreçte Tesla ve BMW için pil üretecek!

Samsung SDI, Çeşitli Pil Tasarımları Üzerinde Çalışıyor!

Ortaya çıkan bilgilere göre Samsung, 4680 standartlarında yani 46mm çapında ve 80mm yüksekliğinde piller üretecek. BMW ve Tesla’dan gelen talep doğrultusunda şirket, bu pilin 2 sürümünü üretecek. Çünkü ortaya çıkan bilgilere göre iki otomobil devi, farklı yüksekliklerde piller talep ettiler. Bundan dolayı şirket, aynı standartta ürettiği bataryaların 2 farklı sürümünü BMW ve Tesla ile buluşturacak.

Yakın bir tarihte araştırmacılar, Samsung SDI’nin Tesla için yeni nesil bataryalar üreteceğini ortaya çıkartmışlardı. Bunun üzerine yaşanan gelişmelerle birlikte Samsung’un üretim için Malezya’da seri üretim tesisi üreteceği ortaya çıktı. Cheonan’da çalışan test üretim hattı, dakikada 20 PPM üretim hızına sahipti. Ayrıca orijinal 4680 üretim standardına göre 1 GWh’den biraz daha azdı.

Düşük hızda testlerin ardından şirket, gelişmiş ürünler için seri üretime başlayacak. Samsung, gelecek yıl Malezya’daki yeni tesiste 200-300 PPM üretim kapasitesine erişmeyi hedefliyor. GWh’ye dönüştürüldüğünde üretim ölçeği yaklaşık 8 ile 12 GWh oluyor. Orijinal 4680 yerine düşük kapasiteli bir model olursa, üretim ölçeğinin 5 GWh civarında olması bekleniyor.

5 GWh, 400 km’lik sürüş menzilinde yüksek performanslı elektrikli otomobil üretiminde yeterli olmaktadır. Bundan dolayı araştırmacılar, Samsung tarafından Tesla ve BMW için üretilecek olan bataryaların elektrikli araç sektöründe yaşanan batarya sorununu belirli ölçüde çözeceğini düşünüyorlar.

Samsung’un Tesla ve BMW için batarya üretecek olması hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Samsung’un Tesla ve BMW ile yaptığı anlaşma hakkındaki düşüncelerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.gizchina.com/2022/06/28/samsung-to-supply-4680-batteries-for-tesla-and-bmw-electric-cars/

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Dilbilim mezunu Dilara, uzun süredir teknolojik haberleri takip ediyor ve teknolojiyle alakalı içerik üretmekten keyif alıyor. Sosyal medya uygulamalarına ve teknolojik cihazlara da oldukça meraklıdır.