Samsung Sektörün En Küçük Görüntü Sensörünü Tanıttı

Samsung mobil cihazlarında kullanmak için tasarladığı, dünyanın en küçük görüntü sensörünü tanıttı. ISOCELL JN1 isimli 50 megapiksel sensörün seri üretimi de başladı.

Samsung, akıllı telefon üretiminde dünyanın en başarılı markalarından birisi. Ancak, şirketin önem gösterdiği başka bir konu daha var; donanım bileşenleri.

Samsung Display’in ekranlar konusundaki çalışmaları, her geçen gün daha heyecan verici yenilikler ile ortaya çıkıyor. Geleceğin teknolojisini tasarlayan şirket, kameralar için de benzeri bir atılım ile gündeme geliyor.

ISOCELL JN1, Samsung’un ve piyasanın en küçük mobil piksel görüntü sensörü olarak karşımıza çıkıyor. Yalnıza 0.64 mikrometre büyüklüğe sahip sensör, ilerleyen dönemlerde Samsung tarafından üretilen akıllı telefonlarda karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Samsung’un diğer şirketler için donanım parçaları ürettiğini düşünürsek başka markalara ait cihazlarda da bu sensörü görmemiz mümkün.

Üstelik Samsung’un bu konuda gösterdiği ilk başarı bu değil. Şirket, daha önce 2019 yılında ISOCELL Slim GH1 modeliyle de küçük bir sensör üretmeyi başarmıştı. Yeni geliştirdiği ISOCELL JN1’den biraz daha büyük olan sensörün boyutu ise 0.7 mikrometre.

Yeni Sensör Fotoğraf Kalitesini Yükseltecek

ISOCELL JN1, ISOCELL 2.0 teknolojisini kullanan bir görüntü sensörü. Samsung bunun piyasadaki en gelişmiş piksel teknolojilerinden biri olduğunu ifade ediyor. Ayrıca, Smart-ve Double Super PDAF teknolojileri de sensörde mevcut.

Smart-ISO, kameranın parlaklık ayarı için önemli bir teknoloji olarak ifade ediliyor. Çevredeki ışık dengesini sağlayarak optimum pozlama sunan Smart-ISO sayesinde, oluşturulan görsellerin en iyi sonucu vermesi mümkün oluyor.

Samsung’un otomatik odaklanma için kullandığı teknoloji ise Double Super PDAF. Double Super PD olarak da isimlendirilen bu teknoloji, bir önceki nesilden çok daha başarılı sonuç veriyor. İki kat yoğun pikselde ve daha karanlık ortamlarda bile otomatik odaklanma özelliğinin son derece başarılı olduğu ifade ediliyor.

Üstelik bu sensörün 4K saniyede 60 kare ya da; FHD çözünürlükte saniyede 240 kareyi desteklediği de belirtiliyor.

Samsung, yeni sensörünü tanıtmak amacıyla bir video da paylaşıyor. Paylaşılan videoda geçmişten günümüzü görüntü sensörlerinin gelişimi ve yeni sensörün özellikleri yer alıyor.

Videodan da anlaşılacağı üzere Samsung, bu konuda dünyanın en önemli şirketlerinden birisi. Samsung tarafından üretilen en küçük görüntü sensörünü önümüzdeki dönemde üretilen cihazlarda da göreceğiz.

Siz de konuyla ilgili görüşlerinizi aşağıda yer alan yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.