Samsung, HDR10+ Destekli İlk Oyuncu Monitörünü Duyurdu

Teknoloji dünyasının en önemli isimleri arasında yer alan Samsung, HDR10+ destekli ilk oyuncu monitörünü duyurdu. 2022 yılında çıkacak yeni monitörler, özellikleriyle göz dolduruyor.

Oyuncu monitörleri için geliştirilen HDR10+ Gaming, geçtiğimiz aylarda piyasaya çıkmıştı. HDR10+ Gaming’i, HDR10 protokolünün oyun odaklı bir sürümü şeklinde tanıtmak mümkün. Ayrıca HDR10+ Gaming, kalibrasyon sürecinde de aktif rol alıyor. Bir başka deyişle, otomatik olarak monitör kalibrasyonu yapıyor.

Henüz yeni bir teknoloji olmasına karşın Samsung HDR10+ destekli oyuncu monitörlerini duyurmaya karar verdi. Üstelik yalnızca oyuncu monitörleri değil bazı QLED televizyonlara da HDR10+ Gaming desteği sunacak.

Önümüzdeki günlerde CES 2022 etkinliğinde HDR10+ destekli monitörlere de yer vereceği tahminler arasında. Saber Interactive ile ortak çalışan Samsung, Redout 2 ve Pinball FX oyunlarının HDR10+ sürümlerini sergileyecek. Bunun haricinde Game Mechanic Studios tarafından geliştirilen Happy Trails and the Kidnapped Princess oyunu da etkinlikte kendisine yer bulacak.

Samsung bu konuda bir eleştiri alabilir. HDR10+ Gaming’in en önemli rakibi olan Dolby Vision’ın, oyun seçimi konusunda çok daha büyük isimlerle anlaştığını biliyoruz. Bunların arasında Halo Infinite, Call of Duty: Black Ops Cold War gibi yapımlar yer alıyor. Ancak Samsung seçimleriyle daha düşük bütçeli oyunlara yönelmiş gibi gözüküyor.

samsung-hdr10

HDR10+ Gaming Teknolojisi Yayılıyor

Samsung, HDR10+ Gaming teknolojisini yeni oyuncu monitörlerine getirerek sektörde önemli bir sıçramaya ön ayak olabilir. HDR10+’ın özellikleri arasında daha yüksek parlaklık, VRR, düşük gecikme gibi önemli unsurlar yer alıyor.

Bunun haricinde genel anlamda daha başarılı bir oyun görüntüsü de bu teknoloji sayesinde mümkün oluyor. Samsung konuyla ilgili yaptığı açıklamada ekran yenileme hızının da 120Hz’in üstüne çıkacağını ifade ediyor. Ancak ne kadar üstüne çıkacağı konusunda bir yorum yok.

HDR10+ Gaming’in en önemli rakibi olan Dolby Vision da aynı özelliklere sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Aynı zamanda Dolby Vision cephesinde de önemli teknoloji şirketleri mevcut. Bunların en büyüğü olarak LG’yi göstermek yanlış olmayacaktır.

HDR10+ ve Dolby Vision gibi teknolojileri kullanmak önümüzdeki dönemde bir standart haline gelecektir. Ancak bunun için gerekli olan ekipmanları sağlamadan bu teknolojileri kullanmak maalesef mümkün değil. Örneğin, HDR10+ kullanarak bir oyun oynamak için; HDR10+ destekli bir monitör, HDR10+ destekli bir ekran kartı ve HDR10+ için optimizasyonu bulunan bir oyuna ihtiyacınız var.

Eğer CES 2022’ye katılmaktan vazgeçmezse Samsung, listenin monitör kısmındaki gerekliliği giderecek ürünler ile karşımıza çıkacaktır.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.