Samsung Galaxy A52 ve A72 Tanıtıldı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatlarımıza her geçen gün yeni akıllı telefonlar girmeye devam ediyor. Teknoloji devi Samsung da teknolojik gelişmeleri takip ederek akıllı telefonlarını güncelliyor. Samsung, 17 Mart tarihinde yaptığı “Galaxy Unpacked” etkinliği ile orta segment telefon serileri olan “A” serisinin yeni üyelerini tanıttı. Samsung Galaxy A serisi, Galaxy S ve Note serisinden sonra en çok tercih edilen seri olarak dikkat çekiyor. Şirket, bu yüzden her yıl A serisini güncelleyerek ya da seriye yeni cihazlar ekleyerek seriyi güncel tutmaya çalışıyor. 17 Mart tarihinde yapılan etkinlikte de Galaxy A serisinin yeni üyeleri olan Samsung Galaxy A52 ve Galaxy A72 tanıtıldı.

Samsung Galaxy A52

Samsung Galaxy A52
Samsung Galaxy A52

Galaxy A serisi özellikle orta segment telefon kullanıcıları için oldukça ideal akıllı telefonlar içeriyor. Serideki telefonlar fiyatlarına göre güçlü donanımlarıyla rakiplerinin önüne geçiyor. Bunun dışında serinin üreticisinin teknoloji devi Samsung olması da kullanıcılara ayrı bir güven veriyor.

17 Mart’ta yapılan etkinlikle birlikte bu seriye 2 yeni model daha eklendi. Samsung, çok kısa bir süre içerisinde Galaxy A52 ve Galaxy A72 modellerini kullanıcılar ile buluşturacak.

Telefonların donanımlarına baktığımızda Samsung, yine orta segment telefonlar için oldukça iddialı donanımlar kullanmış. Galaxy A52 modelini incelediğimizde bu modelin 2 versiyonu bulunduğunu görüyoruz. İlk versiyonu Galaxy A52 olarak geçerken diğer versiyon ise Galaxy A52 5G olarak geçiyor. İki versiyon da 6.5 inç ekrana sahip. Lakin, standart versiyonda 90 Hz ekran yenileme oranı bulunuyorken 5G versiyonunda 120 Hz ekran yenileme oranı bulunmaktadır.

Ekranı dışında, iki modelde de aynı kameralar kullanılmış. Arka kameraya baktığımızda 64 MP bir ana kamera bulunmakta. Bunun haricinde geniş açılı ve makro özellikleri bulunan 12 MP 2. kamera, 5 MP 3 ve 4. kameralar da kullanıcılara kaliteli bir fotoğraf deneyimi sunacaklar. Ön kamera kısmında ise 32 MP ve F 2.2 özellikli bir kamera tercih edilmiş.

İşlemci kısmında ise Samsung tercihini Qualcomm Snapdragon 720G‘den yana kullanmış. İki modelin de 128 ve 256 GB dahili hafızalı seçenekleri mevcut. Galaxy A52’nin iki modeli de neredeyse aynı gibi görünse de iki modelin RAM seçenekleri de farklı. Normal sürümde 4, 6 ve 8 GB RAM seçenekleri mevcutken 5G sürümünde sadece 6 ve 8 GB RAM seçenekleri mevcut. Batarya kısmına baktığımızda iki sürümde de 4.500 mAh batarya tercih edilmiş.

Samsung Galaxy A52 özellikleri ile orta segment kullanıcıları oldukça memnun edecek diyebiliriz. Cihaz Avrupa’da 349 Euro satış fiyatıyla kullanıcılarla buluşacak. 5G özellikli model ise 429 Euro satış fiyatıyla yer alacak.

Samsung Galaxy A72

Samsung Galaxy A72
Samsung Galaxy A72

Etkinlikte tanıtılan bir diğer telefon ise Galaxy A72 modeli oldu. Tasarım anlamında A52 ile ufak detaylar dışında neredeyse hiçbir fark yok. Sade bir tasarım tercih eden Samsung, oldukça şık telefonlar oluşturmuş.

Samsung Galaxy A72’nin donanımına bakacak olursak cihazın 90 Hz ekran yenileme hızına sahip 6.7 inç bir ekranı olduğunu görüyoruz. Kamera kısmına baktığımızda 64 MP bir ana arka kamerası bulunuyor. Bunun dışında ultra geniş ve makro özellikleri bulunan 12 MP 2. arka kamera, 5 MP 3. arka kamera ve 8 MP 4. arka kamera telefonun kaliteli fotoğraflar çekmesini sağlıyor. Ön kamera kısmında ise Galaxy A52 modelinde olduğu gibi 32 MP ve F 2.2 özellikli bir kamera tercih edilmiş.

Telefon gücünü Snapdragon 720G işlemciden alıyor. RAM kısmında ise A52’de olduğu gibi 6 ve 8 GB RAM seçenekleri mevcut. Depolama alanında da aynı A52’deki gibi 128 ve 256 GB tercih seçenekleri bulunuyor. Bunların dışında Galaxy A72’de 5.000 mAh batarya yer alıyor.

Samsung Galaxy A72 modeli 449 Euro fiyatla satış sunulacak.

İki modelin de bu ay sonunda satışa sunulması bekleniyor. Lakin ülkemizde ne zaman satılacakları ve ülkemizdeki fiyatlarının ne olacağı henüz belli değil.

A Serisine Yeni Özellikler

Bu cihazlar haricinde Samsung, yeni birkaç özellik daha tanıttı. Yeni Music Share isimli özellik sayesinde iki cihazın dinlediği müzikler senkronize olabilecek. Ayrıca Buds Together isimli yeni bir özellik de bir cihaza iki farklı Galaxy Buds kulaklığın bağlanmasını sağlayabilecek.

Cihazların kameralarıyla ilgili en büyük geliştirmelerden biri OIS ismi verilen optik görüntü sabitleyici oluyor. Ayrıca aynı anda 4K çözünürlüklü fotoğraf ve video çekebilen bir kamera modu da etkinlikte tanıtılan özelliklerden birisi olarak karşımıza çıkıyor.

Bunlar haricinde ortaya çıkan yeni özelliklerden biri de Quick Share ve Private Share oluyor. Çevrenizdeki insanlarla hızlı bir şekilde video ve fotoğraf paylaşımı yapmanıza olanak sağlayan Quick Share dosya boyutuna bir sınırlama getirmiyor. Private Share özelliği sayesinde de dosyayı gönderdikten sonra bile gönderilen cihazlardan silmek mümkün oluyor.


Sizler Samsung Galaxy A52 ve A72 hakkında ne düşünüyorsunuz? Uygun bir fiyatla ülkemizde satışa sunulurlarsa almayı düşünür müsünüz? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.