ROOQ: Boks Teknolojisinde Sınırları Zorlamak

Akıllı saatler ve bileklikler spor konusunda en büyük yardımcılarımız olarak ifade ediliyor. Bunun en önemli sebebi ise şüphesiz bekleneni sağlaması. Ancak her spor dalında aynı performansı bir akıllı saatten ya da bileklikten almak mümkün değil. Bu konudaki açığı ise ROOQ kapatıyor. ROOQ tarafından geliştirilen teknoloji, boks dünyasında yeni bir devrin başlangıcı.

Bu teknolojinin gelişimine katkı sağlayan kişilerden birisi Ralf Rüttgers. Aynı zamanda şirketin CEO’su da olan boksör ve koç Rüttgers, boks dünyasını tamamen değiştirebilecek bu teknoloji için en önemli adımı atanlar arasında.

Rüttgers ile birlikte anılabilecek önemli bir diğer kişi ise şüphesiz Henry Maske. Boks dünyasında önemli başarılara sahip olan Maske, bu devrimsel teknolojinin bir parçası olarak ROOQ bünyesinde yer alıyor.

ROOQ, sporculara ve koçlara gelişimlerini takip edebileceği inanılmaz değerli bilgiler sunan bir boks teknolojisi. Daha önce böyle bir teknolojiyi görmek pek mümkün değildi. Eğer boks konusundaki gelişiminizi isabetli verilerle takip etmek istiyorsanız çok önemli iki koşulu sağlamanız gerekirdi; yüksek ücretler ve laboratuvar koşulları.

Ancak ROOQ, bu konudaki gereksinimleri tamamen değiştiriyor. ROOQ teknolojisiyle birlikte sporcular ve antrenörler daha kesin bilgiler ışığında gelişimleri takip etme şansına sahip oluyor.

ROOQ Vizyonu, Boks Sporunun Geleceğine Işık Tutuyor

ROOQ’un bu teknolojiye ulaşmak için oluşturduğu ekip yazılım ve donanım uzmanlarından oluşuyor. Bunun yanı sıra veri analizi de bu teknolojinin büyük bir kısmını oluşturuyor. Tabii ki bilim insanları ile sporcular ve antrenörler de teknolojinin gelişiminde rol oynuyor. Sensörlerden uygulamaya kadar teknolojinin her noktasında bu ortak çalışmanın izini görmek mümkün.

rooq-sensor
Görsel: ROOQ®

Yirmiden fazla çalışana sahip ROOQ, boks dünyasındaki devrimsel teknoloji için dört yılı aşkın süredir çalışıyor. Almanya merkezli şirket ve teknolojisi, 2021 Ağustos tarihinden itibaren 50’nin üzerinde ülkede erişilebilir hale geliyor.

Boks ve teknoloji bizim DNA’mız. ROOQ ile gelişimi; koçlar, sporcular ve herkes için görünür hale getiriyoruz.

Ralf Rüttgers

ROOQ teknolojisinin amacı ise boks sporunun çekiciliğini daha şeffaf hale getirmek. Bu teknoloji, her boksöre ve antrenöre performans ölçme ve optimize etme şansı sunuyor. Böylece bireysel performans takibi sensörler yardımıyla bir uygulamadan bile kontrol edilebilecek hale geliyor.

Üstelik ROOQ, bu imkanı sadece profesyonel sporculara ve elit antrenörlere sunmuyor. Her sporcu oldukça kolay bir şekilde kendi verilerini ve performansını gözlemleyebiliyor. Spor ve teknolojiyi birleştirerek sporcu gelişimine de destek veriyor.

ROOQ, Bilim ile Hareket Ediyor

rooq-bilim
Görsel: ROOQ®

Araştırma ve geliştirme ROOQ için olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Makine öğrenmesi gibi süreçlerden faydalanarak şirket, her zaman en iyi performans verilerini sağlamak için uğraşıyor. Böylece, sporcuların ve antrenörlerin takip ettiği bilgilerin doğruluğunu en üst seviyeye çıkarmaya çabalıyor.

Derin öğrenme algoritmaları ve akıllı algoritmalar ile oluşturulan bu teknoloji sürekli optimize ediliyor. Buradan yola çıkarak ROOQ için önemli bir diğer konu ise ilerleme demek mümkün. Yıllardır gelişmiş teknolojiler ile yüzbinlerce yumruk kaydeden ve işleyen ROOQ, önümüzdeki dönemde teknolojiyi optimize etmeye devam edeceğini de ifade ediyor.

Şimdiye kadar 25.000’in üstüne satır kod ile veri bilimi konusunda oldukça gelişmiş olan bu teknoloji, dünya standartlarında bir makine öğrenimi yaklaşımına da sahip. Ayrıca, örüntü tanıma yöntemiyle öncü bir hareket tanımlama de ROOQ’un teknolojisi içinde yer alıyor.

ROOQ yumrukların analizi için dikkat ettiği parametreleri ise şu şekilde ifade ediyor:

  • Darbe hızı
  • Fiziksel darbe değerine göre hesaplanan darbe kuvveti
  • Yumruk çeşitliliği (sağ, sol ve yumruk teknikleri)
  • Yumruk sayısı

Üstelik ROOQ boks teknolojisi bunların haricinde; gölge boksu (İng. shadow boxing), kum torbası ile çalışma, atlama ipi ve partner ile çalışma gibi egzersizleri de tanıyor.

Sensörler ve Uygulama

Bu teknolojiyi kullanmak için gerekli olan aparatlar sensörler ve uygulama oluyor. ROOQ teknolojisinin kutu içeriği iki adet sensör, şarj kutusu ve iki kayıştan oluşuyor. Antrenman sırasında kayışlar ile sensörleri koluna takan sporcuların hareketleri otomatik olarak kaydediliyor.

Bu sensörlerin tere ve suya karşı dayanıklı olduğu belirtiliyor. Ayrıca, tek şarj ile birden fazla defa antrenman yapıldığı da ifade ediliyor. Tüm bunlara ek olarak antrenman sırasında telefona ihtiyaç olmadığı da ekleniyor.

Çünkü, sensörler herhangi bir internet bağlantısına ya da uygulamaya bağlı olmadan da verileri kaydediyor. Antrenman sonrasında ise uygulama ile senkronize olarak verileri aktarıyor. Tüm bunların KVKK çerçevesinde saklandığı da belirtiliyor.

rooq-uygulama
Görsel: ROOQ®

Senkronize edilen verilerin tümü uygulama üzerinden görüntülenebiliyor. Hem Android hem de iOS için indirilebilen bu uygulama ile antrenman analizi yapmak mümkün hale geliyor. Uygulamanın en büyük faydalarından biri sporcunun potansiyelini ve güçlü olduğu yanları görmesi oluyor. Sporcuların uzun vadede ilerlediği süreci de takip etmesine olanak sağlıyor.

Bir başka olumlu yanı ise antrenman planları açısından destek olması oluyor. Sporcular hem antrenman planı oluşturabiliyor hem de planlarını aktarabiliyor. Metodik planlama ve bireysel performansın şeffaf analizi de uygulamanın artıları arasında.

Bunlara ek olarak antrenörler de sporcuların verilerini takip etme şansı yakalıyor. Üstelik sadece veri takibi değil, antrenman planlaması ve kontrolü de antrenörlere tanınan olanaklar arasında. Antrenörlerin oluşturdukları bu antrenman planlarını sporcularla paylaşması da mümkün. Ayrıca koçlar, antrenman sonuçlarına yorum da yapabiliyor.

antrenor
Görsel: ROOQ®

ROOQ Teknolojisi Daha da Gelişiyor

ROOQ, gelecek dönemde teknolojiye eklenecek birçok eklenti üzerinde de çalışmalarına devam ediyor. Durmanın nakavt ile eş değer olduğunu belirten şirket, gelecek dönemdeki eklemeler için fazlasıyla heyecanlı olduklarını belirtiyor.

Mesafe algılama teknolojisi ile yumrukların mesafesi de tanınır hale geliyor. Böylece ROOQ, yumruk değişkenliği açısından da daha fazla bilgi sağlayabiliyor. Benzer bir özellik ise isabet algılama oluyor. Rakibe yapılan saldırının sonucunda saldırı ve savunma davranışları analiz ediliyor.

Canlı mod özelliği ise vuruşları gerçek zamanlı olarak takip etme şansı sağlıyor. Bu güncelleme özellikle antrenörlerin performansı canlı olarak takip etmesi açısından işlevsel oluyor. Üstelik sadece sporcular ve antrenörler değil, bu teknolojinin boks ringlerine de entegre edilmesi mümkün. Böylece büyük bir ekrandan başarılı yumruklar ve diğer veriler hakkında yorum yapma olanağı sağlanıyor.

Tüm bunlara ek olarak ROOQ, gelecek dönemde boks haricindeki sporlar için de adım atabileceğini sinyalini veriyor. Özellikle fitness sporuna yönelik bir planlama içinde olduğunu söyleyen şirket, gelecek gibi dinamik olduklarını da ifade ediyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.