Robotlar Yaşlıların Ruh Sağlığına İyi Geliyor

Yapılan bir araştırmaya göre akıllı robotlar yaşlıların ruh sağlığına iyi geliyor. Araştırma, sosyal robotların yaşlı insanların kendilerini yalnız hissetmemelerini sağlayabileceklerini, böylece ruh sağlıklarının iyileşebilme potansiyeli olduğunu ortaya çıkarttı.

Yaşlı insanlar, özellikle huzur evi ve bakım evi gibi yerlerde kalanlar için, yalnızlık duygusu ciddi bir problemdir. Yapılan araştırma sonucu, yaşlı insanların bu sorununa yapay zeka bir çözüm olabilecek gibi görünüyor. Akıllı robotlar, karşılarındaki kişilerle iletişim kurarak onları bir insanla konuşuyormuş gibi zaman geçirmelerine yardımcı olabiliyor.

Araştırmacılar bu düşünceyi Birleşik Krallık’da bulunan bir bakım evinde test etti. Bakım evinde bulunan yaşlılar ile gerçekleştirilen araştırmada, kültürel açıdan yetkin bir robot olan Pepper iki hafta boyunca kullanıldı. Araştırmanın sonucunda; yaklaşık 18 saat boyunca Pepper ile zaman geçiren yaşlıların zihinsel sağlıklarında iyileşme görüldü.

Bu araştırmada robotla vakit geçiren kişilerin yalnızlıklarının tamamen kaybolduğunu söylemek mümkün olmasa da küçük ama olumlu bir değişim gözlenmiş oldu. Bu durum da, bu konu üzerine daha fazla gidilmesi için yeterli bir sebep olarak görülüyor.

Akıllı robot Pepper ve yaşlı bir insan.
Akıllı robot Pepper ve yaşlı bir insan.

Bu araştırmada kullanılan robot kültürel açıdan da geliştirilmişti. Çünkü yaşlı insanların kültürlerine özgü oluşabilecek ihtiyaçlarına da yanıt verebilmesi gerekiyordu. E&T’ye göre bu konudan sorumlu olan Middlesex Üniversitesi’nden Irena Papadopoulos; akıllı robotların yaşlı insanların hastanedeki ve bakım evlerindeki bazı (sosyal açıdan) ihtiyaçlarını karşılamada yardımcı olabileceğini söylüyor. Aynı zamanda bu araştırmanın insanları değiştirmek için değil, mevcut bakım sistemlerini desteklemek adına yapıldığını belirtiyor.

Sonuç Olarak

Gelişen teknoloji ile, insan hayatını kolaylaştırmak ve daha konforlu hale getirmek adına yapılmış bir çalışma. Araştırmada akıllı robotların yaşlı insanların ruh sağlıkları üzerinde olumlu yönde etki gösterdiği görülmüş. Bu durumda akıllı robotların kullanımı faydalı olabilir. Aynı zamanda olumlu etki gözlenmesinden ötürü konu üzerindeki araştırmalar artabilir ve bu robotlar daha da gelişebilir. Yapay zekanın kendi kendine öğrenmesi ile kişiler ile ihtiyaçlarına göre iletişim kurabilir.

Peki bu durumun bir sakıncası var mıdır? Henüz kullanılmaya başlanmamış olmasından ötürü gözlemlenmiş bir olumsuzluk yoktur. Fikir olarak yaşlı insanların ruh sağlıklarını iyileştirerek yaşam kalitelerinin artırılması olumlu bir düşüncedir. İyi ve doğru amaçlar için kullanılırsa da faydalı olabilir.

Herhangi bir olumsuz etkisinin olup olmayacağını bu yöntem kullanılmaya başlandığında göreceğiz. Akıllı robotlar yaşlıların ruh sağlığına iyi geliyor fakat sizce bu akıllı robotların yaşlı insanlar üzerinde herhangi bir olumsuz etkisi olabilir mi?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.