Refraction AI’ın Robotları Kurye Hizmetine Başladı

Refraction AI yarı otonom dağıtım robotları geliştirmeyi amaçlayan bir yapay zeka firmasıdır. Geçtiğimiz gün şirketin geliştirmekte olduğu kurye robotları Ann Arbor’dan verilen siparişleri teslim etmeye başladı. Refraction AI’ın daha önceden restoranlar için yiyecek dağıtımına başladığı duyurulmuştu. Fakat geçtiğimiz aylarda tüm dünyayı etkisi altına alan insanları adeta evlerinde hapis bırakan Koronavirüs pandemisi sebebiyle yiyecek ihtiyacının market ürünlerine de duyulacağını düşünen şirket bu adımı atmaya karar verdi. Şirket pandemi sonrası kendilerine gelen talebin 3-4 kat arttığını açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri COVID-19 salgınından en fazla etkilenen ülkeler arasında yer alıyor. Bu nedenle kuryelik, dağıtım işlemlerinde gerekli hijyenin sağlanması ve sosyal mesafenin korunması çok önemli. Bunlara dikkat edilse bile virüsün yayılma ihtimalinin önüne geçilmiş değil. Bu nedenle ülke genel olarak Refraction AI’ın robotları gibi ya da drone benzeri araçları mal taşımacılığında kullanmayı benimsemeye çalışmakta. KiwiBot, Starship ve Postmates gibi şirketlerin vermiş oldukları hizmetler fazladan dezenfeksiyon işlemi gerektiriyor. Fakat Refraction AI’ın robotları gibi dağıtım araçları hastalık yayma riskini oldukça düşürebilir.

rev-1
Refraction AI Ekibi ve REV-1

Refraction AI CEO’su Matt Johnson-Roberson yaptığı açıklamada “Michigan Produce Station merkezli 5 km yarıçapına sahip alandaki müşterilere REV-1 robotu ile siparişlerini teslim edebiliyoruz.” Sistem şu an için şöyle işlemekte :

  • Kullanıcılar web sayfasından siparişi verir
  • Refraction çalışanları robotu doldurur
  • Robot merkezden alıcının adresine doğru yola çıkar
  • Robot adrese vardığında kullanıcı telefonununa kısa mesaj olarak gelen şifreyi girer ve saklama bölümünden siparişini alır.

Robotlar Hijyen Konusuna Önem Veriyor

Refraction AI’ın rapolarına göre robotlar sağlık yönergelerine uygun olarak düzenlenmiştir. Robotlar her hızlı teslimat arasında dezenfekte ediliyor. Ayrıca robotlar mikrop öldüren UV ışıkları içermekte. Bu sayede hijyen konusunda kullanıcılar hiçbir sıkıntı çekmiyor.

REV-1 yaklaşık olarak bir elektrikli bisiklet boyutlarında. 100 kg ağırlığa sahip olan robotlar 3 tekerleği ile birlikte yaklaşık 1.2 metre uzunluğa sahiptir. Robotlar 16-24 km arası seyahat mesafesine ve altı adet yiyecek bölmesine sahip.

refraction-ai-robotlari

REV-1 algılama sistemi, radar ve ultrason sensörlerine ek olarak 12 adet kameraya sahiptir. Robot yağmur ve kar gibi zorlu hava koşullarında da seyahat edebilmekte. Produce Station ortaklığından önce REV-1 üç aylık bir test sürecinin parçası olarak öğle yemeği sırasında Miss Kim ve Tio’s Mexican Cafe dahil olmak üzere birçok Ann Arbor restoranlarından teslimat yapıyordu. Şirket bu teslimatlardan $7.50 alıyordu.

Mayıs 2020’den itibaren Refraction AI’ın Ann Harbor’da çalışmakta olan 8 adet robotu bulunmakta. Bu sayının önümüzdeki birkaç hafta içinde 20’lere çıkması bekleniyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.