Qualcomm Duyurdu: Quick Charge 5 ile 5 Dakikada Hızlı Şarj

27 Temmuz’da Qualcomm, Quick Charge 5 ile yeni hızlı şarj teknolojisini duyurdu. Piyasada hızlı şarj konusunda iyi bir konuma sahip olan Qualcomm hızlı şarj üzerine çalışmalarına büyük bir hızla devam ediyor.

Quick Charge 5; 5 dakikada telefonları %50’ye kadar, 15 dakikada ise %100’e kadar şarj edebilme kapasitesine sahip olarak tanıtıldı. “Ticari olarak uygun” şeklinde tanıtımı yapılan Qualcomm’un en yeni hızlı şarj teknolojisinin çok yakın bir zamanda kullanımda olacağı belirtiliyor. 100 Watt’dan daha da yüksek bir şarj kapasitesine sahip olan Quick Charge 5, bir önceki sürümü olan Quick Charge 4’e göre dört kat daha hızlı. 4.500mAH’lik bataryaya sahip bir cihazı Quick Charge 5 yalnızca 5 dakikada şarj edebiliyor.

Quick Charge 5 tanıtım logosu

Hızlı şarj teknolojisinin en son yeniliği ünvanına sahip olan Quick Charge 5 kendi pazarında büyük bir rakip haline gelebilir. Diğer markalara ya da Qualcomm’un önceki ürünlerine göre hem daha tasarruflu (QC 4’e göre %70 daha enerji tasarruflu) hem de daha hızlı. Ayrıca bir önceki modellerine göre çok daha soğuk çalışacak. Qualcomm Quick Charge 4’e göre 10 santigrat derece daha soğuk çalıştığı belirtildi.

Qualcomm Quick Charge 5 İçin Xiaomi Hazır

Quick Charge 5 ile şarj edebilme hızının artmasının yanında, Qualcomm hızlı şarj teknolojisine sahip tüm ürünler için de destekleniyor. Bu demek oluyor ki Quick Charge 5 için bir geriye uyumluluk söz konusu. Quick Charge 5’in önceki sürümlerinin desteklediği tüm cihazlarda, USB-PD ve Type-C teknolojili cihazlarla uyumlu olacak. Bu şekilde kullanım alanının oldukça geniş olması Qualcomm hızlı şarj teknolojisi için büyük bir artı niteliğinde.

Qualcomm’un QC 5 ile beraber geliştirdiği “Adaptör Kapasitesinin Akıllı Tanımlanması (Smart Identification of Adapter Capabilities)” adı verilen sistem, QC 5’in bağlı olduğu cihazlarla güç soketi (power brick) arasındaki iletişimi sağlıyor. Akıllı Adaptör sistemi ile sıcaklık ölçümleri ve sıcaklık kontrolü sağlanabilir ve olası durumların önlenmesine yardımcı olabilir. Bu sayede cihazlar bu kadar kısa bir sürede güvenli bir şekilde şarj olabilir.

Xiaomi yakın bir zamanda Qualcomm’un Quick Charge 5 teknolojisinden yararlanan ilk markalardan birisi olacak. Perakende olarak çıkış tarihi için kesin bir bilgi verilmese de Xiaomi çoktan bu konuyu taahhüt etmişti.

Şarj etme hızı konusunda kullanıcıların kafasını oldukça karıştıran yeni ürün için “RIP Batteries” tarzında bataryaların ömrünün sömürülebileceği konusunda yorumlar yapıldı. Qualcomm bu konuda piyasada çok iyi bir konuma sahip olsa da kullanıcılar hala bu tarz ürünlere tam anlamıyla güven duyamıyor. Bu gibi düşüncelerin çoğu hızlı şarj teknolojileri için bir “efsane” niteliğinde olsa da bazı gerçekler bulunuyor. “Hızlı Şarj Teknolojisi Hakkında Efsaneler ve Gerçekler” başlıklı yazımızda bu konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı