Project xCloud Xbox Game Pass Ultimate İçin Sunulacak

Microsoft, Project xCloud hizmetini Eylül ayı itibariyle Xbox Game Pass Ultimate aboneleri için ücretsiz olarak sunacağını açıkladı. Project xCloud, Xbox oyuncularının sahip oldukları mobil cihazlardan oyun oynamalarına ve tabletleri ya da telefonlarından oyunlara devam etmesini sağlayan bir bulut hizmetidir. Eylül ayından itibaren bu hizmetin Xbox Game Pass Ultimate abonelikleriyle birleştirileceği ve ekstra ücret alınmayacağı açıklandı.

Yüzlerce oyunun telefonlarda ya da tabletlerde oynanmaya devam edilebilmesini sağlayan xCloud’un henüz ABD, Güney Kore, İngiltere ve Batı Avrupa’da bulunan bazı ülkelerle sınırlandırıldığı söylendi. Xbox’ın kendi sitesinde xCloud’un dünyanın dört bir yanındaki oyuncularla buluşabilmesi için çalışmaların yapılacağı duyuruldu. Henüz hangi işletim sistemlerinde tam kapasiteli gerçekleşeceği açıklanmasa da Microsoft, bu yılın başında iOS için xCloud’u test etmeye başlamıştı. Fakat bu test yalnızca Halo oyunuyla sınırlı kaldı. Xbox markasının başı olarak bilinen Phil Spencer konuyla ilgili “Hala bazı durumlar üzerinde çalışıyoruz. Ağustos ve Eylül aylarında xCloud’un hangi cihazlar için desteklendiğini açıklayacağız.” açıklamasında bulundu.

xbox series x. xCloud xbox için bulut hizmeti sağlıyor

Ağustos Ayında Project xCloud İçin Ayrı Bir Lansman Yapılabilir

Ağustos ayında yapılması öngörülen xCloud lansmanında daha fazla bilgi verilecek. Project xCloud ismi için de Spencer “Henüz kesin bir ismimiz yok fakat bu isim Project xCloud olarak kalmayacak.” dedi.

Microsoft’un xCloud için amacı Xbox oyunlarının daha hızlı deneyimlenmesini sağlamak. Başka bir deyişle Project xCloud bir araç olarak kullanılacak. Bu proje ilk olarak 2018 yılının Ekim ayında Microsoft tarafından duyurulmuştu ve 2019 yılından beri de çeşitli ülkelerde test aşamasında bulunuyor.

xCloud ile oyuncular Xbox kütüphanesindeki tüm oyunları kontrol edebilecek hale gelecek. Diğer bir anlamda “önizleme” mantığıyla çalışan xCloud ile oyunları indirmeden onları keşfetmeniz sağlanacak. Kayıt için kullanıcıların bir Microsoft hesabına sahip olmaları gerekir. Henüz test aşamasında kabul edilen xCloud davet mantığıyla çalışıyor ve sınırlı sayıda katılımcı kabul ediliyor. Ayrıca deneyimlediğiniz oyunlar hakkında geri dönüşleriniz için uygulama aracılığıyla bu görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

Önümüzdeki hafta (23 Temmuz saat 19.00) gerçekleşecek olan Xbox Series X oyunlarının tanıtım etkinliğinde xCloud üzerinden deneyimlenebilecek oyunlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olunması bekleniyor. Microsoft, xCloud için ayrı bir etkinlik yapılacağı sinyalini de Xbox takipçilerine vermiş oldu.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı