Project Protect Çocuk İstismarı İçin Harekete Geçti

Project Protect çocuk istismarı için dijital ortamda ne gibi önlemler alınması gerektiği ile ilgili çalışmalara odaklanan bir projedir. Dijital ortamda çocuk istismarının artması ve internet kullanım yaşının düşmesiyle beraber teknoloji firmaları bu konuda artık harekete geçilmesi gerektiğini düşünüyorlar. Hepimizin bildiği gibi internet kullanım yaşı artık bilinenin çok altında seyrediyor. Böyle bir durumda çocukların da bu işin içinde olduğu düşünülerek daha kuvvetli adımlar atılmaya başlandı.

Microsoft, Google, Facebook, Twitter ve diğer teknoloji şirketleri 2006 yılında dijital ortamdaki çocuk istismarına karşı mücadele etmek için bir Teknoloji Koalisyonu kurmuştu. Koalisyonun amacı bu teknoloji şirketlerinin katkılarıyla, birbirleriyle uzmanlık ve iş birliği yaparak çocuk istismarını önlemek ve ortadan kaldırmaktı. Koalisyon, 2006 yılında kurulduktan sonra dünyanın değiştiğini ve yeni internet hizmetlerindeki gelişimleri fark ettiler. Günümüzde çevrim içi çocuk istismarının artışı ve 14 yıl önce olduğundan daha fazla küçük yaşta internet kullanıcısının olması işleri daha da zorlaştırıyor.

Project Protect Çocuk İstismarına Karşı Mücadele

Project Protect Teknoloji Devleriyle Ortak Yürütülüyor

Teknoloji Koalisyonu, çevrim içi ortamda olan cinsel istismara karşı Project Protect -çevrim içi çocuk cinsel istismarı ile mücadele için bir plan- adını verdikleri yeni bir girişim altında birlikte çalışıyorlar. Koalisyon üyelik modellerini iyileştirmek için “Beş Şart” (Five Pillar Plan) planını uygulayacağını söylüyor. Teknoloji inovasyonu, bağımsız araştırma ve şeffaflık bu planda yer alan amaçlardan bazıları. Ayrıca çocuk sömürüsünün önüne geçebilmek için; yıllık bir rapor yayımlamak, aralarında bilgi ve tecrübe paylaşımı sağlamak için bir araştırma fonu kurulacağı da Beş Şart Planı içerisinde bulunuyor. Medyada bulunan cinsel istismar ve çocuk sömürüsüyle ilgili görüntüler ve içeriklerin tespitiyle beraber bu yönde çalışmalar yapılmaya başlandı. Yapılacak yıllık raporlarla birlikte çocuk istismarını ve sömürüsünü engellemeye ve ortadan kaldırmayı hedef alan bir kaynak oluşturulacak. İstismara karşı duran sadece bu Koalisyon değil, ayrıca 2006 yılında UNICEF gibi çocuk yardım kuruluşları ve uluslararası kuruluşlar da rehberlik ya da finansman sağlamak amacıyla yardımda bulunmuştur.

Teknoloji Koalisyonu ortak kararlar dışında kendi politikalarında da değişime gitti. Facebook, kendi duyurusunda çocukları korumak için yaptığı çalışmalara değindi. Diğer şirketlerin hassas içerikleri daha kolay saptayabilmesi için fotoğraf ve video eşleştirme teknolojilerini açık kaynaklı yaptı. Bu fotoğraf ve video eşleştirme teknolojilerini kullanacak olan diğer siteler, kötüye kullanılan görüntüleri kaldırmak için altyapı oluşturulmasında oldukça yardımcı olacaklar. Microsoft tarafından geliştirilen ve çocuk sömürüsünün içinde bulunduğu görüntüleri tespit edebilen üstelik bunları kaldırabilen PhotoDNA teknolojisi ile tüm paylaşılan bağlantılar araştırılıyor. Ayrıca Microsoft metin tabanlı sohbetleri inceleyen ve çocuklara yönelik hassas-kötü niyetli metinleri işaretleyebilen Project Artemis adlı bir program da yayımladı.

child

Dijital Ortamda Çocuklar İçin Endişeye Son

Facebook’un Coo’su Sherly Sandberg açıklamasında şunları söyledi:

“Project Protect, hiç kimsenin kendi başına çözemediği ciddi bir meseleyi – çocuk sömürüsü ve istismarı – çözmek için teknoloji endüstrisinin en parlak zihinlerini bir araya getiriyor. Facebook, çocukları güvende tutan gerçek değişikliklere yol açacağını umduğumuz bu girişime öncülük etmekten gurur duyuyor. ”

2020 yılının başlarında Teknoloji Koalisyonu, Amerika Adalet Bakanlığı’nın çocuk sömürüsüyle mücadele etmeyi hedef alan ilkeler geliştirmesine yardımcı oldu.

Aslında hepimiz için büyük bir sorun olan internet kullanım yaşının düşmesi birçok tehlikeyi beraberinde getiriyor. Elbette bu tehlikeler arasında en önemlisi dijital ortamdaki çocuk istismarları. Bu konuda teknoloji devleri harekete geçmezse çocuklarımız için oldukça tehlikeli olan bu ortam giderek büyümeye devam edecek. Project Protect ile birlikte çocuk güvenliğinin sağlanması oldukça büyük bir önem taşıyor. Umuyoruz ki çocuklarımız artık daha güvenli ve sağlıklı bir ortamda teknolojiyle iç içe yaşamaya devam edebilirler.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Project Protect Çocuk İstismarı İçin Harekete Geçti” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.