PlayStation’ın Yeni Servisi Xbox Game Pass’e Rakip Olacak!

PlayStation’dan Xbox Game Pass’e rakip olacak bir servis planı gündeme geldi. Dünyanın en önemli oyun şirketlerinden birisi olan Sony, PlayStation için yeni bir servis geliştiriyor. Yeni servise dair tüm detayların henüz belli olmadığı ifade ediliyor. Ancak, PlayStation’ın yeni servisinin Xbox Game Pass için güçlü bir rakip olacağı tahminler arasında.

Bloomberg yazarı Jason Schreier tarafından paylaşılan bilgilere göre Sony, PlayStation için yeni bir oyun hizmeti üzerinde çalışıyor. Bloomberg’in incelediği belgeler doğrultusunda bu yeni hizmetin Xbox Game Pass’e rakip olacağı tahmin ediliyor.

Yeni hizmet için kullanılan kod adının Spartacus olduğu belirtiliyor. Spartacus hizmetinden faydalanmak için kullanıcıların her ay belli bir ücret ödemesi gerekeceği söyleniyor. Bunun karşılığında abonelerin, modern ve klasik oyunlara erişim sağlayacağı ifade ediliyor. Schreier, bilgilerin alındığı kaynakların, kimliğini gizli tutmak istediğini de belirtiyor.

Konuyla ilgili önemli bir başka tahmin ise bu hizmetin yalnızca PS5 için geçerli olmayacağı oluyor. Aynı zamanda PS4 kullanıcılarının da yeni Spartacus hizmetinden faydalanabileceği belirtiliyor. Oldukça popüler bir konsol olan PS4’ün de desteklenmesi kullanıcıları mutlu edecektir.

Sony, İki Abonelik Hizmetini Birleştirecek

Bu yeni hizmetin çıkış tarihi ile ilgili birkaç iddia da mevcut. Yazıda yer alan bilgilere göre yeni Spartacus servisi, 2022 yılının ilkbahar mevsiminde kullanıcılar ile buluşacak. Ayrıca, bu hizmet Sony’nin önceki hizmetleriyle de bir ilişkiye sahip.

Bloomberg’in aktardığı bilgilere göre Sony, yeni hizmetinde PlayStation Plus ve PlayStation Now servislerini birleştirecek. PlayStation Plus, kullanıcıların çevrimiçi çok oyunculu oyunlar oynamasını sağlıyor. Ayrıca kullanıcılara aylık bazda ücretsiz oyunlar ulaştırıyor.

Bunun yanı sıra PlayStation Now hizmeti de oyuncuların eski oyunları oynamasını ve indirmesini sağlayan bir bulut oyun sistemi olarak bizleri karşılıyor. Açıklanan planlara göre Sony, PlayStation Plus markasını korumayı tercih edecek. Zaman içerisinde PlayStation Now servisini ortadan kaldıracak olan şirket yolunu PS Plus ile sürdürecek.

Yeni hizmetin üç farklı seviyeye sahip olacağı belirtiliyor. Bu farklı seviyedeki abonelerin farklı avantajlara sahip olacağı ifade ediliyor. İlk seviyenin şu anda var olan PlayStation Plus hizmetiyle aynı olacağı söyleniyor. İkinci seviyede PS4 ve PS5 oyunlarından oluşan geniş bir katalog sunulacağı tahmin ediliyor.

Son seviyedeki aboneler ise genişletilmiş demolar ve bulut oyun sisteminden yararlanacak. Buna ek olarak PS1, PS2, PS3 ve PSP oyunlarından oluşan bir kataloğa da erişim sağlayabilecek. Konuyla ilgili Sony cephesinden resmi bir açıklama ise henüz gelmedi.

Xbox Game Pass’in dünya çapındaki başarısı Sony’nin de dikkatini çekmiş gibi gözüküyor. Her ne kadar Sony biraz geriden geliyor olsa da Microsoft için oldukça güçlü bir rakip sunacağı tahmin ediliyor. PlayStation’ın Xbox Game Pass ile rakip olmak için geliştirdiği servis hakkında önümüzdeki günlerde daha fazla bilginin ortaya çıkacağı da tahminler arasında.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.