PlayStation VR2, 20’den Fazla Oyun ile Çıkacak

Sony uzun süredir yeni sanal gerçeklik cihazı olan PlayStation VR2 üstünde çalışıyor. 2022 yılının ilk dönemlerinde yeni VR başlığının görüntüsünü ve özelliklerini paylaşan şirket oyunlarla ilgili açıklamada da bulundu. Sony tarafından paylaşılan bilgilere göre PlayStation VR2, 20’den fazla oyun ile piyasaya çıkacak.

Yatırımcıları için düzenlediği bir sunumda Sony PS VR2 için de yeni bilgiler paylaştı. Şirket sunumda PlayStation VR2 başlığının 20’den fazla “büyük” oyun ile piyasaya çıkacağını duyurdu. Henüz oyunların isimleri ve geliştiricileri resmi olarak açıklanmadı.

Ancak sunumda gösterilen bir slayt oyunlar hakkında ufak bir detay veriyor. Listede yer alacak oyunların hem Sony tarafından hem de üçüncü parti geliştiriciler tarafından üretileceği belirtiliyor. Buna ek olarak daha önceden duyurulan Horizon Call of the Mountain oyununun da PS VR2 için çıkacak oyunlar arasında yer alacağı ifade ediliyor.

Sony Intercative Entertainment başkanı Jim Ryan’ın konuyla ilgili yaptığı açıklamada ortaklıklar için ciddi bir meblağ harcadıklarına dikkat çekti. Video Games Chronicle tarafından paylaşılan açıklamada Ryan, bağımsız ve üçüncü parti geliştiricilerle VR içeriği üretmek için ortak olarak çalıştıklarının altını çizdi.

Ancak bu oyunların yeni olup olmayacağı da henüz belli değil. Örneğin Valve tarafından geliştirilen Half-Life: Alyx henüz bir PlayStation cihazında yer almıyor. Duyurusu yapılan 20’den fazla oyun arasında Half-Life Alyx gibi geçmiş dönemde çıkış yapmış büyük oyunların yer alıp almayacağı henüz bilinmiyor.

playstation-vr2-oyun

PlayStation VR2 Çıkış Tarihi Henüz Belli Değil

Yatırımcılar için düzenlenen sunumda PS VR2’ye ait diğer özellikler de gündeme geldi. Bunların arasında PS5 ile uyumluluk dikkat çekenler arasında yer aldı. Sony tarafından paylaşılan bilgilere göre cihaz, PlayStation 5 ile tek bir kablo kullanarak bağlantı kurabiliyor. Ayrıca şirket PlayStation VR2 cihazının kumandasının adını da “PlayStation VR2 Sense” olarak duyuruyor.

Tüm bu bilgilerin aksine Sony PS VR2’nin çıkış tarihi hakkında resmi bir duyuru yapmadı. 2021 yılında ilk duyurusu yapılan cihazın resmi tanıtımı 2022 yılının başında gerçekleşti. Konuyla ilgili ortaya atılan iddialar ise çıkış tarihi için gelecek seneyi gösteriyor.

Sony cihazın teknik özelliklerini de geçtiğimiz dönemde paylaştı. Sony’nin ikinci VR cihazı olan PlayStation VR2, göz başına 2000×2040 çözünürlüğe sahip OLED ekranlar ile kullanıcıların karşısına çıkacak. Ekran yenileme hızı 120Hz olarak ifade edilen cihaz USB-C kablosu ile PS5’e de bağlanabilecek.

Kaynak: https://www.theverge.com/2022/5/26/23142583/playstation-vr2-20-launch-games-sony-virtual-reality-headset

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.