PlayStation 5, Xbox’larda Bulunan Bir Özelliği Alıyor

Sony ve Microsoft yeni nesil konsollarını güçlendirmeye devam ediyor. Her iki üretici de piyasayı domine eden konsollara sahip. Üstelik bu durum yakın zamanda değişecek gibi durmuyor. İki şirket de oyuncularının deneyimini önemsiyor. Dolayısıyla konsollarına sürekli güncellemeler getiriyorlar. En yeni güncelleme 23 Mart tarihinde PlayStation 5’e geliyor. Güncellemeyle birlikte PlayStation 5, Xbox Series X özelliği olan ALLM teknolojisini alıyor.

ALLM’nin açılımı “auto low latency mode” olarak ifade ediliyor. Yeni gelen bu özellik Sony’nin paylaştığı güncelleme kaydında gözükmüyordu. Şirketin neden bu özelliği saklama kararı aldığı tam olarak bilinmiyor. Ancak TechRadar’ın haberine bakılacak olursa güncelleme kayıtlarında bu özellik yer almıyor.

ALLM PlayStation 5 için Nasıl Çalışacak?

ALLM teknolojisi sayesinde televizyonunuz görüntünüzün oyun moduna geçmesini sağlıyor. Tek yapmanız gereken konsolunuz açıkken bir oyunu başlatmanız. ALLM, Xbox Series X ve Xbox Series S’ler çıktığından beri mevcut durumda. PlayStation 5 için ise bu özellik daha yeni geldi. TechRadar’ın haberine göre HDTVTest’den Vincent Teough, konsol için yeni çıkan güncellemeyi indirdikten sonra ALLM’nin aktif olduğunu onayladı.

Sony’nin nihayetinde en son konsoluna getirdiği bu özellik oyun oynarken televizyon ayarlarını önem vermeyen kişiler için oldukça fark yaratacak. Halihazırda oyun ile uyumlu televizyon ayarlarına sahip kişilerin bu özelliğin pek fark yaratmayacağını söylemek de mümkün. Ancak bu ayarları çok iyi bilmeyenler için yeni güncelleme epey kullanışlı olacak gibi gözüküyor.

ALLM’nin sağladığı en önemli şey oyun oynarken en optimal çözünürlüğü sunuyor olması diyebiliriz. Dolayısıyla daha iyi yansıma süresi ve birkaç görüntü özelliğinden feda ederek oyun oynarken çok daha az gecikme alma seçeneğine sunuyor.

PlayStationın Xbox Game Passe Rakip

Sony’nin neden böylesine yararlı bir teknoloji olan ALLM’yi güncelleme notlarında paylaşmadığını anlamak güç. Ayrıca Sony’nin gizlediği tek unsur bu değil. VRR desteği de aynı ALLM gibi güncelleme notlarında bulunmuyordu. Şirket VRR desteğinin daha sonra geleceğini açıklamıştı. Bu özellik için, çoğu modern konsolda olması beklenen bir özellik diyebiliriz.

Şimdiye kadar bu iki özellik sadece Series X ve Series S’te vardı. Dolayısıyla PlayStation 5 sahipleri Microsoft’un rakip konsolu ile bu konuda eşleşti. Sizler bu haber hakkında ne düşünüyorsunuz? PlayStation 5 sahibiyseniz bu güncelleme sizleri mutlu etti mi? Konuyla ilgili görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın.

Kaynak: https://www.techradar.com/news/new-ps5-update-sneakily-adds-an-xbox-series-x-feature

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.