Pazarlama İçerikli Aramalar Sizi de Sıktı mı?

Günümüz dünyasında elektronik iletişim cihazlarının kullanımının kolaylaşması ve yaygınlaşması, hepimizin hayatını kolaylaştırdı. Hepimiz bunun nimetlerinden yararlandık ve yararlanmaktayız. Öte yandan bu kolaylık ticaret hayatına da farklı bir yön vermeye başladı. Reklam ve pazarlama çalışması yapmak isteyen kişiler/firmalar, artık cep telefonlarımıza SMS atmaya, telefon etmeye, mail atmaya başladılar. Hatta öyle ki literatüre spam arama olarak da giren pazarlama içerikli aramalar konusunda bireylerin iyi niyetini suistimal edip müsait olunmayabilecek saatlerde ya da günlerde aramalar yapıldığı oldu.

Nasıl Bu Hale Geldi

Bunu yapabilmek için iznimizi almaları gereken firmalar çeşitli çekilişlerle, ödül kampanyalarıyla, satın alma sırasında müşteri hesabı oluşturup indirim vermek vadiyle derken bir şekilde bizlere imzalattıkları formlarla izinlerimizi aldılar (ya da almadan pazarlama içerikli aramalar yapanlar da oldu). Okumadan imzalayıp izin verilmesi müşteri hatası olabilir ancak bugünkü yazımız, bu durumdan nasıl kurtulabileceğimize yönelik olacak. Peki rahatsız olduğumuz pazarlama içerikli aramalar sona erdirilebilir mi?

Alabileceğimiz Önlemler

Şimdiye dek yapabileceğimiz 2 şey vardı. Birincisi ve en mantıklısı, bu arama ve SMSleri atan şirkete ulaşıp listelerinden çıkmak istediğimizi belirtmek. Zaten kurumsal şirketlerin internet sitelerinde böyle bir seçenek sunmaları ya da en azından çağrı merkezini arayarak işlemi yaptırabildiğimiz nedeniyle bu seçeneğin çok güzel işlediği söylenebilir. Ancak kurumsal olmayan veya kötü niyetli sayılabilecek firmalarda ya böyle bir seçenek sunulmuyor ya da bir şekilde ulaşıp derdimizi anlatabilsek bile talebimizin yerine getirilmediğini görüyoruz.

Ticaret Bakanlığı Ticari İleti Şikayet Sistemi

Bu durumda geriye ikinci seçenek kalıyordu. Bu da T.C. Ticaret Bakanlığı’nın Ticari İleti Şikayet Sistemi üzerinden şikayette bulunmak. Bu seçeneğin çok da hızlı sonuca ulaşamadığını yaşayarak öğrendik. Çünkü talebi öncelikle bir memur ön incelemeye tabi tutup sonra il-ilçe vs bilgilere göre ilgili müdürlüğe sevk ediyor ve sevk sonrası da ilgili müdürlüğün iletiyi gönderen şirketle bağlantı kurup savunma istemesi vs yazışmalarla uzun bir zaman geçiyordu.

Yeni Bir Çözüm Yolu

Bugünün güzel haberi ise yine T.C. Ticaret Bakanlığı’ndan geldi. Altyapı geliştirme çalışmaları tamamlandıktan sonra yeni devreye alınan Ticari Elektronik İleti Yönetim Sistemiyle, bize ileti gönderme izni olan tüm firmaları ekranda listeleyip iznimizi kaldırabilme seçeneğimiz var. Bu hem çağrı hem SMS hem de e-posta izinlerini kapsıyor.

Ticari İleti Yönetim Sistemi - Reklam içerikli aramalar giriş

E-Devlet üzerinden girilen bu hizmeti kullanmak için öncelikle Kişisel Verilerin Korunması Kanunu kapsamında veri işleme izni vermemiz gerekiyor. Çünkü öncelikle sorgulamak istediğimiz cep telefonu numaralarımızı ve e-posta adreslerimizi sisteme girip kaydetmemiz gerekiyor.

İletişim bilgilerimizi kaydettikten sonra örneğin telefon numaramızı seçip hangi firmaların arama yapmaya ve/veya SMS atmaya izni olduğu görüyoruz. Buradaki “onayı düzenle” butonunu kullanarak ilgili izni iptal edip pazarlama içerikli aramalar sorunumuza son verme şansına sahip oluyoruz.

Ticari İleti Yönetim Sistemi

Değerlendirme

Gün içerisinde zamanlı zamansız gelen aramalardan, SMSlerden ya da e-postalardan sıkılan ve bunalan insanların pazarlama içerikli aramalar sorunundan kurtulabilmesi için harika bir çalışma olduğunu düşündüğümüz bu hizmet hakkındaki görüşlerinizi aşağıdaki alana yazmayı unutmayın lütfen.

Önemli Not: Şu an için sisteme yaklaşık 150Bin adet firmanın kayıtlı olduğu ve 31 Mayıs 2021 tarihine kadar bu şekilde ileti gönderen tüm firmaların listede olmasının amaçlandığı belirtiliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2000'li yılların başlarındaki teknoloji merakına çok farklı bir kariyer için ara veren, aradan geçen yıllarda bu ilgisini hobi olarak sürdürüp günümüzde yeniden teknolojiye, özellikle de bilişim teknolojilerine dönen bir kişidir. Hobi olarak devam eden teknolojiye merakını adım adım profesyonel hale getirmektedir.