OnePlus 10 Pro Resmi Olarak Tanıtıldı

Uzun süredir merakla beklenen ve bazı özellikleri çoktan ortaya çıkan OnePlus 10 Pro resmi olarak tanıtıldı. Şirket gerçekleştirdiği bir lansman ile telefonun tüm özelliklerini açığa kavuşturdu.

OnePlus’ın en yeni amiral gemisi 11 Ocak tarihi itibariyle resmi olarak tanıtıldı. Daha önce CES 2022 etkinlikleri sırasında detaylı bilgi sahibi olduğumuz cihaza ait tüm unsurlar ortaya çıktı. Özellikle kamera yetenekleriyle kullanıcıları memnun edeceği tahmin edilen telefon ilk olarak Çin pazarında boy gösterecek.

OnePlus 10 Pro Özellikleri

OnePlus 9 Pro modeline kıyasla oldukça önemli geliştirmelere sahip bu cihazda son teknolojiye sahip donanım parçaları tercih ediliyor. Kameraya ek olarak temel donanım ve ekran performansı da göz dolduruyor. Üstelik ürünün fiyatı da tanıtım sırasında ortaya çıkan unsurlar arasında yer alıyor.

Ekran ve Temel Donanım

OnePlus, bu telefonda ekran açısından bir fark yaratmak istemiş gibi gözüküyor. Bu nedenle cihazın ekranının oldukça başarılı özelliklere sahip olduğu ifade ediliyor. 6.7 inç boyutundaki ekranda AMOLED bir panel tercihi mevcut. Cihazın ekran çözünürlüğü ise 1440p olarak belirtiliyor.

Ekranın en önemli özellikleri arasında 120Hz ekran yenileme hızı desteği alıyor. Son dönemlerde amiral gemilerinde bu unsur ile sık sık karşılaşıyoruz. Buna ek olarak değişken bir ekran yenileme hızının da cihazda yer aldığını belirtelim. LTPO destekli bu ekran kullanılmadığı anda ekran yenileme hızını düşürüyor ve pil ömrünü uzatıyor. Ayrıca OnePlus, bu cihazda yeni nesil bir LTPO panel kullandığını da belirtiyor.

Temel donanım özelliklerine baktığımızda ise 2022 yılındaki bir amiral gemisinden beklenen performans ile karşılaşıyoruz. Qualcomm’un en yeni işlemcisi olan Snapdragon 8 Gen 1 OnePlus 10 Pro’da yer alıyor.

Piyasadaki en güçlü işlemcilerden biri sayabileceğimiz bu parçaya ek olarak 8 GB ve 12 GB LPDDR5 RAM seçenekleri de cihazda mevcut. Ayrıca 128 GB ve 256 GB UFS 3.1 depolama da üründe bulunuyor. Böylece OnePlus 10 Pro modelinin kağıt üzerinde performans anlamında hiçbir sorun yaşamayacağını söylemek mümkün.

Kamera

Kameraya baktığımızda ise Hasselblad ve OnePlus ortaklığını bir kere daha görüyoruz. Sony IMX789 sensöre sahip 48 MP ana kamera üründe yer alıyor. Bu kamerada optik görüntü sabitleyici desteği bulunduğunu da söylemek gerek.

Buna ek olarak Samsung JN1 destekli 50 MP 150 derecelik açıya sahip ultra geniş kamera da cihazda kendini gösteriyor. Son olarak ise 8 MP 3.3 kat optik yakınlaştırma destekli bir telefoto kamera OnePlus 10 Pro’da bulunuyor. Cihazın ön tarafında ise 32 MP çözünürlüğe sahip Sony IMX615 sensörlü bir kamera görüyoruz.

One Plus 10 Pro kamerasında öne çıkan en önemli unsurlardan birisi yeni RAW modu oluyor. Bu sayede çok daha başarılı görüntüler oluşturmak mümkün hale geliyor. Ayrıca kameranın renk anlamında da seviye atladığını belirtmek yanlış olmayacaktır. Hasselblad destekli “Doğal Renk Optimizasyonu 2.0” kamerada bulunan özellikler arasında. Video desteği ise 8K 24fps şeklinde ifade ediliyor.

oneplus-10-pro

Diğer Özellikler ve Fiyat

Tanıtım etkinliğinde değinilen en önemli unsurlardan birisi Hyperboost oluyor. Cihaza bir nevi overclock işlemi uygulamaya müsaade eden bu özellik ürünün performansını daha da artırıyor. Ayrıca daha gelişmiş bir soğutma sistemi bulunduğu da vurgulanıyor. 5.000 mAh bataryaya sahip OnePlus 10 Pro modelinin 80W hızlı şarj desteği ile sunulduğu da ifade ediliyor. Kablosuz şarjda ise bu hız 50W’a düşüyor.

Ürünün şimdilik yalnızca Çin pazarında boy göstereceği ifade ediliyor. Ancak ilerleyen dönemde küresel bir tanıtımın da olacağı aşikar. Yalnızca telefonun küresel özellikleri ya da tanıtım tarihi hakkında bir bilgi şimdilik mevcut değil.

OnePlus 10 Pro yaklaşık 740 dolardan başlayan fiyatlarla satışa çıkıyor. 12 GB RAM ve 256 GB depolama alanına sahip model ise yaklaşık 830 dolara denk geliyor. OnePlus’ın küresel pazarda nasıl bir fiyat politikası izleyeceği ise şimdilik belirsiz.

Kaynak: https://www.gsmarena.com/oneplus_10_pro_is_official_sd_8_gen_1_80w_charging_and_ltpo_20_display-news-52622.php

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.