Nvidia Yeni Ürünlerini Tanıttı!

Başarılı grafik kartlarıyla ünlü olan Nvidia, Computex 2022 etkinliğinde yeni ürünlerini tanıttı. Üstelik alışılagelmişin dışında bir tanıtım gerçekleştiren şirket ilk CPU’sunu da kullanıcılara sundu.

Şirket tarihinde bir ilk olan Nvidia Grace CPU Superchip ve Grace Hopper Superchip özel bir amaç için üretildi. Daha çok sunucu ve veri merkezlerinde kullanılacak olan CPU’lar Asus, Gigabyte ve QCT gibi alanda ünlü üreticiler tarafından üretilecek.

Grace CPU Superchip’in yüksek başarımlı hesaplama amacıyla üretildiği belirtiliyor. Ayrıca karmaşık yapay zeka hesaplamalarından bulut oyun sistemlerine kadar uzanan bir kullanım alanına sahip olduğu da ifade ediliyor.

Nvidia, üründe son teknoloji geliştirmelerini kullanmış. Bu çipin içinde iki işlemcinin Nvidia NVLink-C2C teknolojisiyle birbirine bağlanacağı ifade ediliyor. Bu birleşimin ardından 144 adede kadar Arm V9 yüksek performans çekirdeğinin çipte yer alacağı bildiriliyor.

Nvidia’nın ifade ettiğine göre yeni tasarımda mevcut sunucu işlemcilerine kıyasla bazı gelişmeler de mevcut. Bunların arasında iki katına çıkan bellek bant genişliği yer alıyor. Ayrıca enerji verimliliğinin de iki kat artış gösterdiği belirtiliyor.

Nvidia Grave Hopper Superchip modelinde ise CPU ve GPU bir arada sunuluyor. NVLink-C2C teknolojisi ile Hopper GPU ve Grace CPU modelleri bir araya geliyor. Bu iki işlemcinin birleşmesiyle 15 kata kadar daha hızlı veri aktarımı yapmak mümkün.

Nvidia-yeni-Grace-CPU

Sıvı Soğutuculu Grafik Kartı: Yeni A100 GPU

Veri merkezleri için üretilen bir başka ürün ise yeni bir GPU oluyor. Daha önceden de satışta olan A100 GPU’nun sıvı soğutmalı sürümü de etkinlikte tanıtılan ürünler arasında. Üstelik yeni sistemi ile A100’ün sıvı soğutma bulundurmayan sürüme karşı %30 daha az güç tükettiği bildiriliyor.

Buna ek olarak yeni A100’ün daha az yer kapladığı da belirtiliyor. Yeni tasarımı sayesinde tek bir PCIe yuvasına yerleşebiliyor. Hava soğutmalı sürümde iki yuva kapladığı belirtelim. Bu sayede daha hem enerjiden hem de yerden tasarruflu bir şekilde hesaplama yapmak mümkün.

Bazı şirketler ekran kartlarına sıvı soğutma sistemlerini sonradan ekleme şansı sunuyor. Ancak Nvidia’nın böyle bir hamle yapıp yapmayacağı şimdilik belli değil. Şimdilik şirketin yeni A100 GPU örneklerini bazı müşterilerine gönderdiği belirtiliyor.

Üstelik yakın bir zaman H100 Tensor Core GPU modelinin de sıvı soğutmalı bir sürümünün tanıtılacağı belirtiliyor. Fakat bu tanıtım gelecek yıl gerçekleşecek gibi gözüküyor. Ayrıca Nvidia yeni ürünlerinin de 2023 yılının ilk yarısında satışa çıkacağı ifade ediliyor.

Kaynak: https://nvidianews.nvidia.com/news/taiwans-tech-titans-adopt-worlds-first-nvidia-grace-cpu-powered-system-designs

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.