Nvidia ve Florida Üniversitesi’nden Süper Bilgisayar Ortaklığı

Nvidia ve Florida Üniversitesi bugün Academia’da yaptıkları açıklamada yapay zeka çalışmaları için süper bilgisayar üretimi konusunda birlikte çalışacaklarını duyurdu. Florida Üniversitesi halihazırda bir süper bilgisayara sahip. HiPerGator adı verilen bu süper bilgisayarı Nvidia, DGX SuperPod mimarisi ile daha da güçlü hale getirme hedefinde. Nvidia ve Florida Üniversitesi’nin 2021’in başlarında çalıştırmayı umduğu bu sistemin 700 petaflop performans sağlayacağı iddia ediliyor.

AI topluğundaki bazı araştırmacılar sistem gücünün bu denli artış göstermesinin yapay zeka alanında özellikle Reinforcement Learning (pekiştirmeli öğrenme) gibi modellerde, çalışmaları çok fazla ileri seviyeye taşıyacağını düşünmekte. Geçtiğimiz günlerde Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT), MIT-IBM Watson AI Lab, Underwood Uluslararası Koleji ve Brasilia Üniversitesi’nin yayımladığı bir makaleye göre derin öğrenme, işlem gücüne oldukça bağımlı. Yapılan araştırmalara göre derin öğrenme hesaplama sınırlarına yaklaşıldı. OpenAI’ın 2018’de yayımladığı bir araştırma raporuna göre 2012 yılından 2018 yılına kadar Yapay Zeka eğitimleri 3.5 ay süreyle kendini ikiye katlayarak 6 yılda tam olarak 300.000 kat arttı ve Moore Kanunu hız sınırını bile aştı.

derin-ogrenme-sinirlarina yaklasti

Florida Üniversitesi ve Nvidia, yenilenen HiPerGator’un fakülte ve öğrencilere verileceğini açıkladı. Öğrencilerin deniz seviyeleri, ülke nüfusları, veri güvenliği, kişiselleştirilmiş tıp gibi alanlarda çalışma yapabilmesi için onlara bazı yapay zeka araçları da sağlanacak. Florida Üniversitesi halihazırda yapay zeka modelleri kullanmakta. UF Health’teki modellerden çıkan veriler DeepSofa’da toplanıyor. Buradaki veriler toplanıp, işlenip, analiz ediliyor ve izleniyor.

HiPerGator En Hızlısı Olacak

Günümüzde en hızlı akademik süper bilgisayar ünvanı Frontera’ya ait. Texas Üniversitesi ve Intel işbirliğinde geliştirilen Frontera şu anda bu ünvanı elinde tutmakta. Fakat Nvidia ve Florida Üniversitesi’nin elden geçireceği süper bilgisayar olan HiPerGator’un Frontera’dan 18 kat daha hızlı olması bekleniyor. HiPerGator, Nvidia’nın DGX A100 sistemini ilk kullanan bilgisayar olacak.

Nvidia ve Florida Üniversitesi derin bir ortaklık yapacak. Nvidia Derin Öğrenme Enstitüsü gençlerin ve genç yetişkinlerin bilim, teknoloji, mühendislik, matematik (STEM) ve yapay zekaya olan ilgisini artırmak, onları teşvik etmek için yeni müfredatlar, kurs ve programlama dersleri başlatacak. Ayrıca şirket Florida Üniversitesi’nde lisansüstü yapay zeka ile uğraşanlarla birlikte çalışacağı Nvidia AI Teknoloji Merkezi’ni kuracak.

Florida Üniversitesi de bunlara karşılık fakültesine yapay zeka alanına odaklanmış 100 eğitmen katacağını taahhüt etti. Florida Üniversitesi, 2030 yılına kadar 30.000 mezunu yapay zeka üzerine eğitmeyi hedefliyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.