Nvidia PAC-MAN’in 40.Yıl Dönümünü Kutluyor

Tüm zamanların efsanevi oyunlarından biri olan PAC-MAN’in çıktığı günden bu yana tam 40 yıl geçmiş durumda. Grafik işlemci birimi (GPU) üretici devi Nvidia, ünlü retro oyun PAC-MAN’in 40. yıl dönümünü yeni nesil yapay zeka ile oyunu yeniden tasarlayarak kutluyor.

Nvidia, GameGAN adı verilen yeni bir yapay zeka modeli ile PAC-MAN’i yeniden tasarlamış durumda. Pac-Man’in tam tamına 50.000 bölümü izletilerek eğitilen GameGAN, oldukça başarılı sonuçlar vermiş gibi gözüküyor.

Birazdan aşağıda yer alan kısa videoyu izlediğinizde, oyun size sıradan bir PAC-MAN oyunu gibi görünebilir. Ancak durum tam olarak öyle değil. GameGAN ile yeniden geliştirilen oyunun görüntülerine bakmadan önce, kısa bir şekilde oyunun nasıl geliştirildiğine değinmekte fayda var.

Nvidia yetkilisi “Nvidia GameGAN, temelde yatan bir oyun motoru olmadan PAC-MAN’in tamamen işlevsel bir sürümünü üretebilir.” diyor. Yani GameGAN oyunun temel kuralını anlamasa bile gayet tatmin edici bir sonuç üretebiliyor. GameGAN herhangi bir kodlama veya yazılım süreci geçirmeden bütün bunları sadece izleyerek öğreniyor.

GameGAN’ı eğitmek için Pac-Man verilerini sağlayan BANDAI NAMCO Research Inc., bu yeni yapay zeka modeliyle oyun geliştiricilerin yeni seviye ve karakter yaratmadaki sürecinin hızlandırılmasına olanak sağlanacağını belirtiyor.

GAN : Generative Adversarial Networks

2 neural network
2 neural network

GAN, birbirine zıt bir şekilde çalışan 2 Neural Network’ten oluşmaktadır: Generator ve Discriminator. Generator gördüğü fotoğrafların benzerlerini üretmeye çalışır, Discriminator ise gördüğü şeyin gerçek mi sahte mi olduğunu anlamaya çalışır.

Generator, gerçek olandan ayırt edilemeyecek fotoğraflar üreterek Discriminator’ı kandırmaya çalışır. Generator, fotoğrafın daha çok karesini gördükçe gerçeğe daha yakın sonuçlar üretmeye başlıyor. Yani GameGAN, Pac-Man’in 50.000 bölümünü izledikten sonra gördüklerini öğreniyor ve Discriminator’ı kandırabilecek kadar gerçeğe yakın sonuçlar elde ediyor.

Pac-Man ve GameGAN

Nvidia logosu
Nvidia

Pac-Man yada diğer adıyla Dobişko, 1980 yılında çıkmış ve çıktığı andan itibaren çok büyük bir popülarite kazanmış bir oyundur. Çıktığı zamanlar insanlara kendini sevdirmiş, atari salonlarında en çok oynanan oyunlardan biri olmuştur. Pac-Man bu kadar sevildiği için daha sonraları bilgisayarlar, oyun konsolları ve cep telefonları için versiyonları yayınlanmıştır.

GameGAN ile birçok oyunun yolu açılıyor. Bu yapay zeka kullanılarak oyun geliştirme süreçleri çok daha dinamik ve hızlı sonuçlar verecek gibi görünüyor.

Yeni nesil yapay zekaların geçmiş dönem oyunlarına uyarlanması çoğu insan için heyecan verici bir şey. Böylece yapay zekanın neler yapabileceğini daha net görebileceğiz.

Biz de teknoloji.org ailesi olarak PAC-MAN’e “iyi ki doğdun” diyoruz!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bilgisayar mühendisliği öğrencisi ve teknoloji takipçisi.