Nvidia ARM Tabanlı CPU Üreteceğini Duyurdu: Nvidia Grace

Nvidia, bugün paylaştığı duyuruda ARM tabanlı bir CPU yani işlemci üreteceğini duyurdu. Bugüne kadar grafik işlemcilerine öncelik veren şirket yeni bir ürüne yöneldi. Grafik işlemcilerinde son derece başarılı olan şirketin CPU konusunda başarı gösterip göstermeyeceği ise merak konusu.



NVIDIA Grace isimli Arm tabanlı işlemci, şirketin ilk veri merkezi CPU’su olarak karşımıza çıkıyor. İşlemcinin sunucular için hazırlanmış olduğu söyleniyor. Günümüzde yer alan en hızlı sunuculara göre 10 kata kadar daha yüksek performans sağlayacağı belirtiliyor. İşlemcinin en önemli özelliklerinden birisi yapay zeka hesaplamaları vb. zorlu işlemleri yerine getirecek güçte olması. Hatta, işlemcinin bu hedefler doğrultusunda geliştirildiği ifade ediliyor.

İsmini Grace Hopper‘dan alan işlemci, şimdilik sadece veri merkezlerinde kullanılacak gibi gözüküyor. Kişisel kullanımdan çok sunucular için bir çip üreten Nvidia, Intel’e dişli bir rakip olabilir. Bu konuda, Intel’in gelirlerinin büyük bir kısmının da sunucu işlemcilerinden geldiğini unutmamak gerek.

Nvidia’nın kurucusu ve CEO’su Jensen Huang, günümüzün önde gelen yapay zeka araştırmalarının ve veri bilimcilerinin akıl almaz seviyede veri işlediğini belirtiyor. Bunun, günümüzün bilgisayar mimarisini sınırlarının da ötesine zorladığını ifade ediyor. Üstelik, bu yeni işlemci sayesinde yapay zekanın daha da ilerleyeceğini de sözlerine ekliyor.

Nvidia’nın Yeni CPU’su İlk Sahiplerini Buldu

Çiçeği burnunda yeni işlemci Nvidia Grace, kendini göstereceği ilk kurumları buldu bile. İsviçre Ulusal Süper Hesaplama Merkezi (CSCS) ve ABD Enerji Bakanlığı’nın Los Alamos Ulusal Laboratuvarı yeni Nvidia Grace CPU’yu kullanacağını açıklıyor. Böylece bu iki kurum, bilimsel araştırmaları desteklemek için Grace işlemcili süper bilgisayarlar oluşturacak ilk kurumlar oluyor.

Şirket, Nvidia Grace’in 900 GB/sn bağlantı sağlayan dördüncü nesil NVIDIA NVLink teknolojisini kullandığını ifade ediyor. Bunun da günümüzün en başarılı sunucularından 30 kat daha yüksek bant genişliği sağlayacağını belirtiyor. Ayrıca Grace’in, DDR4’e kıyasla 10 kat daha iyi enerji verimliliği sağlayacak bir LPDDR5x bellek alt sistemi kullanacağı da bilgiler arasında yer alıyor.

Şirket, veri hacminin ve yapay zeka modellerinin inanılmaz bir hızla yükseldiği dönemde Grace’i tanıtıyor. Ayrıca Nvidia, milyonlarca parametre içeren yapay zeka modellerinin iki buçuk ayda bir ikiye katlandığını açıklıyor. Bu nedenle, bu hıza ayak uyduracak güçte bir işlemci yaptıklarını da duyuruyor.

Nvidia, yeni işlemcisinin 2023 yılında kullanıma uygun hale geleceğini belirtiyor. Siz de Nvidia tarafından üretilen yeni ARM tabanlı CPU Grace hakkındaki görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.