Nokia Akıllı Telefon Üretiminde Emin Adımlarla İlerliyor

Geçtiğimiz günlerde Counterpoint tarafından yapılan araştırmayla akıllı telefonun sektörünün üçüncü çeyrek verileri ortaya çıktı. Genel anlamda ortaya çıkan veriler pek şaşırtıcı olmasa da Nokia akıllı telefon modellerinin gidişatı oldukça ilginç.

Üçüncü çeyrekte açıklanan verilere göre 2021 yılının ikinci çeyreğine göre akıllı telefon sektöründe %6’lık bir büyüme söz konusu. Ancak geçtiğimiz sene aynı döneme göre de %6’lık bir düşüş görmek mümkün.

En büyük akıllı telefon satıcısı ise BBK şirketi oldu. Toplam sevkiyat sayısının %25 kadarını elinde tutan BBK; Oppo, Vivo, OnePlus ve Realme gibi üreticileri elinde bulunduruyor.

BBK’nin ardından gelen isim ise %20’lik pazar payı ile Samsung oluyor. Galaxy Z Fold3 ve Galaxy Z Flip3 modellerinin üçüncü çeyrekte satışa sunulması bunu sağlamış olabilir. Samsung’un ardından ise Apple ve Xiaomi markaları geliyor.

Counterpoint’in araştırması genel anlamda akıllı telefon sektöründeki hareketleri gösteriyor. Ancak araştırma şirketi, Nokiamob sitesi ile Nokia özelinde daha detaylı veriler de paylaşıyor.

Nokia Dayanıklı Yeni Telefonunu Yakında Tanıtacak

Nokia, 3 Milyon Akıllı Telefon Sattı

Telefon dünyasının efsane isimlerinden Nokia, akıllı telefon konusunda en başarılı markalar arasında yer almıyor. HMD tarafından yürütülen Nokia, rakiplerine kıyasla oldukça dezavantajlı bir konumda. Apple, Samsung ve Xiaomi gibi büyük markalar ile rekabet içinde olan şirketin üçüncü çeyrek verileri de bunu destekliyor.

Finlandiya merkezli şirket satış konusunda bir önceki çeyreği geride bırakmış gibi gözüküyor. 2021 yılının ikinci çeyreğine kıyasla %12’lik bir büyüme sergileyen Nokia, 3 milyon telefon satışıyla dikkat çekiyor. Geçtiğimiz senenin üçüncü çeyreğine bakılınca da %37’lik bir büyüme görmek mümkün.

Nokia, bu verilerle küresele anlamda on dördüncü sırada yer alıyor. Counterpoint tarafından paylaşılan bilgiler ise büyümenin etkisini gösterdiği bazı konumları bildiriyor. Bu bilgilere göre LG’nin piyasadan çekilmesiyle; Orta Doğu, Afrika ve Kuzey Amerika bölgelerinde Nokia daha başarılı hale geliyor.

Tabii ki Nokia yalnızca akıllı telefon sektöründe söz sahibi değil. Aynı zamanda tuşlu telefon konusunda da dünyanın en önemli şirketleri arasında yer alıyor. Üçüncü çeyrekte paylaşılan veriler ışığında Nokia’nın 10 milyon tuşlu telefon sevkiyatı mevcut.

Her iki kategoride toplam 13 milyon sevkiyata sahip olan Nokia, dünyanın on birinci en büyük telefon üreticisi oluyor. Her ne kadar akıllı telefon satışları artış gösterse de toplamda iki sıra geriye düştüğünü belirtmekte fayda var. Siz Nokia’nın telefon üretimi konusundaki geleceği hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.