Nintendo, 4K Switch İddiaları Hakkında Açıklama Yaptı

Geçtiğimiz günlerde Nintendo Switch hayranlarını oldukça heyecanlandıracak bir haber gündeme gelmişti. Paylaşılan haberde en az 11 oyun geliştiricisine Nintendo tarafından bir araç seti sağlandığı ifade ediliyordu. Bu araç seti, Nintendo Switch 4K çalışmaları için önemli bir iddia gibi gözüküyordu.

Gönderilen setin asıl amacı, geliştiricilerin 4K grafik desteğine sahip oyunlar geliştirmesi olarak iddia edildi. Bir başka deyişle, Nintendo Switch 4K konsolu üstüne çalışıldığı hatta oyunların bile geliştirilmeye başlandığı açıklandı.

OLED ekranlı Switch’in henüz çıkış yapmamasına rağmen böyle bir hamle doğal olarak kullanıcıları heyecanlandırdı. Hatta bazı kafa karışıklıklarına bile neden oldu.

Ancak, haberin yayımlanmasının ardından Nintendo iddiaları yanıtsız bırakmadı. Nintendo, hayranlarını pek mutlu etmeyecek sözler ifade etti. 4K Switch hakkında çıkan haberlerin tamamen asılsız olduğunu ve paylaşılan bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

“Rapor Gerçeği Yansıtmıyor”

Twitter üzerinden açıklama yapan Nintendo, 30 Eylül 2021 tarihinde habere ilişkin resmi bildiriyi paylaştı. Paylaşılan Tweet, Nintendo’nun herhangi bir oyun geliştiricisine 4K destekli bir oyun üretmesi için araç takımı sağladığı iddialarını yalanladı. Haberin gerçeği yansıtmadığını yatırımcılarının ve müşterilerinin bilgisine sundu.

Buna ek olarak 2021 Temmuz ayında tanıtılan Switch OLED Model haricinde herhangi bir cihaz üzerinde çalışmadıklarını da yeniden belirtti. Switch OLED Model 8 Ekim tarihinde satışa sunulacak.

Nintendo cephesinden gelen resmi açıklama bu şekilde olsa da tüm kullanıcıları henüz ikna etmişe benzemiyor. Paylaşılan gönderinin altında yer alan birçok yorum Nintendo’nun önümüzdeki yıllarda 4K Switch modelini piyasaya süreceğini belirtiyor.

Haberin orijinal kaynağı olan Bloomberg, içlerinde Zygna’nın da bulunduğu 11 oyun geliştiricisinin bu araç takımına sahip olduğunu belirtti. Ancak Nintendo tarafından yapılan açıklamalar 4K Switch hakkındaki umutları suya düşürecek nitelikte.

Üstelik Nintendo, “yakın zamanda tanıtılacak bir cihaz bulunmuyor” ifadesi yerine “üstünde çalıştığımız başka bir cihaz bulunmuyor” sözlerini sarf ediyor. Bu da OLED Switch haricindeki cihazların varlığını doğrudan yalanlıyor.

Nintendo benzer bir açıklamayı daha önce de yapmıştı. OLED Switch’in tanıtıldığı dönemde üstünde çalıştıkları başka bir Switch modeli olmadığını ifade etmişti. Nintendo’nun bu konudaki kesin tavrı 4K Switch bekleyenleri hayal kırıklığına uğratacak gibi gözüküyor.

Her ne kadar günümüz koşulları 4K teknolojisini standart haline getirmeye başlasa da Nintendo bu konudan uzak kalmayı tercih ediyor. Önümüzdeki dönemde kararını değiştirme ihtimali bulunsa da şimdilik 4K Switch’ten bir ses çıkmayacak gibi gözüküyor.

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce Nintendo, 4K Switch projesi üstünde çalışıyor mu? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşmayı unutmayın!

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.