Nikola Çöp Kamyonu 2023’te Geliyor

Tesla’nın ezeli rakibi olarak piyasaya çıkan elektrikli araç firması Nikola, yeni dönem siparişlerini almaya başladı. Nikola, henüz piyasaya ürün sürmedi fakat 2020 sonuna doğru Nikola World adını verdiği bir etkinlikte araçlarını tanıtmaları bekleniyor. Yeni elektrikli araç firması Nikola, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük atık firmalarından biriyle anlaşma sağlayarak, 2023 yılına kadar yetiştireceği 2500 adet elektrikli çöp kamyonu siparişi aldı.

Tesla, Nikola’dan daha önce kurulmuş olsa da yatırımcıların Nikola’dan umudu çok fazla. Yatırımcıların elektrikli araçlara olan merakı Nikola’nın hızlı bir sıçrayış yapmasını ve fiyatının haziran ayında tek bir günde %103 artmasına sebep olmuştu. Böylece henüz tek bir araç satmamasına rağmen Ford ve Fiat araçlarından daha fazla değerlenmişti. Nikola hisseleri, elektrikli araç üreticisinin önde gelen bir atık şirketine çöp kamyonları satacağını duyurmasıyla Pazartesi günü de % 22’den fazla artış gösterdi.

Nikola Çöp Kamyonu

Nikola dün yaptığı açıklamada; sıfır emisyonlu çöp ve geri dönüşüm kamyonlarının, 150 millik bir menzile sahip olacağını açıkladı. Siparişin 2023 yılında inşaata başlaması ve 2022 için yol testlerinin planlanması bekleniyor. Yetiştiği takdirde anlaşmanın 5000 kamyona kadar büyüyeceği de konuşuluyor. Bu anlaşmayla birlikte Nikola’nın 2020’den önce büyük bir sipariş alma hedefi de gerçekleşmiş oldu.

Yatırımcılar gerçek kamyonun henüz üretilmemesi dolayısıyla tam olarak neye benzeyeceğinden emin değillerdi. Gösterilen bütün görüntüler dijital ortamda hazırlanmış araç görüntüleriydi ve bunların da hiçbirinde bir çöp kamyonunda olması gereken geniş çöp depolama bölümü yoktu. Tesla‘nın rakibi Nikola’nın üretim, yeterli menzil gereksinimlerini karşılaması ve çeşitli iklim koşullarında işlevini düzgün yerine getirebilmesi açısından kendisini atık şirketi Republic Services’e kanıtlaması gerekiyor.

Nikola Çöp Kamyonu
Nikola

Atık şirketi Republic Services başkanı Jon Vander Ark, yaptığı yazılı açıklamada: ‘’Bu kamyonlardan önemli  işletme maliyeti tasarrufu ve çevresel faydalar elde etmeyi umuyoruz. ‘’ şeklinde açıklamada bulundu. Birçok şirket geçtiğimiz sene iddialı sera gazı azaltma hedeflerini açıklamıştı. Nikola’nın, atık şirketinin geçen yıl belirlediği sera gazı emisyonlarını azaltma hedeflerine yardım edeceği düşünülüyor. Ayrıca mahallelerde sessiz çalışmaya imkan sağlayacağı ve ticari açıdan da şirket için mantıklı olacağı belirtiliyor.

Nikola çöp kamyonu pilli olacağı için normal bir çöp kamyonundan daha ağır olacak. Hükümetlerin yolların aşınmasını ve yıpranmasını sınırlandırmak için koyduğu ağırlık kısıtlamaları Nikola’nın önünde bir engel oluşturabilir. Üreticiler bunu da göz önünde bulunduracaklarını ekledi.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojik mitleri araştırmayı ve ürün incelemeleri yapmayı çok seven, sanatsever, meraklı bir endüstri ürünleri tasarımı öğrencisi.