Netflix Türkiye İle İlgili Açıklama Yaptı

Netflix günümüzde en çok trafik alan platformlar arasında yer almakta. 2020’nin ilk çeyreğinde 183 milyon abone sayısı ile ne kadar güçlü olduğunu gösterdi. Film ve dizi platformu olan Netflix halihazırda çekilmiş olan filmlerin yanı sıra kendi çektiği filmlerle de oldukça beğeni toplamakta. Netflix, son yıllarda Türkiye için yaptığı reklamlar, diziler ve filmler ile ülkemize ne kadar değer verdiğini gösterdi. Netflix Türkiye’de ise beklenmedik bir biçimde bazı kesimler tarafından çok fazla eleştiri yağmuruna tutuldu. Nisan 2020’de şirket, bir Türk gençlik dizisi olan Aşk 101’i yayınlamadan önce attığı bir tweette, dizi karakterlerinden olan Osman’ı paylaştı ve LGBT hareketinin sembolü olan renkli bayrak emojisi koydu. Ülkemizde de bu durum bazı kullanıcılar tarafından kültür, gelenek ve göreneklerimize ters olduğu düşünüldüğü için çok fazla tepki topladı. Netflix’in kapanması veya belirli bir kontrol altına girmesi (RTÜK tarafından) için imza toplayanlar bile oldu.

Yine geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Netflix, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarına kısıtlama ve kontrol gelebileceğini söyledi. Bunun üstüne “Netflix halihazırda Türkiye içerisinde devam eden ve yakında başlanacak olan projelerini durdurma kararı aldı.” söylentisi oluştu. Söylentiye göre Netflix yapılacak bu devlet kontrolüne rest çekip Türkiye’deki planladığı projeleri iptal edilip ülkeden çekilme kararı aldı. Fakat bu söylentiyle ilgili herhangi bir kaynak bulunamadı.

“Türkiye’ye Bağlılığımızı Sürdürüyoruz”

Yaşanan gelişmelerin ardından “Netflix Türkiye’den çekilecek” söylentisi sosyal medyada gündem oldu. Kullanıcılar aktif olarak kullandıkları Netflix’in bu sebeple ülkemizden çekilecek olmasına üzüldüklerini belirtti. Durumu başından beri destekleyen gruplar da bu kararı takdir etti.

Bugün ise Netflix Türkiye Sözcüsü bir açıklama yayımladı. Netflix’in sözcüsü açıklamasında, Netflix olarak Türkiye’ye olan bağlılığın sürdürülmeye devam edeceğini ve Türkiye’deki projelerden gurur duyduklarını belirtti. Ayrıca, devam eden ve henüz başlanmamış projeler için de oldukça heyecanlı olduklarını bu paylaşımda eklemiş oldu.

Netflix Türkiye sözcüsünün açıklaması

Şunu unutmamamız gerekiyor ki Netflix ücretli bir platformdur. Netflix üzerindeki filmleri seven ve takip eden kişiler abone olup aylık ücretlerini ödeyerek bu platformu kullanmakta. Bu doğrultuda içerikleri uygun bulmayan kullanıcılar ekstra bir ücret ödemeyip bu platformdan istedikleri gibi uzaklaşabilirler. Türkiye için büyük projeleri olan Netflix’in şimdilik ülkemizde yayın hayatına devam edeceği bilgisine sahibiz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Özgür Doğan (Okunuşu: Özgür Do:an) : Teknoloji içerikleri yazmayı ve okumayı seven kişi, kimse, topluluk.