Netflix Şifre Paylaşmayı Engelleyecek Özelliği Test Ediyor

Günümüzde film ve dizi sektörünün en önemli isimleri arasında yer alan Netflix, bir başkasının hesabı üzerinden içerik izleyen kullanıcıları oldukça üzecek bir özellik üzerinde çalışıyor. Birden fazla profil açılabilen üyelik paketlerinden faydalanmak için yakınlarıyla şifre paylaşma devri sona eriyor. Netflix, şifre paylaşmayı engelleyecek özelliği test ediyor.

The Streamable tarafından paylaşılan habere göre, Netflix aynı evde yaşamayan kullanıcıların ortak hesap kullanmasını engelleyecek adımlar atıyor. Platformu kullanırken kullanıcının karşısına çıkan bir uyarıda şu cümleler yer alıyor:

Netflix hesabını ücretsiz olarak şimdi başlat. Eğer bu hesabın sahibiyle birlikte yaşamıyorsan, izlemeye devam etmek için kendi hesabını oluşturmalısın.

Uyarının devamında yer alan doğrulama kodu aşaması sayesinde hataların da önüne geçilmiş gibi gözüküyor. Doğrulama kodu, e-posta ya da SMS şeklinde ulaştırılabiliyor. Kullanıcılara sunulan bir diğer seçenek de daha sonra doğrulamak oluyor. Ancak, tahminimizce bu seçenek tercih edilirse Netflix, platformun kullanılmasına izin vermiyor. Doğrulama süreci tamamlanmadığı sürece de o kişi hesabı kullanamıyor.

Netflix’in kullanım koşullarında yer aldığı üzere, farklı hanelerde ikamet eden kişiler ortak bir hesap kullanamıyor. Bu da demek oluyor ki, aynı anda birden fazla cihazda izleme şansı sunan üyelik planları, sadece ana kullanıcıyla aynı evde yaşayan kişiler için geçerli.

“Netflix hizmeti ve hizmet üzerinden izlenen her türlü içerik, sadece kişisel kullanımınıza ve ticari olmayan kullanımlara yöneliktir, evinizin dışındaki kişilerle paylaşılamaz.”

Netflix Kullanım Koşulları Madde 4.2

Şirketin bu özelliği IP adreslerini kullanarak geliştirdiği düşünülüyor. Oldukça fazla kişinin ortak Netflix hesabı kullandığı bilinse de şirket buna daha fazla izin vermeyecek gibi gözüküyor.

Netflix’in bu adımı, platformdaki yasa dışı kullanımları denetlemek için son derece önemli bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor. Özelliğin aktif hale gelmesiyle birlikte, platformu kullanırken herhangi bir ücret ödemeyen kullanıcıların hizmetten faydalanması engelleniyor.

Netlfix Darbe Alacak mı?

Netflix‘in son günlerde gündeme gelmesinin bir diğer sebebi de ülkemizde yaptığı tartışmalı zamlar olmuştu. Tüm planlara en az %30 zam yapan şirket yeni ücretleri şu şekilde duyurmuştu:

  • Temel Plan ücreti 17,99 TL yerine 26,99 TL
  • Standart Plan ücreti 29,99 TL yerine 40,99 TL
  • Özel Plan ücreti 41,99 TL yerine 54,99 TL

Bu gelişmenin üstünden bir hafta geçmemişken bambaşka bir konuyla tekrar gündeme gelen Netflix bu haberden yara alabilir mi? Bunu zaman içerisinde öğreneceğiz.

Siz, Netflix tarafından geliştirilen şifre paylaşmayı engelleyecek özellik hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizinle birlikte yaşamayan biriyle ortak bir Netflix hesabı kullanıyor musunuz? Son gelişmeler ışığında hesabınız ile ilgili bir eylem almayı planlıyor musunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.