NASA ve SpaceX Anlaşma İmzaladı: Verileri Paylaşacaklar

NASA ve SpaceX Anlaşma İmzaladı
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte insanlığın uzaya olan ilgisi de artmaya devam ediyor. Her geçen gün uzayla alakalı yeni çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmaları gerçekleştiren en önemli kurum ve şirketlerin başında da şüphesiz ki NASA ve SpaceX geliyor. NASA ve SpaceX özellikle son zamanlarda daha verimli olabilmesi için ortak çalışmalar yürüttüler. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre bu ortaklık daha da büyüyecek gibi duruyor. Yapılan açıklamada yer alan bilgiler NASA ve SpaceX şirketinin yeni bir anlaşma yaptığı yönünde.

Bu anlaşmaya göre, uzay güvenliğini sürdürebilmek ve olası kazaları önleyebilmek adına NASA ve SpaceX birbirleriyle resmi olarak bilgi paylaşımı yapabilecekler.

NASA ve SpaceX Birbirleriyle Bilgi Paylaşacak!

NASA ve SpaceX

NASA yöneticisi Steve Jurczyk, yaptığı açıklamada ticari şirketlerin yaptıkları uzay araştırmalarının artmasından bahsetti. Bu tür bilgi alışverişlerinin hem NASA’nın çalışmaları hem de uzay güvenliği için son derece önemli olduğunu da belirtti.

SpaceX, Starlink adını verdiği bir proje geliştirmişti. Uydular aracılığıyla internet erişimini sağlamak amacına sahip bir uydu takımyıldızı yapmıştı. Yapılan anlaşmaya göre hem SpaceX hem de NASA uzay araçlarının yörüngedeki tam konumunu tespit edebilmek için Starlink’i de kullanabilecek. Ayrıca SpaceX, Starlink uydularının olası çarpışmaların önlenebilmesi için otonom veya manuel olarak manevra yapabileceğini de kabul etti.

Yapılan açıklamada NASA ve Amerika Savunma Bakanlığının, çarpışma risklerinden ve bunların olası etkilerinden haberdar oldukları da belirtiliyor. Bu anlaşmanın iki taraf için de olası kazalara engel olması, kazaların etkilerinin azaltılması ve doğru verilere ulaşılabilmesi açısından önemli olduğu ifade ediliyor.NASA, ayrıca 2020’de uzay faaliyetlerine ilişkin farkındalığı artırmak ve bilgi birikimini paylaşmak için yayınladığı yazıda ticari uzay sektöründeki büyümeyi desteklerini de belirtiyor.


NASA’nın SpaceX ile yaptığı anlaşmanın uzay araştırmalarında bir başlangıç olmasını umut ediyoruz. NASA, yaptığı açıklamada bu tür bilgi alışverişi anlaşmaları için diğer kurumlarla da anlaşmaya açık olduklarını belirtiyor. Dileriz yakın zamanda bu tür bilgi alışverişi anlaşmaları çoğalır. Bunun sonucunda da sonsuz uzay hakkındaki bilgilerimizi genişletme şansı yakalarız.

Sizce bu anlaşma yeni anlaşmaların yapılmasına temel olur mu ? Bu anlaşmanın uzay araştırmalarını nasıl etkileyeceğini düşünüyorsunuz? Sizler de aşağıdaki yorum bölümünden SpaceX ve NASA tarafından yapılan anlaşma hakkındaki görüşlerinizi paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

chromecast-nest-ve-google-tv-tanitildi

Chromecast, Google TV ve Nest Duyuruldu

30 Eylül tarihinde gerçekleşen Google etkinliği ile tanıtılan Pixel 5 ve Pixel 4a (5G) cihazlarının yanı sıra yeni Chromecast, Google TV ve

breadboard nedir

Breadboard (Devre Tahtası) Nedir? Nasıl Kullanılır?

Elektronik projelerde oldukça sık kullanılan breadboard, Türkçe’de devre tahtası anlamına gelir. Günümüzde başta Arduino projeleri olmak üzere birçok elektronik projelerinde kullanılır. Breadboard

CloudReady Logo

CloudReady ile Bilgisayar Hızlandırma Nasıl Yapılır?

“CloudReady ile bilgisayar hızlandırma nasıl yapılır?” konumuza geçmeden önce bu ihtiyacın neden kaynaklandığına değinmek isteriz. Microsoft, önceki Windows sürümlerinden desteğini aşama aşama

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın