NASA Ingenuity Uçuşunu Erteledi: En Erken 14 Nisan

İnsanlığın uzaya olan merakı her geçen gün artmaya devam ediyor. Bu merakın sonucu olarak da uzay araştırmaları her geçen gün yoğunlaşıyor. Özellikle son yıllarda özel uzay şirketlerinin sayısının artmasıyla uzay çalışmaları iyice hız kazanmaya başladı. NASA da çalışmaları ile adından söz ettirmeye devam eden uzay kuruluşlarının başında geliyor. Şirketin son büyük çalışması ise Mars konusunda oldu. Mars’a Perseverance isimli bir araç gönderen NASA, Ingenuity adındaki helikopterleri ile de Mars’ta bazı araştırmalar yapacak. 9 Nisan’da araştırmalara hız vermek için bazı testler gerçekleştirildi. Ancak bu testler sonrasında araçta birkaç problem yaşandı. Bu yüzden de NASA Ingenuity uçuşunu en erken 14 Nisan’a erteledi.

Uçuş En Erken 14 Nisan’da Gerçekleşecek

NASA’nın Mars helikopterinin hareketlerini görmek için biraz daha beklememiz gerekecek. NASA tarafından yapılan açıklamaya göre kurum, 9 Nisan’daki bir testin ters gitmesinin ardından Ingenuity helikopterinin ilk uçuşunu en erken 14 Nisan’a erteledi. Helikopter, 14 Nisan’a kadar Mars’ın yüzeyinde bekleyecek. Gecikmenin test sırasında helikopterin pervanesindeki hız sorunundan kaynaklandığı belirtildi.

NASA’nın 10 Nisan’da yaptığı açıklamaya göre, 9 Nisan’da gerçekleştirilen, pervanelerin yüksek hız testi sırasında “watchdog” zamanlayıcısı devreye girdi. “Watchdog” zamanlayıcısının, olası bir problemle karşılaşıldığında sistemi korumak adına ilerlemeye izin vermeyen bir araç olduğu da yapılan açıklamada ifade ediliyor.

Bu sorunun tam olarak, uçuş bilgisayarını, “uçuş öncesi” modundan “uçuş” moduna geçirmeye çalışırken meydana geldiği söylendi. Helikopterin güvenli bir şekilde Mars’ın yüzeyine iniş yaptıktan sonra tüm telemetrisini Dünya’ya ilettiği de belirtildi.

Açıklamada mühendislerin, sorunun ne olduğunu tam olarak anlamaya çalıştıkları ifade ediliyor. Ayrıca, helikopterden gelen verileri incelemeye devam ettikleri belirtiliyor. Sorunun net bir şekilde belirlenemediği ancak başarısız testin yeniden yapılmasının planlandığı söyleniyor.

Ingenuity uçuşu, daha önce de 8 Nisan tarihinden en erken 11 Nisan tarihine ertelenmişti.

NASA, Mars’ı Araştırmaya Devam Edecek

18 Şubat’ta Mars’a başarılı bir iniş gerçekleştiren NASA, Mars’ta yaptığı araştırmalara devam edecek. Araştırmalar kapsamında 9 Nisan’da Mars’taki helikopteri ile test uçuşu yapan NASA, başarısızlıkla sonuçlanan test uçuşundan sonra araştırmalarını hızlandıracağını duyurdu.

NASA yetkilileri, uçuş sisteminde gerçekleşen hataları sürekli kontrol ediyor. Bu sayede sistemin sürekli güvenli kalmasını sağladıklarını belirtiyorlar.

Sizler NASA’nın çalışmaları hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce Ingenuity, Mars’ta istenilen veriler elde edilebilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.