Nasa Ay ve Mars İçin Yönerge Yayınladı

Nasa, Ay ve Mars için yönerge yayınladı. Bu yönerge ile bilimsel araştırmalar daha da hızlanabilir.

NASA, Ay’a ve Mars’a insan gönderme çalışmalarına hızla devam ediyor. Uzay ajansı, Mars’ı ve Ay’ı insan ve robotik görevler sırasında olası bir biyolojik kirlenmeye karşı nasıl koruyabileceklerine ilişkin bir yazı yayınladı.

NASA’nın açıklanan güncellenmiş gezegen koruma politikaları, Dünya’dan Ay’a ve Mars’a bilimsel araştırmaları kesintiye uğratabilecek ileri düzeyde kirlenmeyi önlemek için mevcut olan mevcut kuralları genişletmeyi amaçlamaktadır. Başka bir deyişle, uzaydaki keşiflerin, bir alanı yanlışlıkla kirletilmesinin bir astronot veya gezici robot yoluyla olmasını engellemeye çalışacak. Oluşacak kirlenmenin uzaydaki doğal gelişmeler sonucunda oluşmasını istiyorlar. Aynı şekilde ters kirlenmeyi de önlemek istiyorlar. Uzaydan gelebilecek zararlı bir madde Dünya’da da sorunlara yol açabilir.

NASA’nın almış olduğu kararlar, 1960’larda alanın keşfedilme ve kullanılma şekline sınırlar koyuyor. Uluslararası olarak kabul edilmiş yasal bir çerçeve olarak, Dış Mekan Antlaşması uyarınca kirlenmeyi önleme yükümlülüklerini yerine getirmesine odaklanıyor.

Bir sonraki Ay misyonu ve Mars’ın olası insan keşfi yaklaştıkça NASA, Ay ve Mars için yönerge yayınlayarak işler dururken bazı görevlerin gerçekleşmesini engelleyebilecek bazı kuralları uygulama şeklini ayarlamak istiyor.

Ay Yüzeyine Yapılacak İnsan Misyonları Sadece Birkaç Yıl Uzakta

nasa ay ve mar için yönerge

Web semineri sırasında konuşan NASA yöneticisi Jim Bridenstine, Ay yüzeyine gelecek insan misyonlarının sadece birkaç yıl uzakta olmasına rağmen, bazı alanların biyolojik kirlenmeden daha fazla korunması gerektiğini söyledi.

Ay’da su buzu keşfedildikten sonra, Kategori II gök cismi olarak sınıflandırıldı. Yani gelecekteki görevleri engelleyebilecek küçük de olsa kirlenme riski var. Ancak, yeni yönerge uyarınca, NASA sadece suyun bulunduğu kısımları Kategori II olarak tanımlamak ve Ay yüzeyinin geri kalanını Kategori I olarak yeniden sınıflandırmak istiyor. Böylece daha fazla keşif özgürlüğü sağlayacak daha katı koruma önlemlerinden kaçınılabilir.

Mars ile ilgili olarak, Bridenstine, kuralların mevcut uygulamasında bazı değişiklikler yapmanın önemli olduğunu söyledi. Aksi takdirde Mars gezegenine insan misyonları, orada biriken bazı mikrobiyal maddelerin çoğalması nedeniyle imkansız olacaktır. Ancak, Mars’a insan göndermek için daha çok zaman var. NASA’nın hangi bölgeleri kirletmekten kaçınması gerektiğini analyabilmesi için daha fazla veriye ihtiyaç duyuluyor. Potansiyel olarak hayat barındırabilecek bölgelerin zararlı maddelerle kirletilmesini istemiyorlar.

Bridenstine, yeni yönergenin “Mars’ın insan keşfine olanak tanıyacak, hayranlık uyandıran bilim ve yenilikçi ticari faaliyetler için yeni fırsatlar yaratacağını” söyledi.

NASA, önümüzdeki yirmi yıl içinde Mars’a mürettebatlı bir iniş sağlayabileceğini düşünüyor, ancak bu arada hala yapılması gereken çok sayıda araştırma var. Önümüzdeki haftalarda Mars’a gönderilecek Perseverance Rover ile daha çok bilgi analiz edip, korunması gereken bölgelerin belirlenmesi amaçlanıyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“Nasa Ay ve Mars İçin Yönerge Yayınladı” üzerine bir yorum

  1. Sevgili Talha, tüm hayatında sana başarılar. Senin gibi genç, yetenekli, başarılı, kafası çalışan, hayata meraklı, araştırmaya meraklı insanlara ihtiyacımız var. Her şey umarım gönlünce olur. Allah seni annene ve babana bağışlasın, darısı Levent’in başına.

Yorumlar kapalı.