N700S Hızlı Treni İlk Seferini Tamamladı

N700S hızlı treni ilk seferini tamamladı. Binlerce seyirci ilk sefere tanıklık edebilmek için, COVID-19 kısıtlamalarına rağmen JR Tokyo İstasyonu’nda bir araya geldi.

N700S adı verilen Japonya’nın yeni hızlı tren modeli, 1 Temmuz tarihinde ilk seferine çıktı. İlk seferini Tokya’dan Osaka’ya yaptı. N700S, Osaka-Shin-Osaka İstasyonu’nu ile Tokyo İstasyonu’nu birbirine bağlayan Tokaido Shinkansen hattı arasında sefer yapacak.

Japonya’nın yeni hızlı treni saatte 360 kilometre hıza kadar çıkabiliyor. 2019 yılında yapılan test denemesinde kırdığı rekor ile dünyanın en hızlı trenleri arasında yerini aldı. Fakat trenin hizmet sırasındaki maksimum hızı saatte 285 kilometre ile sınırlandırılıyor.

N700S hızlı treni

Yeni model geliştirilmiş performans yetenekleri ile yolculara daha fazla konfor sunuyor. Trenin yetenekleri hızı ile kısıtlı değil, deprem olduğu zamanlarda bile yolcuları güvenli bir şekilde taşıyabilecek.

N700S, yeni tasarlanan ve daha fazla uzanma alanına sahip koltuk modelleri ile yolculara daha konforlu bir seyahat yaşatacak. Özellikle de uzun mesafe yolcuları için. Ayrıca, koltukların yanlarında bir elektrik prizi de bulunuyor. Tren aydınlatmaları daha rahatlatıcı bir ortam yaratmak için tasarlanmıştır. Ayrıca, bagaj raflarında yolcuların eşyalarını unutmamaları için her durakta yanıp sönen sensörle de bulunmakta. Eğer daha büyük bir bagaj istiyorsanız önceden rezervasyon imkanları da sunuluyor.

N700S Hızlı Treni Daha Sessiz

Tren sahip olduğu hareketi emmeye yardımcı süspansiyon sistemleri ile yolculara daha sessiz ve pürüzsüz bir yolculuk deneyimi yaşatabilecek. N700S sadece konfor odaklı bir tren değildir. Acil durumlarda trenin ani fren yapabilmesini sağlayan fren sistemleri otomatik olarak kontrol edilebiliyor.

Bu hızlı tren, türünün ilk örneği olan kendinden tahrikli lityum iyon pil sistemleri ile donatılmıştır. Bu sistem, herhangi bir elektrik kesintisi sırasında devreye girerek trenin kendi başına kısa bir mesafe kat etmesini sağlıyor. Bu sistem bir deprem sırasında veya yüksek riskli bir alanda bulunan treni daha güvenli bir bölgeye hareket ettirebilir.

JR Merkezi’nin başkan yardımcısı Masayuki Ueno, 2019’da yaptığı röportajda, “N700S tabanının altındaki mekanizmaları daha hafif ve daha kompakt hale getirerek yeni bir standart yarattık,” dedi. Bu standart N700S’in üretim hızını arttırıyor ve enerji tüketimini azaltıyor. Masayuki Ueno şöyle devam etti: “Bu yeni standart, işimizi yurt dışında genişletme konusunda da yardımcı olacak.”

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

2006 yılından bu yana web yayıncılığı ile ilgilenen Yiğit, WordPress ve Ruby programlama dili fanatiğidir. Yaklaşık 15 yıldır teknoloji, internet ve programlama hakkında Türkçe içerikler üretmeye devam ediyor.

“N700S Hızlı Treni İlk Seferini Tamamladı” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.