Mırıldanarak Şarkı Bulmak: Google Yeni Özelliğini Duyurdu

Mırıldanarak Şarkı Bulmak
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on facebook
Facebook
Share on pinterest
Pinterest
İçindekiler

Kafanızın içinde sürekli aynı şarkı çalıyor ama sözlerini bir türlü bulamıyor musunuz? Mırıldanarak şarkı bulmak imkansız mı zannediyorsunuz? Artık sadece Google’a mırıldanarak ya da ıslıkla melodiyi çalarak bu sorunu kolayca çözebilirsiniz. Perşembe günü sanal ortamda yapılan Search On etkinliğinde arama motorundaki son güncellemeleri detaylı olarak paylaşan Google, ‘’hum to search’’ adını verdiği yeni özelliğini tanıttı.

Artık sadece birkaç saniyede sanatçının ismi ya da şarkı sözüne ihtiyaç duymaksızın aradığınız şarkıyı mobil cihazınızdaki Google uygulamasıyla bulabilirsiniz. Bunu yapmak için arama çubuğundaki mikrofon ikonuna tıklamanız ve sizi rahat bırakmayan o melodiyi mırıldanmanız ya da ıslıkla çalmanız yeterli. Ardından, Google’ın algoritması potansiyel şarkı ve video eşleşmelerini sıralayıp bu aramanıza yanıt verecek.

Mırıldanarak şarkı bulma özelliği şu an iOS’un İngilizce versiyonunda ve Android’in 20’den fazla dildeki versiyonlarında aktif olarak kullanılabiliyor. Yetkililer yakın gelecekte bu özelliği daha fazla dilde de kullanmayı mümkün kılmayı umuyorlar.

Şarkı bulma süreci hangi aşamalardan geçerek gerçekleşiyor?

Google, melodinin her şarkının parmak izi gibi benzersiz olmasından yola çıkarak makine öğrenmesi modelleri geliştiriyor.

Bu modeller insan sesi, stüdyo kayıtları, ıslık ya da mırıldanma dahil farklı kaynaklara dayanarak ve onlardan faydalanarak sesi tanıma üzerine tasarlanıyor. Ayrıca algoritma, vokal dışında kalan enstrüman seslerini de ayırıyor ve geriye yalnızca şarkının her koşulda ayırt edilebilen kendine has melodisi kalıyor. Kullanıcı arama motoruna mikrofonunu açarak mırıldandığında ya da ıslıkla melodiyi çaldığında, algoritma bu sesi numara bazlı sayı dizisine çeviriyor. Bu dizileri dünyanın her yerinden farklı dildeki binlerce şarkıyla kıyaslıyor ve muhtemel eşleşmeleri gerçek zamanlı olarak gerçekleştiriyor.Daha kısa ifade edecek olursak, bir şarkının melodisini nasıl yanımızda biri söylediğinde tanıyabiliyorsak, benzer şekilde Google’ın algoritması da gerekli eşleşmeleri yaparak yanımızdan ayırmadığımız cihazlarda kullanıcıya bu imkanı sunuyor.

Search On etkinliğinde belirtildiğine göre kullanıcılar ayda 100 milyon kez Google arama motorunda şarkı araması yapıyorlar. Bu açıdan bakıldığında pek çok insanın hayatını kolaylaştıracak bir özellik olduğu ve farklı şarkı bulma uygulamalarına güçlü bir alternatif olacağı ortada. Üstelik bunu yapmak mobil cihazınıza fazladan bir uygulama daha indirmenize gerek olmaksızın, sürekli kullandığınız arama motoru sayesinde mümkün olacak. Bakalım, mırıldanarak şarkı bulmak hayatımızı gerçekten kolaylaştıracak mı?

Google Search On etkinliğinin tamamını aşağıda yer alan videodan seyredebilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Bu içerikler de hoşunuza gidebilir!

Bilgisayar Toplamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Bilgisayar Toplamadan Önce Nelere Dikkat Edilmeli?

Son zamanlarda evde geçirdiğiniz vakitte yeni eğlenceler arıyor, bunu oyunlarda ve işinizde bulacağınıza inanıyorsanız çok haklısınız. Ancak günümüz oyunları oynamak istiyorsanız ve

odysee-video-platformu

Odysee: Blockchain Tabanlı Video Platformu

Odysee, piyasada yer alan video platformlarına oranla özgürlükçü ve bağımsız bir video platformu olması için hayata geçirilmiş bir proje. Resmi olarak geçtiğimiz

Bizi Takip Edin!

Yorum yapın