Microsoft’un Yeni Taşınabilir Veri Merkezi

Microsoft bulut bilişimini uzaktan çalışılabilir ortamlara taşıyabilmek için taşınabilir bir veri merkezi inşa etti. Microsoft’un yeni taşınabilir veri merkezi, temelde sunucularla dolu büyük bir kutu olarak özellikle güvenilir bulut bağlantısının kurulmasında sıkıntı yaşanan yerler için tasarlandı. Microsoft bağlantı için uydu operatörleriyle birlikte çalıştı ve Azure Modular Datacenter (MDC)’ın komuta merkezi olacağı ve gerektiğinde insani yardım ya da askeri görevler için kullanılacağı bu projeye izin verdi.

Microsoft Azure Global Industry Sovereign Solutions üst düzey yetkilisi Bill Karagounis’e göre, dünyanın pek çok yerinde iletişim imkanlarının kısıtlı olduğu, bağlantının mümkün olmadığı ve sınırlı erişimin olduğu yerlerde bulut bilişimi ve depolaması ihtiyacı bulunuyor. Microsoft’un yeni veri merkezi, bulut teknolojisinin elverişli olarak kullanılamadığı yerlere ulaşarak ve nerede ihtiyaç duyulursa oradaki bilişim faaliyetlerine kaynak sağlayarak bu önemli sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Modüler veri merkezinin güvenliği ve fiziksel etkenlerden korunması için de bir dizi önlem alındı. Bu önemli proje için atılan adımlardan biri, zorlu iklim koşullarında bile kullanılmasında bir sorun yaşanmaması için radyo frekansıyla korumanın sağlamlaştırılmasıydı.

SpaceX ve Microsoft’un Uzaydaki İşbirliği

Elon Musk’ın SpaceX’i bu taşınabilir ve modüler veri merkezinin ilk büyük ortaklarından biri oldu. Microsoft’un Azure Space girişimini başlatmasının temel sebeplerinden biri, uzay endüstrisindeki şirketlerle daha fazla ortaklık kurabilmek ve birlikte iş yapabilmekti. Bu bağlamda Azure’un depolama, bağlantı kurma ve bulut bilişimi sağlama konusunda gelecekteki projelerde anahtar rol oynaması amaçlanıyor. Yeni kurulan taşınabilir veri merkezinin ise planlandığı üzere SpaceX’in Starlink uydularına bağlanması öngörülüyor. Gelecekte iki şirketin uzay endüstrisi faaliyetlerini birbirine daha da yakınlaştırması planlanıyor.

Microsoft’un bu projesi, veri merkezlerini daha hareketli ve modüler hale getirme çabalarından en yakın zamanda hayata geçirdiklerinden biri. Daha önce şirket, 2018’de İskoçya’da denizin derinliklerine bir veri merkezi kurmuştu. Yakın geçmişte su yüzüne çıkarıldığında, karadaki veri merkezlerinin sadece sekizde biri oranında hata payına sahip olduğu görülmüştü. Bu da şirket yetkililerini veriyle mekan arasındaki ilişkiyi yeniden düşünmeye ve yeni olasılıkları değerlendirmeye yöneltmişti.

Siz Microsoft’un yeni taşınabilir veri merkezi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Galatasaray Üniversitesi İletişim mezunu, yüksek lisans öğrencisi, gereğinden fazla okuyan ve dikkatle dinleyen biri.