Microsoft’un Yeni Bulut Hizmeti Windows 365 Tanıtıldı!

Microsoft, bulut sistemlerine bir yenisini daha ekledi. Yeni Windows 365,e n başarılı işletim sistemlerinden birisi olan Windows’u buluta taşıyor!

Windows 365, kullanıcıların bir internet tarayıcısı aracılığıyla Windows 10 ya da Windows 11’in bir sürümünü kullanmasına olanak sağlayan yeni bir hizmet. Bulut PC’ler sayesinde gerçeğe dönüşen bu servis, her yerden bilgisayara erişimi fazlasıyla kolaylaştıracak gibi gözüküyor.

Bilindiği üzere benzer bir teknoloji olan uzaktan erişim yıllardır PC’lerde yer alıyor. Ancak Microsoft, bulut PC’ler aracılığıyla sunduğu bu yeni hizmetin uzaktan çalışmaya son derece elverişli olacağını ifade ediyor.

Windows 365’in tarayıcı desteği haricinde Uzak Masaüstü uygulaması sayesinde de kullanılabileceği belirtiliyor. İsteyen kullanıcılar tarayıcı üzerinden isteyen kullanıcılar ise Microsoft’un bu dahili uygulamasıyla Windows 365’i kullanabilecek gibi gözüküyor.

Windows 365 Hangi Cihazlarda Kullanılabiliyor?

Bilindiği üzere bulut sistemleri gelecek için büyük önem teşkil ediyor. Neredeyse her yerde ve her zaman erişim sağlanabilen bu sistemler kullanıcılara erişim kolaylığı sağlıyor.

Üstelik, söylenenlere göre Windows 365 eşsiz bir hıza sahip. Bu da servisin kullanıcıları için inanılmaz bir rahatlık sağlayacak gibi gözüküyor.

Windows-365-tanitildi

Bu hızlı erişim kullanıcıların Windows’ta yer alan uygulamalara, araçlara, verilere ve ayarlara kolayca erişmesini destekliyor. Ayrıca, bu erişim Mac, iPad, Android ve Linux cihazlar üzerinden son derece basit bir şekilde gerçekleşiyor.

Windows 365, tüm bu cihazlarda kullanılabiliyor olmasının yanı sıra kullanıcı tercihlerini de hatırlıyor. Bir başka deyişle, cihaz değiştirildiğinde uygulamalar ve ayarlar aynı şekilde kalıyor.

2 Ağustos tarihinde kullanıcılarla buluşacak olan Windows 365, başlangıçta sadece işletmeler için aktif hale gelecek. Kullanıcı bazlı aylık bir aboneliğe sahip olacak servisin fiyatları henüz belli değil. Gelecek ay erişime açılmasıyla fiyatların da ortaya çıkacağı tahmin ediliyor.

Windows 365’in “Business” ve “Enterprise” olmak üzere iki farklı sürümünün olduğu belirtiliyor. Ayrıca, farklı konfigürasyonlara sahip cihazlar üzerinden bu hizmetin sunulacağı da ifade ediliyor.

Her iki sürüm de Azure Sanal Masaüstü desteğine sahip. Buna ek olarak cihazların; tek işlemci, 2 GB RAM ve 64 GB depolama alanından başlayan konfigürasyonlara sahip olacağı söyleniyor.

En yüksek donanım ise sekiz işlemcili 32 GB RAM’e ve 512 GB depolama alanına sahip bir bilgisayar olacak gibi gözüküyor. Ayrıca, bu iki aralıkta 12 farklı donanım kombinasyonunun olduğu ifade ediliyor.

Geleceğin teknolojisi olan bulutun artık bilgisayarlara bile ulaşması pek şaşırtıcı gelmeyebilir. Ancak, işletmeler ve kurumsal kullanıcıların işini oldukça kolaylaştırabilecek bu hizmetin alacağı yorumlar, teknolojinin ilerlemesi için son derece önemli.

Siz Windows 365 hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.