Microsoft Yeni Windows 10 Mağazası Üzerine Çalışıyor

Microsoft, Windows 8 ile birlikte Microsoft Store’u kullanıcıların kullanımına sunmuştu. Ancak mağazanın içeriğinin yetersiz olması ve tasarım anlamında da zayıf olması kullanım oranını oldukça düşürmüştü. Microsoft da bunun farkında olacak ki iddialara göre yeni bir mağaza üzerinde çalışmaya başladı. Microsoft, yeni Windows 10 mağazası için sadece yeni bir tasarım üzerinde çalışmıyor. Şirket, yepyeni bir tasarım geliştirirken bir yandan da geliştiriciler için yeni özellikler geliştirmeyi hedefliyor.

Yeni Windows 10 Mağazası Çok Yakında

microsoft-logo en değerli oyun şirketleri

Microsoft, sürekli kendisini geliştirmek için adımlar atarak sektördeki yerini sağlam tutmaya çalışıyor. Şirket, bu kapsamda yeni şirketleri bünyesine katarak sürekli bir gelişim içerisinde olduğunu gösteriyor. Bunun dışında Microsoft, satın aldığı şirketleri de hizmetlerine uyarlayarak kullanıcılarını memnun etmeye çalışıyor.

Şirket, şimdi de kullanıcıların ilgisini çekebileceğini düşündükleri bir yenilik peşinde. Yapılan iddialara göre Microsoft, Windows 10’da bulunan mağazasını geliştirecek. Şirket önceden de mağazada birkaç değişiklik yapmıştı. Ancak bu değişiklikler çoğunlukla tasarım odaklı olduğu için işlevsellik konusunda pek fark olmamıştı. Bu yüzden de kullanım oranlarında çok büyük bir değişiklik yaşanmamıştı.

Fakat iddialara göre Microsoft’un yeni Windows 10 mağazası sadece tasarım güncellemelerinden ibaret olmayacak. Tasarım anlamında da birkaç değişiklik yapmayı planlayan Microsoft, asıl olarak geliştirici odaklı bazı yenilikler getirecek.

Bu yeniliklerden çoğunun ödeme sistemleri üzerinde olacağı düşünülüyor. İddialara göre Microsoft, geliştiricilerin uygulama içi satın alımlar için kendi ödeme sistemlerini kullanmalarına izin verecek. Bunun dışında uygulama geliştiricilerinden, uygulama içi satın alımlar için bir kesinti yapmayacağı da belirtiliyor.

Yenilikler bunlarla sınırlı kalmayacak. Geliştiriciler artık uygulamalarını .exe veya .MSI olarak biçimlendirmek zorunda kalmayacaklar. Bunun dışında uygulamalarına yapacakları güncellemeleri, kendi içerik dağıtım ağları üzerinden yapabilecekler.

Mağazayı daha açık bir platforma getirmeyi hedefleyen Microsoft, Edge, Office ve Teams başta olmak üzere bazı Microsoft hizmetlerini de Windows 10 mağazasına getirmeyi hedefliyor. Ayrıca yenilenen mağazanın uygulama indirmelerinde daha iyi bir performans göstereceği belirtiliyor.

Yenilenen tasarımı ve yeni özellikleriyle merakla beklenen yeni mağaza, Mayıs ayında yapılacak Build 2021 etkinliğinde tanıtılacak. İddialara göre Microsoft, yeni Windows 10 mağazası planını sonbaharda kullanıcılarla buluşturacak.


Sizler yenilenen Windows 10 mağazası hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce yeni özellikleri ve tasarımıyla yeni mağaza ilgi çekebilecek mi? Görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Sürekli kendisini güncellemeye çalışan, araştırma yapıp edindiği bilgileri paylaşmayı seven bir teknoloji tutkunu.