Microsoft, Xbox için Çok Sevilen Özelliği Kaldırıyor!

Xbox, son zamanlarda Gamepass ve konsolları sayesinde kendisinden bahsettirmeyi fazlasıyla başardı. Firma, geçtiğimiz aylarda konsoldan doğrudan sosyal medya paylaşımı sağlayan güncellemeler yapmıştı. Fakat yakın zamanda sızdırılan gelişmelerden anlayabiliyoruz ki Xbox, çok sevilen özelliği olan Twitter’da klip paylaşma özelliğini kaldırıyor.

Tam olarak sebebi bilinmeyen bu gelişme, kullanıcılar tarafından sızdırılmıştı. Xbox Insider programının ön izlemesine katılan kullanıcılar, Xbox cihazlarından Twitter’da klip paylaşma özelliğinin kaldırıldığını sosyal medyada paylaştı.

Windows Central’ın yayınladığı bir rapora göre programa katılanlar, Xbox Game DVR’da Twitter ile paylaş butonunu göremiyorlar. Xbox Game DVR ise siz oyun oynarken arkada kayıt alan bir eklenti olarak karşımzıa çıkıyor. Eklenti sayesinde oyun içinde yaşadığınız muhteşem anları kayıt edebiliyorsunuz.

Ardından bu görüntüleri birçok sosyal medya uygulamasında paylaşabiliyordunuz. Fakat görünen o ki Xbox Series X ve Xbox Series S için Twitter’da klip paylaşma özelliği kaldırılıyor. Microsoft’un bu güncellemesi ile birlikte kullanıcılar artık Twitter’da klip paylaşmak için ekstra bir adım izleyecek.

Xbox ile Kaydedilen Klipler Twitter’da Nasıl Paylaşılacak?

Güncelleme doğrudan klip paylaşımını etkiliyor. Fakat hâlâ istediğiniz klibi telefonunuza kaydedebiliyorsunuz. Eğer bu sızıntılar gerçekleşirse, kullanıcılar telefonuna indirdiği klipleri Twitter’da paylaşmak zorunda kalacak. Klip paylaşma özelliği kullanıcılardan alınmasa da eklenen bu ekstra adım çoğu kullanıcının canını sıkacaktır.

Kullanıcıların çoğu bu güncellemenin bir hata olabileceğini tahmin ediyor.. Fakat kliplerini paylaşmanızı sağlayan seçenek artık Twitter, Instagram gibi paylaşma seçeneklerini ayrı ayrı sunmaya başladı. Dolayısıyla güncellemenin Microsoft’un istediği yönde olma olasılığı epey fazla.

Yeni Insider güncellemesi ile Xbox, klip paylaşımı özelliklerinin hepsini kaldırıyor diye bir durum söz konusu değil. Kaydettiğiniz klipleri, doğrudan mesaj ile arkadaşlarınız ile durum duvarınıza veya OneDrive deponuza yollayabiliyorsunuz.

Xbox ile Kaydedilen Klipler Twitter’da Nasıl Paylaşılacak

Ancak Twitter çok büyük bir sosyal medya platformu. Dolayısıyla buradaki seçenekler Twitter’da paylaşmak kadar çekici gelmeyebilir. Özellikle Twitter’da aktif iseniz ve kliplerinizi izleyen bir kitleniz bulunuyorsa yeni güncelleme sizleri epey üzecektir.

Microsoft’un böyle bir karar alması çoğu kullanıcı tarafından garip bir seçim olarak değerlendiriliyor. Görünen o ki artık Twitter’da klip paylaşmak için telefon kullanmamız gerekecek. Fakat çoğu kullanıcı, özelliğin geri dönmesi açısından iyimser. Klip paylaşma özelliği için yakın gelecekteki güncellemeleri bekleyip göreceğiz.

Sizler Microsoft tarafından alınan bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizler de Microsoft’un Xbox için çok sevilen Twitter’da klip paylaşma özelliği hakkında aldığı karar için görüşlerinizi aşağıdaki yorum bölümünden bizlerle paylaşabilirsiniz.

Kaynak: https://www.techradar.com/news/xbox-series-x-could-remove-one-its-best-social-features-in-bizarre-update

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

İngiliz dilbilimi okuyan ve oyun oynamaya bayılan bir teknoloji meraklısı.