Microsoft Teams Toplantıları İçin Yeni Together Modu

Microsoft, Microsoft Teams için Together modunu duyurdu. COVID-19 döneminde yaygınlaşan sanal platform toplantıları bu yöndeki uygulamaların gelişmesi için açık bir kapı bıraktı. Microsoft bu yeni modu “Öğrenim ve işin geleceği için sanal işbirliğini yeniden canlandırmak” başlığıyla kendi sayfasından detaylı bir şekilde tanıtarak kullanıcılara duyurdu. Şirket bu modda sanal gerçeklik, yapay zeka ve verimlilik üzerine yapılan yenilikler için uzmanlarla çalıştığını belirtti. Salgının başından beri Together modu üzerinde çalışan Microsoft bu özelliği Ağustos ayında Microsoft Teams kullanıcıları için erişime açık hale getirecek. Amaçlarının tamamen Microsoft Teams üzerinde gerçekleşen toplantı ve buluşmaların daha doğal, daha ilgi çekici, daha verimli bir deneyime dönüşmesi olduğu vurgulandı. Ayrıca, Together modunun kullanıcılar için 3 temel faydası paylaşıldı:

  • Toplantı ekibinizle daha bağlantılı bir hale gelmek ve bu toplantıların yorgunluğu azaltmak.
  • Toplantıları daha ilgi çekici bir hale getirip kapsamlaştırmak.
  • Zaman kazanmak ve işlerin daha kolay sürdürülmesini sağlamak.

Microsoft Teams Together Modu

Microsoft Teams Together ile Toplantı Yorgunluğunu Azaltmak

Microsoft yaptığı araştırmalar sonucunda çevrim içi platform üzerinde gerçekleşen toplantıların normale göre daha yorucu olduğu bulgusuna ulaştı. Kullanıcı deneyimlerinden yola çıkarak bu durumu minimum seviyeye indirmek için Together modu üzerinde çalışıyordu. Bu modu artık tamamen aktif hale getirecek olan Microsoft Teams, Together moduyla daha verimli bir platforma dönüşecek.

Bu duruma bir çözüm olarak bir yapay zeka ürünü olan AI Segmentasyon Teknolojisi ile katılımcıları dijital bir ortama yerleştirecek. Bu ortamda bulunan toplantı üyeleri aynı ortamda bulunuyor hissine kapılarak etraftaki dikkat dağıtan şeylerin etkisinden kurtulacak. Together toplantı deneyimiyle kullanıcılar birbirlerini aynı odada, yan yana koltuklarda otururken görebilme fırsatına sahip olacaklar.

Böylece toplantıdaki insanların yalnızca mimiklerine ve beden diline odaklanarak iletişiminizi en üst seviyeye çıkarabileceksiniz. Microsoft Teams Together modu, toplantı sırasında kimin konuştuğunu daha kolay algılanmasını sağlayarak toplantılarınızı daha verimli hale getirmeyi hedefliyor. Şimdilik bir Oditoryum konseptiyle sunulacak olsa da zamanla kafe ya da bir toplantı odası konseptiyle de sunulabilecek.

Dinamik Görünüm

Microsoft Teams Together Dinamik görünüm

Toplantı konsepti dışında daha birçok özellikle gelen Together modu dinamik görünüm olarak adlandırdığı bir yeniliğe de sahiptir. Bu özellik, paylaşılan bir içeriği ve kullanıcıları aynı anda görebilme deneyimiyle yeni kontrol araçları ve kişiselleştirme seçenekleri sunacak. Bir toplantıda aynı anda 49 kişiyle görüşebilme şansı tanıyan büyük galeri özelliğiyle sanal odalara da sahip olacağız. Bu odalarda küçük gruplar halinde ayrı kategorileri içeren konularda daha rahat bir tartışma ortamı deneyimi yaşanacak.

Video Filtreleri

Microsoft Teams video filtreleme

Video filtreleri özelliğiyle kullanıcı görüntülerine ortam şartlarına göre ayar yapma imkanı tanınacak. Eğer bulunduğunuz odadaki ışık yetersizse ya da ışık patlaması durumları varsa Microsoft Teams Together modunda video filtresi kullanarak bunları ayarlayabilirsiniz.

Mesajlaşma Uzantısı

Microsoft Teams mesaj uzantısı

Bu özellikle Microsoft kullanıcılarına anlık bir bildirim almalarını sağlayan bir ortam tanıyor. Proje durumu, güncel olaylar, duyurular ya da yeni bir özellik hakkında topluluğunuzu bilgilendirmek için tasarlanmıştır. Dilerseniz bu özellikle beraber anket ya da proje kontrolleri yapabilirsiniz. Yapılan anketlere anonim bir şekilde yanıt verme şansınız da bulunuyor.

Canlı Tepki Özelliği

canlı tepki özelliği

Canlı tepki özelliği, toplantı sırasında anlık olarak kullanabileceğiniz emoji ve duygu durumu belirten ifadelerden oluşuyor. Bir sunum ya da toplantı yapılırken tepkinizi ve duygunuzu belirtmek için emoji kullanarak kendinizi ifade edebileceksiniz. Tüm katılımcılar paylaştığınız emojiyi anlık olarak görebilecek. Toplantı ya da bir sunum sırasında geri bildirimin ne kadar önemli olduğu vurgulanarak tasarlanan bir özelliktir.

Sohbet Balonları

Tartışmaya sözlü olarak katılmak yerine fikrini yazarak belirtmek isteyen kullanıcılar için oldukça kullanışlı bir seçenektir. Teams üzerinde mevcut bulunan özellikte ek bir pencere yardımıyla bu mesajlar görüntülenebiliyordu. Ancak Together moduyla bu sohbetlerin ya da mesajların toplantı sırasında herkesin ekranında görünmesi sağlanabilecek.

Canlı Altyazı Özelliği

ms teams canlı altyazı özelliği

Yabancı bir dilde gerçekleşen bir toplantıda bulunmanız gerekiyorsa ve toplantıyı takip etmeniz sizin için zorsa canlı altyazı özelliğiyle bu duruma adeta bir yardım eli uzatılıyor. Microsoft Teams Together modu toplatılara anlık canlı altyazı özelliğiyle birlikte, o anda hangi konuşmacının konuştuğunu belirten isim listesini de sizlerle paylaşacak. Bu sayede kimin konuştuğunu pencerede aramak yerine altyazı halinde takip edebileceksiniz.

Microsoft Teams Together ile Büyük Kitle Toplantıları

Daha etkileşimli ve büyük kitleli toplantılar için Microsoft Teams 1000 katılımcıya kadar daha geniş bir toplantı ağı sunuyor. Sunumlar için de 20.000’e kadar izleyici desteği de sağlanacak. Bu sayede toplantıları daha büyük gruplar için eşzamanlı bir şekilde gerçekleştirebileceksiniz.

Görevler

ms teams görev yönetimi
microsoft.com

Microsoft Teams için artık yapılacaklar listesi ve planlayıcı araçlarına sahip olabileceksiniz. Size atanan görevleri takip edip ya da görevler atayıp şirketinizin çalışmasını daha dinamik hale getirebilirsiniz.

Önerilen Yanıtlar

Microsoft Teams artık yapay zeka yardımıyla otomatik mesaj gönderme sistemine sahip olacak. Önceki mesajınız doğrultusunda size önerilen mesajı tek bir dokunuşla diğer kullanıcılara iletebilirsiniz. Microsoft Teams Together moduyla beraber Ağustos ayında bu özellik de kullanıcılarla paylaşılacak.

Microsoft Teams Together Cortana Uygulaması

Microsoft Teams için mobil uygulamasına gelecek olan Cortana ile AI ve Microsoft Graph desteğiyle sesli yardım özelliğini deneyimleyebileceksiniz. Cortana’dan ekibinize sesli bir mesaj göndermesini, toplantı planlamasını ya da dosya paylaşımı yapmasını isteyebilirsiniz. Gelecek hafta ABD’de iOS ve Android için gelecek güncellemeyle mobil uygulamada kullanılabilecek. Cortana sesli yardım desteğiyle mobil uygulamadan toplantının sesini açıp kapatabilir, toplantıdan ayrılabilir ya da kameranızı kapatabilirsiniz. Eller serbest özelliği kullanımı amacıyla geliştirilen Cortana ile birlikte daha birçok komutu gerçekleştirmesi için uzaktan kumanda desteği alabileceksiniz. Cortana şimdilik İngilizce dil desteğiyle ABD’de Microsoft 365 Enterprise kullanıcıları için sunulacak. Lenovo ThinkSmart View ilk Microsoft Teams ekranına sahip olan ürün ünvanına sahip olacak ve Yealink de bu kategoriye katılan bir cihaz sunacak.

Lenovo thinksmart view ve yelling
microsoft.com

Bu özelliklerin tamamının bu yıl içinde gerçekleştirileceğini belirten Microsoft, pandemi sırasında uzaktan çalışmak zorunda kalan kullanıcılarının en iyi deneyimleri yaşamasını sağlamayı amaçlıyor. Yapay zeka teknolojisinin de büyük bir yardımını alan Together modu, video toplantılarının dinamizmini artırma yolunda büyük bir girişime yönelmiş bulunuyor.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Microsoft Teams Toplantıları İçin Yeni Together Modu” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.