Microsoft Surface Duo Çıkış Tarihi Açıklandı

Dünyaca ünlü teknoloji devi Microsoft, çift ekranlı Android telefonu Surface Duo hakkında bilgileri paylaşmaya devam ediyor. Son olarak fiyatı ve çıkış tarihi açıklanan Microsoft Surface Duo, çift ekranlı olmasının yanında Microsoft’un ilk Android telefonu olma özelliğini taşıyor. Geçtiğimiz senenin Ekim ayında açıklanan cihaz için bugün itibariyle, şimdilik sadece ABD’de ön satışların başladığı duyuruldu.

Tanıtıldığı dönemde hiçbir özelliği açıklanmayan cihazın donanımsal özellikleri de yapılan duyuruyla açıklandı. Cihazın üzerinde iki adet 5.6 inçlik OLED ekran (1800×1350) bulunuyor. Bu iki ekran birleştiğinde ise PixelSense Fusion ekran 8.1 inçlik (2700 x 1800) bir kullanım alanı sunuyor. Ekranlarda da Gorilla Glass bulunuyor.

microsoft-surface-duo-cikis-tarihi
Resim: Microsoft

Cihazda 11 megapiksel bir kamera bulunuyor. Ayrıca düşük ışık, HDR’da çoklu kare yakalama ve 7 kat yakınlaşabilen bir “super zoom” bulunuyor. Video modunda ise, hem 4K’da hem 1080p’de 30 ve 60 fps çekim sağlayabilen cihazda, elektronik görüntü stabilizasyonu bulunuyor. Cihazın üzerinde ise tek bir kamera bulunuyor.

Microsoft Surface Duo, Quallcom Snapdragon 855 işlemci kullanıyor. Bunun yanı sıra 6 GB RAM bulunan cihazın depolama alanı 256 GB’a kadar yükseltilebiliyor. Batarya kapasitesi olarak ise 3577 mAh’lik bir pile sahip olan Surface Duo, hızlı şarj aparatıyla birlikte geliyor. Ayrıca Microsoft, kutunun içinde bir kılıf da gönderdiğini belirtiyor. Android 10 işletim sistemine sahip olan cihaza, Android 11 güncellemesi gelmesinin de beklendiği ifade edildi. Cihazda bağlantı olarak ise 4G kullanıldığı duyuruldu.

microsoft-surface-duo-cikis-tarihi
Microsoft Surface Duo kutu içeriği. Resim: Microsoft

Android uygulamalarının yanı sıra cihazda; Microsoft Office, Microsoft Outlook, Microsoft Swiftkey gibi uygulamaların önceden yüklenmiş olarak geldiği belirtildi.

İki ekranlı cihazın çeşitli varyasyonlarla, ister teker teker, ister birlikte kullanılabileceği ifade edildi. 360 derece dönebilen bir menteşeye sahip olduğu da eklenen cihaz, kullanım tercihini kullanıcılara bırakıyor.

Microsoft, Surface Duo hakkında “mobil üretkenliğin bir sonraki dalgasını temsil ettiğini” ve “insanlara, ceplerindeki cihazla nelerin mümkün olduğunu yeniden düşünmeleri için ilham verdiğini” söylüyor. Cihazı hakkında iddialı olan şirket, Surface Duo’nun “Microsoft 365 deneyimlerinin gücünü ve Android mobil uygulamalarının eksiksiz ekosistemini bir araya getirdiğini” ve “hareket halindeyken birden çok görev yapmanın en kolay halini sağladığını” ekliyor.

Microsoft Surface Duo Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Samsung Galaxy Z Fold 2‘ye rakip olabilecek Microsoft Surface Duo için çıkış tarihi 10 Eylül olarak gösterildi. ABD’de ön satışı bugün itibariyle başlayan cihazın fiyatı ise 128 GB’lık versiyon için 1.399 dolar, 256 GB’lık versiyon için ise 1.499 dolar olarak belirtildi. Bu ilgi çekici cihazın ülkemize gelip gelmeyeceği hakkında bir bilgi henüz paylaşılmadı.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.