Microsoft Paint Yeni Tasarımıyla Windows 11’de Ortaya Çıktı

Microsoft, Windows işletim sistemini geliştirirken bazı araçları da eklemeyi ihmal etmemişti. Daha sonra kullanıcıların gönlünden yer edinecek bu araçlardan birisi de Paint. Üstelik Microsoft cephesinden yeni Paint hakkında bilgiler de ortaya çıkıyor. Tasarım değişikliğine uğrayan program, Windows 11’de de kullanıcıları yalnız bırakmıyor.

İlk olarak 1985 yılında kullanıcıların karşısına çıkan Paint, her ne kadar en gelişmiş program olmasa da başarılı bir iş sunduğuna şüphe yok. Belki de bu nedenle Microsoft, Paint programını her yeni işletim sisteminde kullanmaya devam etti.

Şirket tarafından paylaşılan görseller ile Windows 11 için de bu durumun değişmeyeceği ortaya çıktı. Yeni görsellerle Microsoft Paint’in yeni tasarımıyla Windows 11’de yer alacağı da bir nevi doğrulandı.

Bu sızıntıların doğrudan Microsoft’un paylaştığı görseller ile ortaya çıkması daha da güvenilir olmasını sağlıyor. Önümüzdeki dönemde daha da fazla bilgi öğreneceğimize şüphe yok.

yeni microsoft paint
Yeni Paint tasarımı

Windows 11 ile Yeni Paint Tasarımı

Uzun bir süredir Paint cephesinde önemli bir güncelleme sunulmuyordu. Hatta Microsoft, Windows 10’da programı isteğe bağlı bir özellik haline getirdi.

Şirket, şu anda görsel düzenleme ve hazırlama için en iyi uygulama olmasa bile Windows tarihinde çok önemli bir yere sahip bu programın yeniden tasarlanması kararını almış. Windows 11 ile birlikte gelen genel tasarım değişikliği, kendini Paint’te de göstermiş gibi gözüküyor.

Ancak yeni Windows 11 tasarımı şimdilik Windows 11 betasında yer almıyor. Microsoft’un paylaştığı stok görsellerden birisinde yeni Paint tasarımını “yanlışlıkla” sızdırdı.

Yeni Paint tasarımında dikkat çeken en büyük farklılık şüphesiz arayüz oluyor. Eski Paint tasarımına kıyasla yepyeni ve daha modern bir uygulama Windows 11’de karşımıza çıkacak gibi gözüküyor.

Uygulamada yer alan araçlar konusunda bir farklılık yok gibi duruyor. Bir başka deyişle, uygulamanın fonksiyonundan çok tasarım anlamında yeni bir Paint Windows 11’de yer alacak demek mümkün.

Görselde belirtildiği gibi, Microsoft Paint’in dokunmatik cihazlarda çizim için kullanılması daha işlevsel hale gelecek gibi. Daha kullanışlı araç takımı, yuvarlak tasarım ve yumuşak geçişler yeni Paint’i vurgulayan unsurlar oluyor.

Şimdilik beta sürümünde yer almasa da çok yakın zamanda bir güncelleme ile sunulacağı tahmin ediliyor. Üstelik, yeni uygulamanın gelişimini tamamlamamış olması da muhtemel. Önümüzdeki dönemde özelliğin daha da detaylı hale gelmesi mümkün.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Teknolojiye yoğun bir ilgi duyan Mert, 10 yılı aşkın süredir teknolojik gelişmeleri ve haberleri yakından takip etmektedir. Özellikle oyunlara ve teknolojik cihazlara oldukça meraklıdır.