Microsoft Mağazaları Kalıcı Olarak Kapanıyor

Microsoft tüm mağazalarını kalıcı olarak kapatıyor. New York, Londra, Sydney ve Redmond gibi önemli şehirlerdeki Microsoft mağazaları, deneyim merkezlerine dönüştürülecek.

Microsoft fiziksel perakendeden vazgeçiyor. Şirket geçtiğimiz günlerde Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ve dünyadaki tüm Microsoft Store (Microsoft Mağazaları) noktalarını kapatma kararı aldı. Bu kapatma kararı dışında kalan dört yer yeniden tasarlanarak deneyim merkezlerine dönüştürülecek ve ürün satışı yapılmayacak. New York, Londra, Sidney ve Redmond konumlarında bulanan mağazalar kapatılma kararı alınmayan şubeleridir. Dünya üzerindeki diğer Microsoft Store’ların kapatılacağı ve şirketin dijital satışa odaklanacağı söylendi. Mağazalarından büyük bir kazanç sağlayan Microsoft , Xbox ve Windows ürünleriyle 190 mağazada aylık milyonlarca müşteriye ulaşıyor.

Microsoft ürünü

Microsoft Store Başkan Yardımcısı David Porter, hiçbir çalışanın işten çıkarılmayacağını söyledi. “Bu farklı yetenek havuzunda büyüyen ve gelişen kariyerlere olan bağlılığımız her zamankinden daha güçlü.” sözlerini de ekledi.

Teknoloji haber sitesi olan theverge.com, alınan bu kararın önümüzdeki yıl hayata geçirileceği planlanırken COVID-19 salgını nedeniyle sürecin hızlandırıldığını söyledi. COVID-19 sadece mağazalar üzerinde alınan kararları etkilemedi. Xbox X serisi ve çift ekranlı Surface Neo cihazı da ertelenen ürünler içinde. Surface Duo’nun ise bu sene içinde çıkması planlanıyor. Elbette artık bu ürünü mağazalarda bulmamız mümkün olmayacak.

Microsoft Çalışanları Uzaktan Çalışarak da Müşterilerine Hizmet Verecek

Microsoft 95 logo

Geçen haftalarda Microsoft, verdiği röportajda Microsoft Store konumlarını yeniden açma yaklaşımının ölçülü ve temkinli olduğunu söyledi. Küresel verileri izleyerek, halk sağlığı ve güvenliği uzmanlarını dinleyerek yönlendirildiği sözlerini de ekledi.

Nisan ayında Microsoft, yayımladığı bir blog gönderisinde COVID-19’dan kaynaklı kaç mağaza çalışanının uzaktan çalışmaya geçtiğinden bahsetti. Şirket pandemiyi bahane edip ücretlerde hiçbir değişiklik yapmadan ekip üyelerine düzenli bir şekilde emeklerinin karşılığını verdi. Microsoft, “Mağazalarda çalışan ekip üyelerimiz, Microsoft’un kendi kurumsal tesislerinden veya uzaktan çalışarak müşterilere hizmet vermeye devam edecek ve şirketin genel misyon ve hedeflerini desteklemek için ekibimizi geliştirmeye devam edeceğiz.” dedi.

2009 yılında ilk kez açılan Microsoft Store her zaman mağazalarında Xbox donanım ürünleri dışında çeşitli üçüncü parti uygulamaları da müşterileriyle buluşturmuştur. Çalışanlar Windows ya da Microsoft ile ilgili her konuda bilgiliydi ve şirket, mağaza içi etkinlikler, atölyeler, müşteri hizmetleri ve onarım gibi birçok konuda yıllarca müşterilerine yardımcı oldu. 2009 yılından itibaren çalışanlarını ve müşterilerini mağazalarında oldukça memnun etmeyi başarıp günümüze kadar sayısını artırarak gelmişti. Böyle bir değişikliğe gitmesi Microsoft ve müşterileri için oldukça farklı bir deneyim olacak.

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Nev'i şahsına münhasır bir kalite kontrol elemanı

“Microsoft Mağazaları Kalıcı Olarak Kapanıyor” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.